Jak se starat o péřový spacák?

Jak pečovat o spacák

Časté praní spacích pytlů nedoporučujeme, protože zhoršuje izolační vlastnosti. Před praním zapněte všechny zipy, včetně suchých, aby nedošlo k poškození tkaniny. Spacák perte samostatně. Doporučujeme používat nejlépe speciální přípravek, který vám poradí v prodejně se sportovním vybavením.
Archiv

Jak casto prát spacák

Když použijete speciální přípravek, bude to trvat trochu déle, ale nakonec bude potřeba spacák impregnovat. Také proto byste neměli prát spacák příliš často, stačí dvakrát do roka, nebo i méně. Záleží na tom, jak často ho používáte. Při skladování dejte spacáku prostor, ideálně ho vyvěste.

Jak dlouho vydrží spacák

Spacáky jsou poměrně objemné a těžké, jejich životnost se udává kolem 3 let (vlákna se každým sbalením trošku lámou a izolační schopnost se tak používáním snižuje). Mikrovlákno je naproti tomu vyráběno do podoby "nekonečně" dlouhého rouna, jež při své mikroskopické struktuře zadržuje vzduch na svém povrchu.

Jak vyčistit spacák

Pokud si spacák znečistíte jen lehce na povrchu, stačí jednoduše přejet špinavé místo vlhkým hadříkem. Spací pytel se dá prát v pračce ve velkém bubnu při programu na praní vlny a na 40°C, bez ždímání. Vždy používejte prací prostředky určené k praní spacího pytle, buď na syntetiku či peří.

Jak dlouho schne spacák

Sušení spacího pytle

Podobně jako u péřových vest a bund zabere sušení vypraného péřového spacáku poměrně dost času. Připravte se zhruba na 2–3 dny naklepávání a ručního "roztrhávání peří" a další 2 dny na úplné doschnutí. U těch syntetických je údržba jednodušší – vlákna schnou rychle.

Jak Zasit spacák

Místo očistěte trochou alkoholu a smíchejte si lepidlo na švy s trochou vody. Vzniklou pastu namažte na díru, přelepte záplatou a směrem od středu vymačkejte vzduch. Zalepenou díru poté zatižte a nechte schnout maximální možnou dobu. Okraje záplaty poté také můžete přelepit.

Jak skladovat spacák

Jak tedy spacáky správně skladovat Dnes má téměř každý spacák na spodku přišitá dvě očka, za která se dá pověsit na ramínko. Pak už jen stačí najít suché a temné místo, kam spacák zavěsit. Musíte ale pamatovat na to, že by spacák neměl být těsně napěchovaný mezi kusy oblečení, které ho budou stlačovat.

Jak Susit spacák v Susicce

Když mám sušičku

Spací pytel můžete sušit v sušičce na nižší teplotu sušení (do 30°C). Doporučujeme přidat do bubnu sušičky "prací míčky", které pomohou s natřepáním péřové náplně a jejím rovnoměrným rozmítěním. Spací pytel nebělte, nežehlete ani chemicky neočisťujte.

Jak Vysusit spacák

Spací pytel můžete sušit v sušičce na nižší teplotu sušení (do 30°C). Doporučujeme přidat do bubnu sušičky "prací míčky", které pomohou s natřepáním péřové náplně a jejím rovnoměrným rozmítěním. Spací pytel nebělte, nežehlete ani chemicky neočisťujte.

Jak vybrat vložku do spacáku

Vložka tvarem kopíruje lidské tělo a lépe tak pasuje do mumiových spacích pytlů, které se směrem k nohám zužují. Mohou mít střih s kapucí nebo bez kapuce. Může se stát, že spací vložka bude mít jiné rozměry než váš spací pytel, proto vždy zkontrolujte, že vložka půjde do spacáku vložit.

Jak prát spacák DUTE vlakno

Zkušenosti všech okolo doporučují tekutý prací prostředek, protože prášek Vám i po důkladném vymáchání zůstane ve švech a lemech a může Vám způsobit třeba vyrážku, pokud máte choulostivou pokožku, ale každopádně bude cítit. Vyberte ten nejšetrnější program, který pračka má a teplotu 30° nebo 40°C.

Na jaký program sušit peří

V zájmu optimálního sušení nastavte speciální program pro vlnu. Pokud vaše sušička nemá program na vlnu, nastavte dlouhý cyklus při střední teplotě a použijte kuličky pro sušení, aby bylo po vysušení všechno jemné, nadýchané a voňavé. Ze sušičky nevybírejte oblečení, které není 100% suché.

Na co je vložka do spacáku

Proč využívat vložku do spacáku

Usnadňuje údržbu spacího pytle a prodlužuje jeho životnost.

Jak sušit spacák

Spací pytel můžete sušit v sušičce na nižší teplotu sušení (do 30°C). Doporučujeme přidat do bubnu sušičky "prací míčky", které pomohou s natřepáním péřové náplně a jejím rovnoměrným rozmítěním. Spací pytel nebělte, nežehlete ani chemicky neočisťujte.

Jak sušit péřové bundy

Sušení péřových věcí

Můžete buď použít sušičku nebo bundu vyždímat ručně, roztáhnout na sušáku a postupně sušit. Pokud na to půjdete ručně, počítejte s 3 – 4 dny, kdy je třeba ji často protřepávat a chuchvalce peří roztahovat zpět do komor. I to je způsob, jak co nejšetrněji bundu vysušit.

Jak čistit péřové bundy

Vyprázdněte všechny kapsy (nezapomeňte na ty vnitřní) a zapněte zipy, suché zipy či druky. Zvolte šetrný program BEZ ŽDÍMÁNÍ a odstřeďování a teplotu 30°C. Používejte pouze šetrné prací prostředky bez aviváží, nejlépe přímo určené pro praní oblečení z peří např. Grangers Down Wash nebo Grangers Down Wash Kit.

Jak opravit Propaleny spacák

Nejčastěji využijeme nejbližší švy k tomu aby záplata nebyla viditelná. Prohledáme skrytá místa (například vnitřek kapes) abychom odsud mohli použít stejnou látku pro vytvoření záplaty. Chybějící část, která není běžně na očích, pak samozřejmě nahradíme obdobným materiálem podobného odstínu.

Jak dlouho vydrží péřová bunda

Dlouhá životnost. Pokud se o ni budete správně starat, vydrží vám klidně i 10 a více let.