Co znamená slovo jantar?

Co to je jantar

Jantar je vlastně zkamenělá pryskyřice velmi starých stromů borovic, které rostly kdysi dávno před 50 miliony let. Může být průhledný a zase jindy neprůsvitný, s typickým pryskyřičným leskem. Často v něm můžeme najít zbytky hmyzu a lišejníků, které se tam zachytily, když byla ještě pryskyřice lepkavá.

Na co se používá Jantar

Léčebné účinky: Podporuje celkově zdravotní stav, štítnou žlázu, močové a trávicí ústrojí, pomáhá při alergiích, revmatismu a kožních chorobách. Tiší bolest. Jantar potlačuje stres, rezonuje s krkem, léčí štítnou žlázu a další krční problémy. Uzdravuje rovněž žaludek, slezinu, ledviny, játra, močový měchýř a žlučník.

Jak vypadá Jantar

Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá, ale nalézají se odrůdy zcela průhledné, červené, kávové i bílé. Zajímavé je, že se dodnes nepodařilo jantar uměle vyrobit, přestože je poměrně dobře známo jeho chemické složení i předpokládaný postup vzniku.

Jak dlouho vzniká Jantar

Co je to jantar Jantar je fosilizovaná pryskyřice některých stromů stará nejčastěji 25 až 40 milionů let. Tyto zkamenělé pryskyřice jsou uloženy v nepravidelných vrstvách třetihorních písků a jílovitých břidlic. Průměrné složení jantaru je 78 % C, 10 % H a 11 % O a často i malé podíly síry a popelovin.

Jak najít jantar v Polsku

Až dosud za sbírání jantaru v centrální části polského pobřeží bez příslušného povolení hrozila pokuta. Od Nového roku se předpisy změnily, ale jantar se smí hledat výlučně na pláži a v mělkých vodách. Sbírat se smí pouze ručně a bez obtěžování rekreantů na plážích.

Jak se čistí jantar

Jantar lze čistit pouze na sucho, nebo látkou namočenou do vlažné vody pokojové teploty. Pokud je potřeba, můžete použít trochu jemného mýdla. My po vyleštění používáme také saponát, Jar. Dbejte ale na to, abyste poté jantar důkladně opláchli a osušili bavlněnou látkou.

Jak se pozná pravý jantar

Jantar má typickou měkkou sladkou borovicovou vůni. Zatím co kopál, taví-li se, šíří vůni spálené pryskyřice – smůly. Dalším rozdílem je, že jantar akumuluje při tření suchým hadříkem (nejlépe z plsti, vlny nebo hedvábí) elektrostatický náboj, kopál nikoliv.

Kde se dá najít jantar

Jantar je na jižním pobřeží Baltského moře za běžných podmínek možné najít pouze po skončení zimních bouří. Moře během nich vyplavuje na břeh různý nepořádek, mezi ním ale i zkamenělou pryskyřici. Mistrovství ve hledání jantaru ale nejsou pouhou zábavou.

Jak voní jantar

Ambra, někdy je nazývána také šedý jantar, je zemitá, jiskřivá, nasládlá, smyslná a živočišná vůně, připomíná moře a ucítíte v ní vodní řasy, trošku tabáku, kůže a také trošku santalového dřeva. Někdo ve vůni ambry najde také třeba dřevo ze starých kostelů nebo para ořechy.

Jakou cenu má jantar

Tržní cena pěkného kusového jantaru se pohybuje kolem 150 Kč za 1 gram. Se zvyšující se hmotností roste cena geometrickou řadou. Základní cena je ale pouze vodítko a za vzácný jantar se utrácejí astronomické částky.

Kde hledat jantar

Od Nového roku se předpisy změnily, ale jantar se smí hledat výlučně na pláži a v mělkých vodách. Sbírat se smí pouze ručně a bez obtěžování rekreantů na plážích. Vlny vyplavily na pláže i spoustu smetí, plastových lahví a dalších odpadků. "Ačkoliv u moře býváme často, něco takového jsme viděli poprvé.

Jak nabíjet jantar

Tyto šperky můžete jednoduše čistit pod tekoucí vodou, případně je vyleštit hadříkem s kapkou olivového oleje. Jak již bylo řečeno, není potřeba je nabíjet, nevystavujte je tedy cíleně přímému Slunci a nenechávejte je ani u radiátoru – horko by mohlo způsobit prasknutí jantaru vloženého do stříbra.

Jak vyčistit jantarové korálky

Tou úplně nejjednodušší je na minutu korálky podržet pod vlažnou tekoucí vodou. Především v Asii je zvyklostí čistit jantar položením na kus solného kamene (mnoho z nás ho má doma jako solnou lampu). Další variantou je zahrabat korálky do misky se solí (klidně s obyčejnou kuchyňskou) a poté je opláchnout.

Co je to Pizmo

Pižmo (odborně a hovorově zastarale mošus) je pronikavě páchnoucí látka, kterou produkují samci kabarů pižmových při značkování svého území. Této látce, strukturně podobné feromonům, se přisuzují afrodiziakální účinky.

Jak se pozná pravý Jantar

Asi nejpraktičtější způsob zkoušky pravosti jantaru. Namočte vatovou štětinku do odlakovače s acetonem a opatrně s ní přejíždějte po zkoumaném kousku. Pokud jde o pravý jantar, zůstane beze změn a na tyčince se neobjeví nic. Pokud jde o plast, začne se naleptávat a tyčinka se zabarví do žluta.

Jak se starat o jantar

Jantar lze čistit pouze na sucho, nebo látkou namočenou do vlažné vody pokojové teploty. Pokud je potřeba, můžete použít trochu jemného mýdla. My po vyleštění používáme také saponát, Jar. Dbejte ale na to, abyste poté jantar důkladně opláchli a osušili bavlněnou látkou.

Jak se nabíjí jantar

A jak je to s nabíjením Jantar sám o sobě energie opravdu pohlcuje, ale nedodává. Nabíjení jantaru tedy není nutné a naopak například jeho vystavení přímému slunečnímu svitu by mělo za následek jeho vyblednutí.

Co to je mošus

Mošus, moshus, musk, pižmo jsou všechno označení pro sekrety žláz ze zvířat, jako je třeba kabar pižmový, silice z četných rostlin vydávající podobné vůně a umělé látky s podobným pachem. Mošus bylo původně označení pro látku se silným zápachem získávanou ze žlázy právě kabara pižmového.

Co je bílé pižmo

Bílé pižmo se stalo označením pro čistý parfém vonící po vykoupaném těle (jistě, protože v mýdlech jsou svěží pižma!), vypraném oblečení nebo po samotném mýdle.

Jak fungují jantarové korálky

U dětí se jantar používá pro své protizánětlivé a analgetické účinky tlumící bolest při růstu zubů. Děti nosící jantarové korálky jsou klidnější a více relaxované. Má rovněž baktericidní a virostatický účinek – v dřívějších dobách byl jantarový prášek s úspěchem používán při léčení špatně se hojících ran.

Jak se čistí křišťál

Křišťál čistíme nejlépe přes noc ponořením do misky s vodou, nebo jej alespoň několik minut podržíme pod tekoucí vlažnou vodou. Křišťál můžeme položit na minerál hematit, čímž dojde k jeho vybití, a pak jej opětovně zcela nabít na přímém slunci, kde ho můžeme ponechat libovolně dlouho.

Co to je pižmo

Pižmo (odborně a hovorově zastarale mošus) je pronikavě páchnoucí látka, kterou produkují samci kabarů pižmových při značkování svého území. Této látce, strukturně podobné feromonům, se přisuzují afrodiziakální účinky.

Co je Pizmova vůně

Pižmová vůně bývá označována za vůni čistoty. Je velmi intenzivní, smyslná, sladká a pudrová. Občas může mít až kořeněné a dřevité podtóny.

Jak voní Ambra

V naprosté většině případů se ambra dává do základu parfému a dodává mu hloubku a orientální nádech. Voní teple, měkce, balzámově, trochu dřevitě, podle množství vanilky sladce a někdy kouřově nebo po jehličí.

Kdy nasadit jantarové korálky

Jantarové korálky se dětem pořizují hlavně při růstu zubů4 , kdy by měly dětem napomáhat proti horečce1 a bolesti při prořezávání zoubků. Korálky by měly dítě také zklidnit, aby nebylo rozrušené, plačtivé a ukňourané.