Co je typické pro Hradec Králové?

Čím je známý Hradec Králové

Hradec je známý především jako kulturní město. Funguje zde známé Klicperovo divadlo, které patří k nejlepším regionálním činoherním divadlům v republice. Dále se zde koná řada festivalů, například Rock For People nebo Hip Hop Kemp. Ve městě se také nachází Muzeum východních Čech nebo Galerie moderního umění.

Co se vyrábí v Hradec Králové

Hradec Králové-strojírenský- má široké zastoupení ve většině měst kraje (Hradec Králové, Trutnov, Náchod, Vrchlabí, Nové Město nad Metují, Hronov, Dobruška ad.).elektrotechnickýkovozpracujícíhutnictví neželezných kovůchemickýdřevozpracujícíVýroba hudebních nástrojů (piana Petrof)
Archiv

Kdy bylo založeno město Hradec Králové

Poprvé je Hradec Králové připomínán jako město roku 1225 v listině krále Přemysla Otakara I. a patří tedy k nejstarším v Čechách. Prestiž Hradce vzrůstá na počátku 14. století, když jej král Rudolf I.

V jakém kraji se nachází Hradec Králové

Hradec Králové (německy Königgrätz) je statutární město na východě Čech v okrese Hradec Králové, metropole Královéhradeckého kraje. Leží na soutoku Labe s Orlicí a je součástí hradecko-pardubické aglomerace.

Co je typické pro Královéhradecký kraj

Mezi turisty nejnavštěvovanější místa bezesporu patří Krkonošský národní park s nejvyšší horou České republiky Sněžkou (1603 m n. m.) nebo pramenem největší české řeky Labe, NPR Adršpašsko-teplické skály nebo Prachovské skály se skalními městy, barokní hospital Kuks, Braunův Betlém u Kuksu, klášter v Broumově, …

Co teče za řeku v Hradci Králové

Divoká a Tichá Orlice se v Albrechticích nad Orlicí spojují v jednu řeku, která dále teče směrem na Hradec Králové jako Orlice spojená. Řeka má dostatek vody po celý rok a její spouvání je vhodné i pro začátečníky.

Co znamená G ve znaku Hradce Králové

Tvar písmene G pochází ze svorníku klenby (z roku 1463) v katedrále sv. Ducha v Hradci Králové. Koruna je inspirována vyobrazením korun českých královen ve Zbraslavské kronice. Tinktury vychází ze středověkých vyobrazení písmena G.

Jaké je hlavní město Královéhradeckého kraje

Hradec KrálovéKrálovéhradecký kraj / Hlavní město

Hlavním centrem kraje je statutární město Hradec Králové s 90 596 obyvateli, druhým největším městem s 29 430 obyvateli je město Trutnov a třetím s 19 220 obyvateli město Náchod.

Co znamená znak Královéhradeckého kraje

Symbolika. První a čtvrté pole znaku a vlajky zaujímá historický znak Čech, na jehož historických územích se kraj rozkládá. Druhé pole obsahuje písmeno G ze znaku města Hradce Králové, ve kterém je sídlo kraje.

Kam na výlet v okolí Hradce Králové

5.0 km. Zoopark Stěžery. Zoologické a botanické zahrady.5.2 km. Flyboarding Hradec Králové Adrenalinové atrakce.7.1 km. Pravěká vesnice. Muzea a historie.9.7 km. Rozhledna Chlum u Všestar.11.3 km. Zámek Hrádek u Nechanic.11.4 km. Podorlický skanzen Krňovice.12.1 km. Třebechovické muzeum betlémů12.8 km. Rozhledna Libníkovice.

Čím je známý Královéhradecký kraj

Mezi turisty nejnavštěvovanější místa bezesporu patří Krkonošský národní park s nejvyšší horou České republiky Sněžkou (1603 m n. m.) nebo pramenem největší české řeky Labe, NPR Adršpašsko-teplické skály nebo Prachovské skály se skalními městy, barokní hospital Kuks, Braunův Betlém u Kuksu, klášter v Broumově, …

Jak vypadá znak Královéhradeckého kraje

Znak Královéhradeckého kraje je tvořen čtvrceným francouzským štítem, v prvním a čtvrtém poli znaku je český lev, ve druhém, modrém, je zlaté unciální písmeno „G“ a ve třetím, také modrém, je zlatá koruna. Podobnost spočívá v tom, že všechny znaky mají francouzský štít, jsou čtvrcené a obsahují zemské symboly.

Kam na výlet Hradecký kraj

Kam na výlet v Královéhradeckém krajiZámek Dětenice. Hrady a zámky.Sněžka. Turistika.Adršpašské skály. Turistika.Zámek Ratibořice. Hrady a zámky.Zámek Opočno. Hrady a zámky.Zoologická zahrada Dvůr Králové Zoologické a botanické zahrady.Botanická zahrada léčivých rostlin.Šmídova vyhlídka nad Strmou strání

Jaké symboly charakterizují jednotlivě kraje

Znaky všech krajů tvoří čtvrcené štíty ve formě francouzského štítu bez klenotů. V prvním poli je vždy znak historické země, ve které se kraj nachází, ve druhém poli je figura ze štítu krajského města a zbylá dvě pole jsou vyhrazena pro figury charakterizující příslušný kraj. Vlajky všech krajů jsou heraldické, tzn.

Co to je erb

Erb (z něm. der Erbe – dědic, případně das Erbe – dědictví) je barevné grafické znamení, které označuje konkrétní osobu, resp. rod, a to zejména znakem umístěným na štítě. Štít se znakem je jediná povinná součást erbu.

Kam jít na rande Hradec Králové

11 míst, kam na schůzku v Hradci Králové a PardubicíchCafé Na kole. Zdroj: Instagram Café Na kole.Restaurace Aquarium. Zdroj: Aquarium.Restaurace Dobromysl. Zdroj fotografie: Hradec.idnes.cz.Čokoládovna Jordi`s. Zdroj: Facebook Jordi's.Kavárna Muzeum. Zdroj: Kavarna.bylonaspet.cz.Restaurace Localis.Boromeum.Cona Coffee.

Kam na výlet do přírody Hradec Králové

Rekreační areál Stříbrný rybník se nachází v Malšově Lhotě u města Hradec Králové, na břehu Stříbrného rybníka. Areál díky své poloze uprostřed nádherné přírody na pomezí Přírodního parku řeky Orlice a novohradeckých lesů je ideální pro rodinnou dovolenou.

Co znamená znak Karlovarského kraje

První pole zaujímá historický znak Čech, na jehož historickém území se kraj rozkládá. Druhé pole s fontánou symbolizuje lázeňství a třetí s kladívky hornictví. Obě pole symbolizují kraj. Čtvrté pole je převzato ze znaku města Karlových Var.

Co znamená znak Pardubického kraje

První dvě pole znaku a vlajky zaujímají historické znaky Čech a Moravy, na jejichž historických územích se kraj rozkládá. Třetí pole symbolizuje celý kraj. Kvádrová zeď se čtyřmi stínkami (zuby cimbuří) symbolizují různorodost území a čtyři regiony (Polabí, Podorlicko, Českomoravská vrchovina a Železné hory).

Co symbolizuje orlice

Jako symbol síly se stal také emblémem římských legií, vyobrazení rozpřažené orlice bylo součástí standarty každé legie. Ve Starověkém Římě se orlice stala také znakem císaře jako vrchního velitele armády a následně znakem Římské říše jako celku.

Co je na českém znaku

1/§1 Velký státní znak České republiky tvoří čtvrcený štít, ve kterém v prvním a čtvrtém červeném poli je stříbrný dvouocasý řvoucí lev ve skoku vpravo hledící se zlatými drápy, zlatým vyplazeným jazykem a zlatou heraldickou korunou.

Jak se žije v Hradci

Město Hradec Králové získalo celkové hodnocení 6,6 z 10 a v celorepublikovém žebříčku se umístilo na 16. místě. Oproti roku 2019 si polepšilo o šest příček. V krajské metropoli je nejlépe hodnoceno zdraví a životní prostředí a dále materiální zabezpečení a vzdělání.

Co dělat v Hradci Králové když prší

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Královéhradecký krajMuzeum východních Čech v Hradci KrálovéHospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura.Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs.Digitální planetárium v Hradci KrálovéBílá věž v Hradci Králové

Kdo je hejtman Karlovarského kraje

Seznam

Č. Jméno Opuštění úřadu
3. Martin Havel 22. listopadu 2016
4. Jana Mračková Vildumetzová 31. prosince 2019
5. Petr Kubis 14. prosince 2020
6. Petr Kulhánek úřadující

Kdo má ve znaku orla

V pozdní Byzanci směli orla užívat císaři z rodu Palailogů. Odtud převzala orla roku 1487 ruská carská říše jako „třetí Řím“, po „pohanském“ Římě a křesťanské Konstantinopoli. V současnosti je opět v ruském státním znaku.