Jak se říká pivu bez pěny?

Jak se jmenuje pivo bez pěny

Čochtan. Pivo načepované téměř bez pěny. Čochtan je velmi osvěžující a ideální na zahnání žízně. Jen jej musíte vypít co nejrychleji, neboť bez pěnové pokličky pivo velmi rychle zvětrává.

Jak se říká malému pivu

Vznikl v dobách, kdy výčepní před každým čepováním nového sudu zkoušeli kvalitu piva ve sklepích. Je to fakticky malé pivo v půllitru. Pivo má bohatou pěnu a zároveň si zachovává všechny své nejlepší vlastnosti.
Archiv

Co je to Hladinka

Jedná se o čepování piva, kdy vzniká mokrá pěna, která pomalu dochází. Pivo má příjemný jemnější říz, není přesycené ani chuťově prázdné. Pěna je krásně krémová a po napití vytváří kroužky, kterým se říká hladinky.

Co je to SNIT

Šnyt (z německého Schnitt) je neurčitou objemovou mírou piva, vzniká jediným načepováním piva do půllitru, zbytek tvoří pěna. Šnyt je kompromisem mezi malým pivem, načepováním do třetinky, a právě plným půllitrem.

Jak se dělá řezané pivo

Vznikne smícháním již uvařeného světlého a tmavého piva. Buď při stáčení piva, nebo přímo v hospodě výčepním. „Polotmavé pivo vzniká smícháním různých druhů sladů už na počátku, ve varně pivovaru.

Co je to Čochtan

Čochtan je sytivé pivo bez pěny s pořádným řízem – obsahuje přírodní oxid uhličitý. „Štamgast jde tak maximálně na dva čochtany,“ říká Mikésková. Pivo nikdy nečepujeme z výšky, aby se nám neprovzdušnilo.

Jak se jinak říká pivu

"Zrzavý, zrzek, chmel, chmelovina, marast, echr, heřmánek, bahýnko, bahno, rahno, bahňák, bahniště, piviště, prelát, ležák, samec, malvaz, nektar, křen, pěnivec, šumák, šumivka, vejvar, kloktadlo, tykadlo, důchodový pojištění mladých, tekutej chleba, zrzavá voda, voda s pěnou, polotučný, desatero, plnotučný, …

Jak se říká sklenici na pivo

Tuplák je v původní podobě uváděn jako nádoba o objemu více než 2 litry – tedy 2 mázy (tuplovaný = dvojitý; moravský máz = 1,07 l, vídeňský máz = 1,415 l atd.), v dnešní podobě se jedná o nádobu o objemu 1 litr (= 2 půllitry).

Jak se pije pivo Mliko

Mlíko se čepuje do předem umyté a především opláchnuté sklenice, pod úhlem 45°, mírným škrcením kohoutu. Účelem je naplnit sklenici až po okraj pivní, krémovou až smetanovou pěnou, která je plná piva, na první pohled připomínající sklenici mléka. Odtud její název.

Jak se točí Budvar

Budějovický Budvar čepuje na třikrát

Při čepování na tři zátahy se pivo nejprve pustí do sklenice z výšky, aby alespoň tři čtvrtiny sklenice vyplnila pěna. Po částečném rozpadu pěny se druhý zátah napustí do sklenice z menší výšky, ale stále s rozpěněním piva tak, aby ve sklenici byla asi polovina piva a polovina pěny.

Co je to Čochtan pivo

Čochtan je sytivé pivo bez pěny s pořádným řízem – obsahuje přírodní oxid uhličitý. „Štamgast jde tak maximálně na dva čochtany,“ říká Mikésková. Pivo nikdy nečepujeme z výšky, aby se nám neprovzdušnilo. Vždycky musí spadat po skle.

Co je to řezané pivo

Pivo vytvořené sloučením piva světlého a černého. Díky přítomnosti piva černého je řezané pivo zpravidla sladší než pivo světlé a je tedy oblíbenější u žen. Většinou se s tímto pivem setkáme v hospodách, kde nám jej načepují právě ze dvou kohoutů, ale některé pivovary je stáčejí i do lahví.

Jak má vypadat Natocene pivo

je správně vychlazené – teplota piva je mezi 6 a 8 °C. má říz (není mdlé, nestálo dlouho na pultu, sud nezůstal přes noc bez tlaku, od naražení neuplynula dlouhá doba) má hustou krémovitou pěnu, bez viditelných bublin.

Co znamená 12 na pivo

10° pivo obsahuje 10 % alkoholu a 12° pivo obsahuje 12 % alkoholu). Již méně je rozšířen další chybný názor, že stupeň piva znamená dobu v týdnech, po kterou pivo zraje. Ve skutečnosti udává stupeň piva množství použitého sladu – zkvasitelného extraktu.

Co je to EPM

EPM (exktrakt původní mladiny), též nazýván jako stupňovitost, udává hmotnostní podíl vody a všech extraktivních látek, které se nachází v mladině před zakvašením.

Co je to Krygl

V moravském nářečí – skleněný půllitr na pivo.

Co to znamená když pivo Kroužkuje

Kroužkované pivo je filtrované pivo, do kterého se po stočení z ležáckých tanků přidávají tzv. kroužky, což je menší množství čerstvě rozkvašené mladiny. Kroužkování je totiž název jedné fáze hlavního kvašení na spilce.

Co je pivo SNIT

Třetinové pivo ve velkém půllitru, tudíž z většiny tvořené pěnou.

Co znamená pivo ležák

Ležák je druh piva, který je spodně kvašen a stabilizován při nízkých teplotách. Po procesu kvašení měsíc a déle leží, od toho označení ležák (ve světě označované jako lager z německého slova pro uskladnění). Stupňovitost má typicky od 8° až 17° (vyšší stupňovitost mají bocky).

Co je to IPA

India Pale Ale (IPA) je chmelený styl piva v širší kategorii piv zvaných Pale Ale, tedy světlých svrchně kvašených piv. Poprvé byl termín „India Pale Ale“ použit v roce 1829 v reklamě vydané v Sydney Gazette a New South Wales Advertiser.

Co znamená že pivo Krouzkuje

Kroužkované pivo je filtrované pivo, do kterého se po stočení z ležáckých tanků přidávají tzv. kroužky, což je menší množství čerstvě rozkvašené mladiny. Kroužkování je totiž název jedné fáze hlavního kvašení na spilce.

Co znamená 10 u piva

Stupňovitost piva

Ve skutečnosti udává stupeň piva množství použitého sladu – zkvasitelného extraktu. Odborně řečeno 10° pivo obsahuje 10 % zkvasitelného extraktu v původní mladině. Zmíněný obsah alkoholu je dán množstvím cukru (možno říci, že zkvasitelný extrakt je v podstatě obilný cukr) a stupněm prokvašení.

Co je ABV

Každý alkohol (pivo, víno, destilát) musí mít na etiketě uvedeno, kolik obsahuje alkoholu. V Evropě používáme označení „ABV“ – alcohol by volume neboli dle objemu alkoholu v lahvi. V Čechách se pak obvykle mluví o „objemovém procentu alkoholu“.

Co je to IBU

Pod touto zkratkou najdete výraz Internationl Bitterness Units. Jednotky IBU tedy vyjadřují hořkost piva. Konkrétně jedna jednotka IBU představuje jeden gram iso-α-hořký kyselin na jeden litr piva.

Co je to tuplák

Každý pivař ví o čem je řeč a skoro každý už z tupláku při nějakém pijáckém obřadu pil. Je to ale slovo německého původu (doppel) a spojujeme je s výrazem tuplovaný, tedy dvojitý. U nás je to tedy litr čepovaného piva.