Jak dlouho se vaří fazolová polévka?

Jak se vaří fazolová polévka

Fazole propláchneme a na 6 hodin namočíme do vody. V téže vodě je pak uvaříme doměkka spolu s mrkví a cibulí vcelku. Ze sádla a mouky upražíme růžovou jíšku, rozředíme ji vlažným vývarem z fazolí, přilijeme do polévky, přidáme masox a znovu provaříme. Část fazolových bobů můžeme rozmixovat, aby v polévce "stála lžíce".
Archiv

Jak dochutit fazolovou polévku

Pokud je třeba, konzistenci polévky upravíme přidáním vody. Ke konci varu přidáme smetanu, polévku ochutnáme a případně dosolíme. Polévku můžeme dochutit i troškou octa, ale ten si už může dát každý podle chuti do polévky přímo na talíři.
ArchivPodobné

Jaké koření se dává do fazolové polévky

Podle chuti přidáme sůl, pepř, bazalku, majoránku, té jen trochu a nakonec česnek. Po uvaření vyndáme bobkový list a především nové koření. A nakonec dle chuti, přidáme do talíře polévky trochu octu. Tuto polévku si děláme často, polévka je hustá a díky masu nahradí i hlavní jídlo.

Jak se vaří fazole

Fazole dáme vařit. Nejprve je uvedeme do varu, poté teplotu ztlumíme a vaříme je pozvolna do změknutí. Nikdy při vaření nepřidáváme sůl, protože by slupka na fazolích ztvrdla. Pokud se na povrchu utvoří pěna, odstraníme ji.

Jak dlouho se vaří fazole

Před vařením je vhodné ji namočit na 8 až 12 hodin. Poté vodu slijte a zalijte novou vodou. Vařte 1 hodinu a půl. Pokud nemáte času nazbyt, zkuste ji připravit v tlakovém hrnci, čímž dobu vaření zkrátíte na pouhých 20 minut.

Jak dlouho se namáčí fazole

Namočené by měly být alespoň 12 hodin, vařit už je pak stačí jen 30 minut.

Jak dlouho se vaří fazolky

Do vroucí vody vhoďte fazolky a nechte je buď jen krátce spařit a nebo do měkka uvařit (uvaření do měkka zabere v průměru 5-6 minut, pokud ale víte, že budete fazolky dále zpracovávat metodou, při které ještě změknou, například restovat v pánvi, budou stačit i 3 minutky). Nebojte se vodu klidně přesolit.

Jak urychlit fazole

Pokud jste zapomněli fazole před vařením namočit do vody, nemusíte se hned vzdávat jejich konzumace. I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.

Kdy se soli fazole při vaření

Ve většině kuchařských knih se doporučuje solit luštěniny až po uvaření. Lepší však je přidat malé množství soli už do vody, ve které luštěniny vaříme, protože lépe nabobtnají a mají stejnoměrně slanou chuť.

Jak rychle vařit fazole

Pokud jste zapomněli fazole před vařením namočit do vody, nemusíte se hned vzdávat jejich konzumace. I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.

Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté

Některé zdroje uvádějí alespoň 10 minut, což se samozřejmě týká zejména fazolových lusků, které se připravují často jen krátce. Při nedostatečné teplotě sice fazolové lusky měknou, ale obsah jedu se v nich dokonce zvyšuje. U klasických fazolí trvá vaření do měkka mnohem delší dobu a není proto problém s obsahem jedu.

Jak spařit fazolové lusky

Fazolové lusky nechte vcelku nebo rozkrojte na půl. V hrnci přiveďte vodu k varu a lusky v ní 3 minuty povařte. Přeceďte a okamžitě ponořte do mísy se studenou vodou a ledem. Většinou mám připravený tak litr vody s 10-15 kostkami ledu, to úplně stačí.

Jak se projevi otrava z fazole

Příznaky zpravidla zahrnovaly zvracení, bolest břicha a průjem. Pro první pomoc a inaktivaci fasinu i kyanogenních glykosidů, které se vyskytují především v okrasných a exotických fazolích, je třeba podat aktivní uhlí, zahájit sledování a popřípadě symptomatickou terapii s náhradou tekutin.

Co dělat s Nedozrálými fazolemi

Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.