Jak správně vybrat krbovou vložku?

Jak správně vybrat krbovou vložku s výměníkem

Před výběremMožností čím topit je několik, např.Nebo to může být klasické dřevo, případně kombinace dřeva a briket.Každý materiál má jinou výhřevnost a především je třeba zohlednit vlastnosti komínu.Ten by měl mít v ideálním případě stejný průměr jako krbová vložka – výjimečně o něco větší
ArchivPodobné

Jaká je životnost krbové vložky

Jak ale už bylo řečeno, nikdo vám ani při nejlepší vůli nezaručí přesnou životnost a pokud ano, je to jen marketingový tah. Při dodržování všech zásad a doporučení ale není vůbec nereálné mít doma fungující krbovou vložku přes dvacet let – a to už se vyplatí.

Jak spočítat výkon kamen s výměníkem

Výpočet je stejný, počítáme ale objem všech místností, kde bude teplovodní rozvod, nejen místnost, kde bude spotřebič umístěný. Kalkulací dojdeme k celkovému výkonu spotřebiče a tento pak vydělíme třemi. U teplovodních spotřebičů se obvykle celkový výkon rozpočítá: 1/3 přes sklo do místnosti, 2/3 výkonu do výměníku.
Archiv

Jak na krbovou vložku

Nejdoporučovanější a nejprodávanější je kamnářská omítka Finish. Kamnářské materiály jsou kamnářské, aby se k obezdívání krbových vložek používali, a aby se jejich použitím předcházelo k popraskání, propadení či jinému poškození krbové obestavby.

Jak správně topit v krbových kamnech s výměníkem

Předpokladem správného hoření je dostatečný přísun vzduchu (kyslíku) k ohni. Proto mějte větrací mřížky u krbové vložky nebo kamen při zatápění otevřené naplno. Hodně také závisí na tahu komína a na aktuálním tlaku. Jestliže se oheň i přes větrací mřížku rozhořívá pomalu, pootevřete dvířka krbu.

Jak funguje krbová vložka s výměníkem

Kamna s teplovodním výměníkem dávají teplo místnosti, v níž se nacházejí, a zároveň energii předávají do vody, kterou pak vedete do dalších místností. Ke kamnům si navíc můžete přikoupit taky akumulační nádrž, která nastřádá teplou vodu i na dobu, kdy nemůžete přikládat do kamen.

Jak vyčistit krb

Nejprve je třeba odstranit z krbu popel a saze. K vysávání sazí použijte speciální krbový vysavač nebo si půjčte kvalitní průmyslový. Nepoužívejte domácí vysavače – saze je mohou zničit nebo poškodit. Z litinové krbové vložky je potřeba saze odstranit ocelovým kartáčem.

Co to je krbová vložka

Krbová vložka je základem a fyzickým jádrem zděných krbů. Obvykle jsou vyrobeny z litiny nebo ocelového plechu, na vyzdívku se používají šamotové cihly (nebo jiný vhodný materiál) a dvířka jsou vyrobena ze žáruvzdorného skla.

Jak zvýšit účinnost kamen

Pokud potřebujete kamna provozovat nejen pro krátkodobý ohřev a efekt ohně, volte model, který nabízí zvýšenou akumulaci. Ta může být zajištěna pomocí speciálních akumulačních prvků dodávaných k některým modelům kamen. Rozhodně nepředpokládejte, že když jsou kamna obložené keramikou, bude to známkou velké akumulace.

Jak dostat teplý vzduch do vedlejší místností

Aby se teplý vzduch dostal do dalších místností, musí být krb nejprve vybaven krbovým ventilátorem. Jak již název napovídá, jedná se o zařízení, které vyfukuje teplý vzduch z krbu, kamen nebo krbové vložky do všech připojených místností.

Jak udělat Kourovod

Optimální variantou je použití zadního vývodu kouřovodu, pokud to konstrukce kamen umožňuje. Zapojení je potom velmi jednoduché – stačí použít trubku o délce 25 cm, zděř a růžici. V případě, že budou kamna připojena na komín s vysokým tahem (nad 15 Pa) je doporučeno instalovat trubku s klapkou.

Jak obezdít rohovou krbovou vložku

Vložku obezdíváme ze stran a myslíme na to, aby se žádná část nedotýkala samotné krbové vložky. Vždy musíme držet šířku dilatační spáry alespoň 3 mm, lepší je i větší. Po dokončení obezdění usadíme kovový úhelník ve tvaru L.

Jak se topit v krbové vložce

Tipy pro správné zatápění i přikládání

V okamžiku kdy už máte příbytek vyhřátý dle vašich představ je lepší přikládat menší dávky dřeva než zcela zavřít klapku přívodu vzduchu. Důležité je také přikládat adekvátní množství dřeva, nejlépe podle instrukcí výrobce kamen či vložky. Obecně se doporučují dvě až tři polínka.

Čím topit v krbové vložce

Pro topení v krbových kamnech či krbu je vhodné použít především tvrdé dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.

Jak vytopit celý dům krbem

Funkce teplovodního výměníku

Tajemství toho, jak lze vytopit celý dům jedněmi krbovými kamny spočívá právě ve speciálním teplovodním výměníku, kterým je tento typ kamen opatřen. Teplovodní výměník se jednoduše napojí na rozvody radiátorů v domě. Díky tomu se během topení ohřívá voda, která je v radiátorech.

Jak udělat průduchy

Takže nejlépe udělat pruduch s výdechem u stropu v druhém patře . Studený vzduch pak bude vytlačován přes schodiště (je hustší) . Já spíše na chalupě vytápím v jedném patře a co se mě osvědčilo spíše dát stolní ventilátor na zem a tlačit studený vzduch z chladné místnosti směrem do místnosti ke kamnum.

Jak často čistit komín u krbu

Minimálně je nutné provádět kontrolu a čištění jednou za rok.

Jak udržet čisté sklo u krbu

Saponát dá vašemu sklu lesk

Jednoduše na jemnou houbičku nebo hadřík naneste saponát, vyleštěte nebo nechte dle návodu působit, a nakonec vyleštěte hadříkem, který nepouští chlupy. Existují ale samozřejmě i speciální čističe na krbová skla. Najdete je nejčastěji v drogeriích nebo prodejnách s domácími potřebami.

Jak udělat rozvod teplého vzduchu

Ve stěně je namontován běžný koupelnový ventilátor. Vzhledem k tomu, že se teplý vzduch hromadí pod stropem, je vhodné instalovat ventilátor co nejblíže ke stropu. Kromě toho by měl být nainstalován termostat, například RT-10. Ventilátor se spustí automaticky, jakmile se ohřeje vzduch na určitou teplotu.

Jak správně topit v krbové vložce

Aby bylo topení v krbu či krbových kamnech opravdu bezpečné nezapomeňte uzavřít primární vzduch (vlevo) a spalování ovládejte regulátorem sekundárního vzduchu (vpravo). Také zkontrolujte zda je zatápěcí regulace nad dvířky (klapka) uzavřena. Tip: Na podpal nepoužívejte noviny, ale kvalitní podpalovače, např. HARK.

Kdy zavřít klapku do komína

Když zhasnou poslední plameny nad tlejícími uhlíky (třetí fáze hoření), zcela zavřete přívod vzduchu pro hoření do topeniště i komínovou klapku a nechte dávku dohořet.

Jak dostat teplo z krbu do patra

Chcete-li vytápět i vzdálenější prostory, musíte vybavit krbovou vložku třeba ventilátorem, který teplý vzduch popohání a usměrňuje. Pak může být rozvod dlouhý až 30 metrů, záleží však na typu a výkonu ventilátoru.

Jaký průměr komínu pro krbovou vložku

Při výběru komínu pro připojení spotřebiče na tuhá paliva, ( kotel, krbová kamna, krb apod.), doporučujeme zvolit průměr 180 – 200 mm. Tedy průměr větší než je 160 mm. Vždy dbejte na zajištění dostatečně vysokého tahu. V případě potřeby lze tah zregulovat klapkou v koleně nebo rouře.

Jak daleko od zdi krbová kamna

Kamna by měla stát alespoň 20 cm od stěny, vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být více než 80 cm. V okolí krbu nebo kamen by měla být také nehořlavá podlaha – podložka z bezpečnostního skla nebo nehořlavá deska má přesahovat minimálně do vzdálenosti 50 cm před ohništěm a 30 cm na boční straně.

Čím lepit Skamotec

K lepení desek Skamotec lze použít univerzální kamnářské Silaterm LEPIDLO. Spotřeba lepidla je zhruba jeden kbelík (6kg) na 10 desek Skamotec 225. Lepidlo nabízíme v balení 6 kg a 2 kg. Povrch desek je nutné penetrovat pro snížení savosti a eliminaci prašnosti.