Jaký je rozdíl mezi Gyros a kebab?

Jaký je rozdil mezi kebabem a Gyrosem

Hlavní rozdíl je v použitém masu. Kebab obsahoval původně pouze jehněčí. V době fast foodů se však podávají i varianty s kuřecím či hovězím masem. Gyros jakožto součást řecké kuchyně obsahuje především vepřové či skopové.
Archiv

Co je kebab a gyros

Spočívá v tom, že se na jehlu naskládané kusy masa pozvolna opékají na vertikálním grilu. V kebabu ale na rozdíl od gyrosu rozhodně nenajdete maso vepřové, dělá se výhradně z hovězího, jehněčího nebo kuřecího masa Rozdíl je i ve speciálních směsívh, kterými se maso koření, nebo v přílohách, které se k masu konzumují.
Archiv

Co to je gyros

Gyros je populární masité jídlo řecké kuchyně. Jeho předností je rychlá příprava a nízké náklady. Jeho základ tvoří různé druhy masa, hlavně skopové či vepřové z kýty, které se grilují ve svislé poloze pod tepelným zářením plynového nebo elektrického zdroje a za neustálého otáčení.

Z jakého masa se dělá gyros

Tradiční gyros se připravuje z vepřového masa, ale můžete se rovněž setkat s telecím, skopovým nebo drůbežím masem. Někteří tvrdí, že v této podobě to již není pravý gyros, jiní si cení inovačního přístupu a kulinářské experimenty.

Co obsahuje gyros

Gyros je tradiční řecká směs koření na přípravu vepřového a skopového masa. Základem koření na gyros jsou bylinky petržel, tymián, rozmarýn a bazalka doplněné cibulí, česnekem a paprikou.

Co to je kebab

Kebab (také kebap, kabob, kebob nebo kabab) je pokrm původem ze středního a blízkého východu či jižní Asie. Jeho evropská, přesněji řecká verze se nazývá gyros. Jedná se o označení pro pečené nebo na velkém svislém rožni grilované maso. V současnosti se stal symbolem rychlého občerstvení.

Jaké koření na gyros

Základem koření na gyros jsou bylinky petržel, tymián, rozmarýn a bazalka doplněné cibulí, česnekem a paprikou. V Řecku si můžete dát gyros nejčastěji připravený z vepřového nebo kuřecího masa a podávaný nejčastěji v chlebové placce s okurkovou zálivkou tzatziki a štědrou porcí čerstvé zeleniny.

Jak se připravuje maso na gyros

Maso nakrájíme na tenké plátky nebo nudličky, osolíme a okořeníme mletou paprikou, oreganem, mletým římským kmínem a necháme odležet. Jogurt smícháme s drceným česnekem a nasekaným koriandrem nebo koprem, kapkou oleje, špetkou soli.

Co je v koreni na gyros

Obsahuje. paprika, rozmarýn, bazalka, cibule, česnek, petržel, tymián, chilli, řepkový olej, hroznový cukr, sůl (10%).

Jak zdravý je kebab

Döner kebab není moc zdravý.

Odborníci na výživu uvedli, že jíst dva takové kebaby týdně může způsobit infarkt do 10 let. 111 g tuku v kebabu je 1000 kalorií, což je ekvivalent vinné sklenice oleje na vaření. Většina tohoto tuku je nasycená, takže jen zvýší váš cholesterol a časem ucpává vaše tepny.

Jak se jmenuje maso na kebab

Tradičně se pro přípravu kebabu používá maso jehněčí, ale v závislosti na lokálních chutích, či z různých náboženských důvodů, může být použito také maso hovězí, kozí, kuřecí, vepřové či rybí.

Jak si udělat gyros

Eidam nakrájíme na 3-4 mm silné plátky. Na jehlu napichujeme v pořadí: krkovice, sýr, krůtí, sýr, krkovice, sýr, krůtí, sýr atd. Vše silně stlačíme na jehle k sobě a zabalíme do pevného alobalu. Pečeme na ohni necelé 2 hodiny, potom alobal opatrně sundáme.

Jak udělat gyros v troubě

Maso napíchejte po plátcích na dvě grilovací jehly a zapíchněte je skrz chléb do brambor. Nahoru na jehlu napíchněte rajče, které nařízněte do kříže, aby z něj mohla unikat šťáva a dochucovat maso. Zbylou marinádou potírejte průběžně maso při pečení. Gyros vložte do trouby a pečte cca 45 minut.

Jak se dělá domácí gyros

Eidam nakrájíme na 3-4 mm silné plátky. Na jehlu napichujeme v pořadí: krkovice, sýr, krůtí, sýr, krkovice, sýr, krůtí, sýr atd. Vše silně stlačíme na jehle k sobě a zabalíme do pevného alobalu. Pečeme na ohni necelé 2 hodiny, potom alobal opatrně sundáme.

Co je v kebabu za maso

Tradičně se pro přípravu kebabu používá maso jehněčí, ale v závislosti na lokálních chutích, či z různých náboženských důvodů, může být použito také maso hovězí, kozí, kuřecí, vepřové či rybí.

Jak se jí kebab

Döner kebab se servíruje několika způsoby – s rýží a zeleninou na talíři, v pita či jiném chlebu, se zeleninou a omáčkami, ale můžete ho mít také s hranolky. Dürüm znamená turecky rolka, dürüm kebab je tedy kebab zarolovaný do chlebové placky podobné tortille (masový obsah je stejný).

Co je to vlastně kebab

Jenže víme, co je to vlastně kebab V perštině nebo arabštině znamená, stručně řečeno, rožněné nebo grilované masové jídlo. Ten co známe u nás my, Döner kebab, to jsou plátky masa napíchnuté na kovovém rožni, které se celý den pomalu otáčí ve vertikální poloze a opékají. Jako třeba řecký gyros.

Jak ochutit gyros

Jaká marináda se používá na gyros

Pokud ale nemáte rádi pálivé, můžete vynechat. Co by ale nemělo chybět, jsou celé kuličky pepře a sušený rozmarýn pro skvělou chuť a aroma. Můžete přidat i celá semínka koriandru, dále potřebujete extra panenský olivový olej. Pokud nebudete mít rozmarýn, můžete sáhnout po oreganu.

Jaké maso se používá na kebab

Obyčejně je základem jehněčí nebo hovězí maso, některé druhy používají také kuřecí maso nebo ryby. Vepřové maso se nepoužívá v muslimských oblastech kvůli náboženským důvodům. V turecké kuchyni (döner kebab) se příprava podobá gyrosu.

Kdo vymyslel kebab

Turecký přistěhovalec Mahmut Aygün, který se v 16 letech přestěhoval do Německa, svým neotřelým kulinářským nápadem navždy změnil definici rychlého občerstvení po celém světě. V roce 1971 totiž v berlínské čtvrti Kreuzberg ogriloval Mahmut plátky kořeněného masa, kterými naplnil pita chléb.