Co se sušenými švestkami?

Na co použít sušené švestky

Sušené švestky jsou ideální jako zdravá svačina mezi jídly. Je možné je také použít do müsli, k pečení nebo do zvláštních jídel. Sušené švestky ale najdete i v některých cukrovinkách nebo v plněných vepřových žebrech. Na švestkové špízy obalte sušené švestky v tenkých plátcích slaniny a lehce je opečte.
Archiv

Co udělat se švestkami

Kromě povidel, slivovice a zmrazení si ze švestek můžete udělat například i skvělou marmeládu. Pokud máte rádi kombinaci máku a švestek, tak se do marmelády podle tohoto receptu určitě pusťte. Tahle kombinace je prostě skvělá a nikdy neomrzí. Švestkovo–maková marmeláda – RECEPT ZDE!

Jak usušit doma švestky

Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin. Následně opět na pět hodin sušení přerušte.

Jak se suší švestky v sušičce

Pokud fouká sušička teplý vzduch seshora, budou nejdříve usušené švestky úplně dole, a ty nahoře až naposled. Abychom docílili alespoň nějaké rovnoměrnosti sušení, můžeme mezi fukar a samotné švestky dát ještě dvě až tři plata navíc.

Co s přebytkem švestek

Švestky lze použít do sladkých i slaných jídel, zavařit do kompotu nebo do povidel, usušit, zmrazit, destilovat a samozřejmě také konzumovat čerstvé.

Proč jíst švestky

Z minerálů jsou nejvíce zastoupené sodík, draslík, železo, hořčík, vápník a z vitamínů provitamín A, B1, B2, C. Švestky jsou výborným pomocníkem při léčbě revmatismus, dny, zvýšeného cholesterolu, zvyšují odolnost vůči stresu a posilují imunitu.

Co upéct ze švestek

švestkyBramborové taštičky s povidly. Má oblíbená sladká jídla by vydala na další kuchařku (na nějakou menší).Švestkový koláčKoláč se švestkami a mákem.Nepečený tvarohový koláčBramborové knedlíky se švestkami.Mandlovo-švestková buchta.Švestkovo-malinové smoothie.Obrácený švestkový koláč

Jak dlouho vydrží sušené švestky

Jak dlouho vydrží správně uskladněné sušené ovoce Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.

Jak poznat usušené švestky

Jak poznat správně usušenou švestku

Správně usušenou švestku poznáte podle toho, že plody budou pružné a když je zmáčknete, tak z nich nepoteče šťáva. Usušené švestky skladujte nejlépe ve skleněné dobře uzavíratelné sklenici, nebo je můžete zamrazit.

Co že slívy

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jaké vitamíny mají švestky

Švestky obsahují různé vitaminy a minerály, jako je např. vitaminy skupiny B, draslík, železo a zinek. Dále je obsažen sorbitol (cukerný alkohol), rozpustná vláknina pektin, která má příznivé účinky na trávení, a také ovocné kyseliny, které mohou mít lehce projímavé účinky.

Jak se dělá švestkový kompot

Postup přípravyŠvestky důkladně omyjeme a zbavíme pecek. Buď je necháme celé, nebo je rozkrojíme napůl.Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe.Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit.Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem.Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.

Co dělat s přebytkem švestek

Udělejte si z nich medicínu. Závěr léta patří švestkám a stromy jsou jimi zcela obsypané. Lidé z nich vyrábějí povidla, marmelády, pečou z nich buchty nebo z nich dělají pálenku.

Co s úrodou švestek

Pokud v ní máte dostatek prostoru, vypeckované mražené švestky přijdou v zimě vhod, a to nejen na koláče, knedlíky a omáčky. Rozmražené je můžete rozmixovat a přidat do smoothie nebo jogurtu, přičemž obsah vitamínů a dalších prospěšných látek zůstane zcela zachován.

Jak nejlépe uchovat švestky

Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.

Jak dlouho se Zavařují švestky

Ovoce ve sklenicích zalijeme horkým nálevem tak, aby byly švestky potopeny, a sterilujeme je po uzavření při 85 °C 15 – 20 minut dle tuhosti plodů.

Jak dlouho se vaří švestkový kompot

Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit. Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem. Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.

Jak dlouho sterilizovat švestky

Omyté ovoce zalijete ve sklenicích nálevem tak, aby švestky byly celé ponořené a sklenice důkladně uzavřete. Sterilují se při teplotě 85° Celsia 15 až 20 minut podle toho, jak jsou plody tvrdé. Kompoty necháte na utěrce vychladnout otočené víčkem dolů.

Jak nejlepe oloupat švestky

Švestky omyjeme, odstopkujeme a ponoříme na chvíli do vroucí vody (nejlépe ve spařovacím košíčku nebo cedníku). Jakmile začnou švestky u stopky praskat, vyjmeme je a ostrým nožem sloupneme.

Jak zavařit švestky bez vody

Zavařuji buď klasicky v zavařovacím hrnci po dobu 20 minut při teplotě 80o C. Nebo jsem v poslední době začala používat sterilaci v mikrovlnné troubě. Vždy tři láhve se švestkami vložím do mikrovlnné trouby, kterou nastavím na maximální výkon. Pro tři láhve o objemu 0,7 l navolím čas 12 minut (4 minuty na 1 sklenici).

Jak se Zavaruji švestky

V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.

Jak zavařit švestky bez cukru

Ze švestek vyloupeme pecky a ovocem naplníme zavařovací sklenici. Přidáme špetku mořské soli a sklenici naplníme podle druhu ovoce vodou nejvíce do půlky sklenice. Některé ovoce pustí více šťávy, tak dáme vody ještě méně, než půlku sklenice. Okraje sklenic otřeme čistou utěrkou namočenou v octu.

Jak nejlépe zavařit švestky

Švestky lze je zavařit i bez cukru. V tomto případě je lepší použít švestky půlené, namačkat je do sklenic, zalít několika lžícemi vody a zavařit. V obou případech okolo 80 stupňů na cca 25 minut. Půlené švestky zavařujeme v kterémkoliv stádiu zralosti, švestky celé by měly být mírně nedozrálé.

Jak správně zavařit švestky

Postup přípravyŠvestky důkladně omyjeme a zbavíme pecek. Buď je necháme celé, nebo je rozkrojíme napůl.Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe.Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit.Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem.Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.

Jak uchovat švestky na zimu

Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.