Jak poznat špatný řetěz na kole?

Jak zkontrolovat řetěz na kole

První z možností je speciální měrka, kterou si můžeš pořídit zhruba za stovku. Tuto měrku jednoduše zasuneš do řetězu nad řetězovou vzpěrou rámu, potom tlakem na pedál kola napneš řetěz a ze strany zkontroluješ, jak do něj měrka zapadla.

Jak měřit opotřebení řetězu na kole

Měření řetězu kalibrem:

Jeden konec měrky nasadíte na roličku řetězu a druhý konec měrky mírně (ale opravdu jenom mírně) zatlačte do napnutého řetězu. Měrka Vám ukáže stav opotřebení. Pokud do řetězu zapadne měrka celá, je zpravidla na výměnu řetězu pozdě a vy se tak připravte i na výměnu kazety.

Jak často se maže řetěz na kole

Mohlo by se jednat o signál, že řetěz potřebuje namazat. A jezdíte-li pravidelně, měli byste řetěz čistit a mazat alespoň jednou za měsíc. Pokud rádi jezdíte v terénu a na blátě, měli byste ho čistit častěji.

Jak poznat opotřebovanou kazetu

Když se podíváme na ozubené kolečko kazety zezadu, kde řetěz zabírá na zubech, hledáme zuby, které mají lesklý, hladký povrch v porovnání s ostaními. To je známka opotřebení. Naproti tomu zuby s malým nebo žádným opotřebením, mají ještě na zubech známky originálního ražení.
Archiv

Kdy vyměnit řetěz na kole

132,6 mm je okamžik na výměnu řetězu

Řetěz bychom měli vyměnit v okamžiku, kdy naměříme 132,6 mm. Při 132,8 se obvykle nový řetěz ještě "chytne" a nepřeskakuje, pokud se hodnota blíží 133 mm, bývá již zpravidla pozdě.

Jak spojit řetěz

Ramínka rychlospojky nasaďte na řetěz z protilehlých stran. Spojte konce řetězu – nasaďte čepy do větších otvorů v protilehlém článku a zatáhněte za řetěz. Spojení jest dokonáno, řetěz není třeba rozhýbávat. Při rozpojování rychlospojek se mnohdy neobejdete bez kleští, s rukou nevystačíte.

Jak spojit řetěz na kole

Při rozpojování rychlospojek se mnohdy neobejdete bez kleští, s rukou nevystačíte. Řetěz v místě rychlospojky prohněte do tvaru „U“. Vezměte kombinačky a stiskněte rychlospojku křížem mezi jejich čelisti. A to tak, že čelist kombinaček vždy tlačí na jednu polovinu rychlospojky v místě, kde je pevný čep.

Jak napnout řetěz na kole

Tipy pro napnutí řetězu:Před napínáním napíchněte řetěz na pastorek s největší převodovou jednotkou.Při pevném stisknutí prsty by se neměl hýbat o více než 2 cm.Napnutí pravidelně kontrolujte a případně jej doupravte.Řetěz se typicky skládá ze 114 až 116 článků.

Jak správně namazat řetěz

Základní pravidla mazání řetězu

Mazat bychom měli řetěz čistý, zbavený alespoň hrubých nečistot. Ideální je nanést na každý článek jednu až dvě kapky, či pomocí spreje vytvořit lehký film, ten nechat působit přes noc a ráno čistým hadrem setřít zbytky zaschlého maziva s povrchu.

Jak se zbavit rzi na řetězu

REZ NA ŘETĚZU, PŘEHAZOVAČCE, PASTORKU A ZADNÍM NÁBOJI

To lze provést postřikem dílů odmašťovačem WD-40 Bike Degreaser, který je na bázi rozpouštědel a rychle odstraní mastnotu, olej a nečistoty. Funguje při kontaktu bez zanechání jakýchkoli zbytků a nevyžaduje oplachování.

Kdy měnit kliky na kole

Převodníky je nutné vyměnit, pokud jsou opotřebované (viz kapitola JAK POZNAT, ŽE JE ČAS VYMĚNIT PŘEVODNÍKY NA KOLE) nebo pokud chceme změnit poměr převodů – méně zubů pro snazší stoupání či více zubů pro rychlejší jízdu v rovinatém terénu.

Jak často měnit kazetu na kole

Neexistuje proto přesný časový interval nebo kilometráž, po které by se řetěz měl měnit. Jeho životnost lze ale velmi přesně sledovat pomocí speciální měrky nebo posuvného měřítka. Princip měřítek je jednoduchý – nesmí propadnout mezi články řetězu. Jakmile se tak stane, je nutné řetěz vyměnit.

Jak nejlépe vyčistit řetěz

Asi nejjednodušší a nejčistší metodou, jak si vyčistit řetěz nasazený na kole, je použít pračku řetězu. Je to malý nástroj, který se připevní k řetězu. Je opatřen nádržkou, kterou naplníte vybraným čisticím prostředkem. Když šlapete pedálem dozadu, řetěz prochází otáčejícími se kartáčky v čističi.

Jak sundat spojku na řetězu

Při rozpojování rychlospojek se mnohdy neobejdete bez kleští, s rukou nevystačíte. Řetěz v místě rychlospojky prohněte do tvaru „U“. Vezměte kombinačky a stiskněte rychlospojku křížem mezi jejich čelisti.

Jak sundat spojku na řetěz

Po spojení čepem je potřeba spojený článek rozhýbat. Palce zapřete o sousední články okolo nýtovaného čepu, přiměřenou silou řetěz ohněte k sobě a potom opačně – od sebe. Na závěr zkuste v ruce, zda se řetěz v nýtovaném článku bez problémů ohybá až do krajních mezí. Pokud jeho chod stále není čistý, postup zopakujte.

Jak správně vybrat řetěz na kolo

Cyklistický řetěz vybírejte podle toho, jakou máte na kole kazetu. Na kazety s malým počtem ozubených kol se dávají širší řetězy, na kazety s větším počtem ozubených kol naopak užší řetězy – mezi pastorky je méně místa. V naší nabídce najdete tyto řetězy: Řetězy pro 12 stupňů

Jak spojit řetěz u kola

Ramínka rychlospojky nasaďte na řetěz z protilehlých stran. Spojte konce řetězu – nasaďte čepy do větších otvorů v protilehlém článku a zatáhněte za řetěz. Spojení jest dokonáno, řetěz není třeba rozhýbávat. Při rozpojování rychlospojek se mnohdy neobejdete bez kleští, s rukou nevystačíte.

Proč padá řetěz z kola

Řetěz, kazeta a převodníky podléhají opotřebení a jejich míru je možné kontrolovat (zahnuté zuby, délka a vůle řetězu – viz kapitoly JAK POZNAT, ŽE JE ČAS VYMĚNIT ŘETĚZ/KAZETU/PŘEVODNÍKY). Také pružina přesmykače a přehazovačky se časem uvolní a v čepech se vytvoří vůle.

Čím mažete řetěz na kole

Očištěný řetěz doporučujeme mazat klasickým olejem v kapátku (náš oblíbený je Finish Line Cross Country Wet). Nezapomeňte olej nejprve protřepat. Poté jej přiložte nad řetěz (ideálně mimo zadní pastorky) a začněte rukou protáčet šlapací kliky dozadu. Při tom olej nanášejte na řetěz.

Jak vyčistit řetěz na pilu

Na pile je knoflík pro odstranění řetězu. Po vyjmutí vložte řetěz do roztoku vody a čisticího prostředku pro domácnost. Čisticí prostředky pro domácnost můžete nahradit jedním šálkem čpavku na cca 3,5 litru vody. Řetěz ponechte v roztoku minimálně 20 minut, poté jej vyjměte a vyčistěte měkkým kartáčkem.

Jak vyčistit řetěz na kolo

Asi nejjednodušší a nejčistší metodou, jak si vyčistit řetěz nasazený na kole, je použít pračku řetězu. Je to malý nástroj, který se připevní k řetězu. Je opatřen nádržkou, kterou naplníte vybraným čisticím prostředkem. Když šlapete pedálem dozadu, řetěz prochází otáčejícími se kartáčky v čističi.

Jak dlouho vydrží duše v kole

Při běžném použití do 1000 km budete vyměňovat zpravidla drobnější součástky, jako jsou duše a pláště, lanka brzd a měničů, brzdové špalíky, apod.

Jak dlouho vydrží řetěz na kole

Na životnost mají zásadní vliv kvalita materiálu řetězu, hmotnost jezdce, jízdní styl, typ pohonu nebo provozní podmínky. V závislosti na těchto proměnných najedete na řetězu 500–5000 km. Většina rekreačních MTB jezdců mění řetěz mezi 1000 a 2000 km, ale opravdu se nedá příliš zobecňovat, je nutné měřit.

Proč přeskakuje řetěz na kole

Pokud řetěz přeskakuje mezi pastorky po přehození směrem k menším, bude na vině „unavená“ pružina přehazovačky. Pokud je to obráceně a jak tvrdíte, bovdeny jsou nové, může jít o křivou patku. Také bych doporučil kontrolu řetězu, jestli není v některé části překroucený.

Jak poznat vytahaný řetěz

Jak se dá vlastně poznat, že je řetěz opotřebovaný, vytahaný, no, že je prostě zralý na výměnu V podstatě existují dvě možnosti, buď použití speciální měrky na řetěz, nebo měření pomocí posuvného měřidla, známého též pod pojmem šuplera. Měrka na řetěz se dá sehnat v každém slušně zásobeném obchodě s velomateriálem.