Jaký je rozdíl mezi vinylem a PVC?

Co je lepsi PVC nebo vinyl

Obecně se dá říci, že PVC je vhodnější do domácností a bytových prostor, neboť je oproti vinylu měkčí a teplejší. Vinylové podlahy jsou svými vlastnosti ideální především do komerčních a více namáhaných bytových prostor, jako je kuchyně, chodby a další hojně využívané místnosti.
Archiv

Z jakého materiálu je vinyl

Vinylové a PVC podlahové krytiny bývají označovány také jako „lino“. Věděli jste, že tyto podlahy jsou vyrobeny ze stejného materiálu – polyvinylchloridu, což je polymer, neboli jednoduše řečeno velmi pevný a měkčený plast.
Archiv

Co je lepsi lino nebo vinyl

Vinylová podlaha: Moderní krása

Vlhkosti odolá lépe než lino, a proto jej můžete položit i do koupelny. Standardně se dodává po dílcích, které usnadňují pokládku. Péče o vinyl je snadná: při mokrém čištění stačí univerzální čisticí prostředek a hadr či mop.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi PVC a linoleem

PVC podlahy, neboli podlahy z polyvinylchloridu, jsou na rozdíl od linolea vyráběny z umělých surovin. Jsou ale levnější, obdobně jako lino příjemné na dotek, snadno se čistí a hodí se i do prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí.
Archiv

Co to je vinyl

Vinyl je plast neboli umělá hmota. Jedná se o syntetický polymer, který může mít různé složení. Může být také různě elastický, tvarovatelný, v závislosti na své plasticitě, houževnatosti. Vinyl čili polyvinylchlorid je třetí nejpoužívanější umělou hmotou na zemi.

Co dát pod PVC podlahu

K čemu je pod PVC krytinou podložka Ať už se jedná o pěnovou či textilní – filcovou podložku, jejím hlavním účelem je něco jiného než vyrovnávat nerovnosti na podlaze. Podložka slouží jako tepelná a zároveň akustická izolace. Při chůzi po PVC vás díky ní tolik nezebou nohy.

Co znamená vinyl

Vinyl je plast neboli umělá hmota. Jedná se o syntetický polymer, který může mít různé složení. Může být také různě elastický, tvarovatelný, v závislosti na své plasticitě, houževnatosti. Vinyl čili polyvinylchlorid je třetí nejpoužívanější umělou hmotou na zemi.

Jak Tlustý vinyl

Moderní vinylová podlaha je tlustší než tomu bývalo v minulosti, což znamená, že je nejen odolná vůči vodě, je prakticky zcela vodotěsná. Tloušťka vinylové podlahy bývá obvykle až 5 mm . Na rozdíl od laminátové podlahy nabízí vinylová podlaha také významnou všestrannost.

Co je to PVC podlaha

Polyvinylchlorid, zkráceně PVC je měkčený vinyl, ze kterého se vyrábí podlaha ve formě dlouhých širokých rolí. Často se tomuto typu podlah říká také lino. Oproti vinylovým podlahám, které se dodávají v dílcích, jsou PVC podlahy podstatně měkčí a pocitově teplejší.

Jak dlouho vydrží lino

Díky skvělé péči a údržbě může vaše podlaha vydržet až 40 let. Linoleum je jedním z nejstarších typů podlah, které se dodnes používají. Odolnost této podlahy z ní v průběhu desetiletí udělala vynikající volbu na mnoha místech s vysokým provozem.

Jaká je nejlepší vinylová podlaha

Lepený vinyl má tloušťku 2 až 3 mm, je ideální na podlahové topení. Dílce u vinylové podlahy „click“ jsou naopak silnější a mají tak horší tepelnou propustnost. Sháníte-li vinylovou podlahu do koupelny nebo kuchyně, zvolte lepenou variantu.

Jak se pokládají vinylové podlahy

Správně se vinylové lamely pokládají na upravené betonové podklady. Hrubost začištěného betonového podkladu by měla být maximálně 3 mm na 1 m2. Pokud totiž beton není vystěrkovaný dohladka, najdete na povrchu spoustu nerovností, prachu a malých kamínků.

Jak řezat PVC podlahu

PVC se dá dobře řezat zalamovacím nožem. Spára slouží k tomu, aby se v teplejších dnech podlaha nevyboulila, až se trošku roztáhne. Pokud budou dilatační spáry o kousek větší, nevadí. Můžete je pak zakrýt pomocí okrajových podlahových lišt.

Co je vinylová deska

Gramofonová deska neboli gramodeska, známá těž jako vinylová deska, lidově vinyl je záznamové médium určené k záznamu, uchování a reprodukci zvuku. Zvuková informace mechanicky zaznamenaná v drážce desky je dostupná pouze pomocí přehrávacího zařízení, gramofonu.

Jak poznat kvalitní vinyl

Kvalitě vinylů nahrává sama podstata materiálu, je elastický, nehlučný, voděodolný (nejedná-li se o konstrukci s dřevovláknitým HDF nosičem). K odolnosti přispívá PU tvrzený povrch, který u značkových vinylů bývá samozřejmostí. Při koupi je třeba si dát pozor na rozměrovou stálost, která je uvedena v technickém listu.

Co to je vinylová podlaha

Vinyl představuje druh podlahy vyrobené ze syntetických materiálů, jako jsou skleněná vlákna, PVC vinyl a změkčovadla. Tato podlaha je obzvláště bytelná, neboť se skládá z několika vrstev se silným jádrem, čímž zajišťuje pohodlnou chůzi. Vinylové podlahy vynikají zejména svou odolností vůči vlhkosti.

Jak poznat kvalitní PVC

Při výběru PVC krytiny dobře počítejte a vyberte vhodnou šířku, ať vznikne co nejméně spojů. Dejte pozor na zátěžovou třídu a sílu nášlapné vrstvy – čím jsou hodnoty vyšší, tím je podlaha kvalitnější, odolnější, ale také dražší. PVC podlaha je snadná na pokládku i údržbu.

Jak pečovat o linoleum

Základní, běžná údržba linolea, marmolea obsahuje tyto úkony:Povrch podlahy setřeme nějakým prachovým mopem, nebo podlahu zameteme jemným koštětem. Také je možné vysát podlahu vysavačem, který má hubici s kartáčkem, abychom podlahu nepoškrábali.Následuje další krok a tím je vytírání, vytíráme vlhkým mopem či hadrem.

Jak dlouho vydrží vinylová podlaha

Vydrží i generaci Trvanlivost těch nejdražších vinylových podlah je i 50 let. Ale ani vinylové podlahy v dostupnějších cenových relacích se nedají zahanbit – záruka 20 let vůbec není špatná. Navíc všechny mají ohromnou výhodu, a to snadnou vyměnitelnost jednotlivých dílů.

Co patří pod vinylovou podlahu

Podklad vinylové podlahy musí být vždy rovný a pevný, bez prasklin a nežádoucích spár. Nerovnosti povrchu vyrovnáme nivelační stěrkovací hmotou. Tu aplikujeme na suchý, soudržný podklad zbavený prachu a mastných nečistot. Hrubší nečistoty u betonových podkladů je vhodné odstranit přebroušením a následným vysátím.

Na co položit vinylovou podlahu

Jediná krytina, na kterou je možné vinyl položit je vyrovnaná dlažba. Jinak je nutné vinyl položit buď na novou podlahu nebo je potřeba místnost vystěrkovat (ideální stěrka se skelným vláknem). Před pokládkou se rovněž ujistěte, že je podlaha dokonale suchá. Není možné pokládat na vlhký nebo mokrý podklad.

Jak položit PVC bez lepení

Volná pokládka bez lepení je možná v místnostech s plochou maximálně do 30 m², a to jen u vybraných typů PVC a vinylů a pouze pro domácí použití. K fixaci doporučujeme oboustranné lepicí pásky, například oboustrannou textilní pásku s textilním nosičem.

Jak uchovávat vinyly

Vinyl není dělaný ani na velká horka. Jejich vlivem by se mohl roztáhnout a vytvořit nežádoucí rozestoupené spáry. Ideální je uložit lamely do místnosti s pokojovou teplotou kolem 18 °C. Máte-li doma pokoj, který moc nevyužíváte, bude tím pravým místem.

Jaké PVC do kuchyně

Marmoleum a PVC – klasika, která vydrží

Do kuchyně se hodí spíše marmoleum na roli k lepení. PVC, chybně označované také jako lino, je rovněž odolnou a stále oblíbenou podlahovou krytinou do kuchyně. Marmoleum a PVC jsou vhodné pro alergiky a astmatiky.

Jak poznat vinyl

Oba typy se pokládají plovoucím způsobem, tím ale jejich společně rysy končí. Vinyl je teplejší, tišší, měkčí a více odolný. Laminát je oproti němu chladný a hlučný.