Jak zdravé jsou ředkvičky?

Jak často jíst ředkvičky

Museli byste však sníst více jak čtyři svazky týdně, takže není třeba mít obavy. Ředkvičky mají navíc protinádorové účinky a podle všeho také bystří mozek.
Archiv

Na co jsou dobré ředkvičky

Všechny obsahují vitaminy C, B1, B2, B6, beta-karoten, železo, vápník, síru, fosfor, hořčík, draslík, měď a další bioaktivní látky. Mimo jiné hořčičné oleje, které způsobují palčivou chuť. Zároveň však ředí hleny a usnadňují odkašlávání, proto ředkvičky prospívají při nachlazení, ale taky astmatikům či kuřákům.
Archiv

Jak jíst ředkvičky

Ředkvičky se hodí ale také do salátů či pomazánek. Chutnají i jen promíchané s jogurtem, kefírem či zakysanou smetanou. Zejména v parném létě nás taková lehká večeře zasytí a osvěží zároveň.
Archiv

Jak dlouho vydrží ředkvičky

S listy vydrží ředkvička cca týden a bez nich měsíc, to už stojí za to listy odstranit. Ředkvičky si vychutnáváme nejčastěji čerstvé – na chleba s máslem, ovšem ani tepelná úprava není na škodu.

Co s listy od ředkviček

Mladší nať se skvěle hodí do zeleninových salátů nebo do sendvičů. Má lehce štiplavou chuť, ostatně jako ředkvička samotná, a má detoxikační účinky. Avšak ani starší listy nepatří do koše, z déle skladovaných listů se dá připravit skvělé pesto nebo se mohou přidat do krémových polévek.

Co obsahuje bílá ředkev

Živiny, vitaminy a minerály

Ředkev je nízkokalorická zelenina, která obsahuje vitaminy skupiny B a vitamin C, z minerálních látek je bohatá zejména na draslík a vápník. Obsažené hořčičné oleje dodávají ředkvi její typické aroma a lehce štiplavou chuť.

Kdy se sklízí ředkvičky

Ředkvička je rostlinou dlouhého dne, to znamená, že při dlouhých letních dnech vybíhá do květu. Rané odrůdy lze vysévat do teplého pařeniště již v únoru. Rychlíme je tak ke sklizni ve druhé polovině března.

Proč ředkvičky nedělají bulvy

Nejčastější příčinou protáhlých bulviček je příliš hluboký výsev. Semena ředkviček stačí vysévat do hloubky 1 – 1,5 cm. Určitě se nenechte prvním neúspěšným pokusem odradit. Při nákupu semen se poraďte s prodejcem, která odrůda je pro které období pěstování nejvhodnější.

Jak často zalévat ředkvičky

Ředkvičky by měly mít dostatek vláhy, je-li sucho, zalévejte je alespoň jednou týdně.

Proč praskají ředkvičky

Praskání bulviček je způsobeno nepravidelným příjmem vody (při deštích po suchém období). Rostliny pravidelně zaléváme menšími dávkami vody. Pravidelná zálivka také zabraňuje napadení ředkviček dřepčíkem.

Jak využít Nat z ředkviček

Mladší nať se skvěle hodí do zeleninových salátů nebo do sendvičů. Má lehce štiplavou chuť, ostatně jako ředkvička samotná, a má detoxikační účinky. Avšak ani starší listy nepatří do koše, z déle skladovaných listů se dá připravit skvělé pesto nebo se mohou přidat do krémových polévek.

Co znamená daikon

Daikon je dlouhá ředkev bílé barvy a příjemně štiplavé chuti. U nás obvykle využíváme jen kořen, který přidáváme do salátů, ale v Japonsku se používá i k tepelné úpravě anebo nakládání. Konzumují se také listy daikonu.

Jak jíst bílou ředkev

Jak na to Stačí, když si ji nastrouháte a ochutíte sójovou omáčkou, nebo jen nakrájíte na kolečka a pokapete olivovým olejem. Jíst ji můžete ke chlebu s máslem, ale i k vařeným jídlům, jako přílohu. Také si ji můžete uvařit, upéct, usmažit – vše závisí na vaší fantazii.

Jak daleko od sebe sázet ředkvičky

¨Semena ředkviček sejte přibližně 0,5-1 cm pod povrch půdy, nejméně 3 cm od sebe.

Proč některé ředkvičky pálí

U ředkviček a ředkví to určitě platí. Typickou štiplavou chuť jim dávají hořčičné silice, které se uvolňují při porušení buněk, tedy při krájení a kousání. Jejich role je pro samu rostlinu velmi významná, jsou jejím ochranným štítem proti napadení vetřelci zvenčí.

Jak užívat černou ředkev

Protože látky obsažené v černé ředkvi působí poměrně razantně, nedoporučuje se užívat denně víc než jednu menší bulvu nebo maximálně 300 ml čerstvé šťávy. Léčivá kúra by neměla trvat déle než 3 týdny. Preventivní užívání například jako součást zeleninových salátů či příloh v přiměřeném množství je víceméně bez omezení.

Co delat s bílou Redkvi

Snižuje hladinu cholesterolu. Mnozí si ji připravují tak,že jí oloupanou nastrouhají na chleba s máslem či sýrem nebo si z ní udělají salát či ji přidávají do pomazánek ze sýra. Vynikající je i zelí z ředkve. A navíc je to zelenina, která je v obchodech běžně dostupná a dá se skladovat v chladničce i týden až 10 dní.

Proč nerostou ředkvičky

To může být způsobeno např. pozdním výsevem ranných odrůd. Vybíhání podporuje také sucho, chudá půda a opožděná sklizeň. Nejlépe se ředkvičkám daří v lehčích záhřevných půdách, které jsou dostatečně zásobené živinami.

Co dělat aby ředkvičky Nepálily

Ředkvičky totiž potřebují pro svůj růst pravidelnou vláhu. Nezáleží na tom, zda každý nebo každý druhý den prší, zda mají dost spodní vody nebo je pravidelně zavlažuje. Vodu musí mít stále. Pokud totiž na několik dní zastavíte vy nebo nebe přísun vody, zastaví se jejich růst.

Co je černá ředkev

Černá ředkev je méně známou příbuznou klasické ředkvičky. Jde tedy o kořenovou zeleninu, která má tuhou černou slupku a čistě bílou dužinu. Oproti klasickým červeným či bílým ředkvičkám bývá její chuť mnohem štiplavější.

Jak upravit černou ředkev

Ředkve stačí před použitím pořádně vydrbat pod tekoucí vodou a odkrojit kořínek a část, kde navazuje nať. Černou ředkev velmi snadno oloupete škrabkou. Menší kusy, které budete pouzději krájet na tenké plátky, loupat ani nemusíte. Krájení přizpůsobte zamýšlenému jídlu.

Co s přebytkem ředkviček

Oblíbené využití přebytku ředkviček je zpracování na způsob "květák na mozeček". Můžeme je zkombinovat s hlívou ústřičnou nebo s lilkem. Velký ohlas má recept na naložené ředkvičky v octovém nálevu. Ve sklenicích je prokládáme stroužky česneku a kořením, podáváme stejně jako sterilované okurky.

Kdy Jednotit ředkvičky

Ředkvičky se vysévají od dubna rovnou na záhon, velmi řídce a do hloubky cca 1 cm v řádcích 15 cm od sebe. Jakmile vzejdou, je třeba je vyjednotit na vzdálenost 2,5 cm od sebe, tedy vytrhnout slabé rostlinky a ponechat jen ty silné. Větší druhy vysévejte přiměřeně hlouběji a dále od sebe.

Proč jsou ředkvičky dřevnaté

Ředkvička je žíznivá rostlina. A k postupnému růstu kořene potřebuje trvalý přísun vláhy, bez výkyvů. Pokud má ředkvička sucho, začne dřevnatět. Jakmile po období sucha dostane najednou více vláhy, její kořen popraská a začne se kazit.

Jak se jí Cerna ředkev

Ředkve stačí před použitím pořádně vydrbat pod tekoucí vodou a odkrojit kořínek a část, kde navazuje nať. Černou ředkev velmi snadno oloupete škrabkou. Menší kusy, které budete pouzději krájet na tenké plátky, loupat ani nemusíte. Krájení přizbůsobte zamýšlenému jídlu.