Jak dezinfikovat vejce?

Proč se nesmí mýt vejce

Skořápka se nesmí umývat, aby nebyl odstraněn povlak chránící vejce před vnějším prostředím.

Čím odstranit razítko z vajíčka

Chopte se octu a houbičky a jemně, aby vám vejce neprasklo v ruce, z něj barvu setřete (super je též vařit vejce v octové vodě, pak je setření kódů takřka bez práce). Protože co producent, to jiná barva, někdy to úplně snadno nejde. Zkuste tak jemné drhnutí zubním kartáčkem s nánosem jedlé sody.

Jak se pozná oplodněné slepičí vejce

Prosvěcování vajec probíhá tak, že vejce přiložte těsně na prosvětlovačku, aby světlo pronikalo přes skořápku. U oplozených vajec je poměrně zřetelně vidět zárodečný terčík od kterého vedou vlásečnice cév.
Archiv

Jak ocistit vejce před Barvenim

Vejce na barvení musí být bílá, suchá, čistá a odmaštěná. Před barvením je tedy vždy umyjte ve vodě s trochou saponátu. Osušte a nechte vyschnout. Hnědá vejce můžete nabarvit také, počítejte ale s o hodně tmavšími odstíny.

Proč Nemýt vejce

Skořápky rozhodně nemýt

Na vnitřní povrchu je pod skořápkou tenká vrstva bílkoviny. Kvůli riziku výskytu bakterií salmonely se doporučuje vejce vždy dobře tepelně upravit – aby nebyl ani bílek, ani žloutek tekutý.

Proč mají slepice malá vejce

Trpasličí vajíčko slípka snese před tím, než se z vaječníku stihne uvolnit žloutek. Z toho logicky plyne, že v těchto maličkých vajíčkách žloutek nenajdete. Je naplněné pouze bílkem. U malých kuřiček se častokrát stává, že takových vajíček snese několik v řadě, než začne uvnitř svého těla tvořit klasicky velká vajíčka.

Jak vyčistit vejce

Špinavé vajíčko lze omývat v dezinfekčním roztoku, ale pozor. Jeho teplota nesmí být vyšší než teplota samotného vejce. Ideální teplotou čistícího roztoku je kolem 41 °C a v jedné misce roztoku zbavte vejce nečistot a v druhé misce ho pak znovu umyjte dočista.

Jak vygumovat razítko

Klasická razítková barva je z převážné části složená z vody, glycerolu a propylenglykolu. Barvu odstraníte umytím kůže ve vlažné vodě s použitím běžného mýdla. V případe většího znečištění kůže použijte houbičku nebo kartáček.

Jak dlouho je slepice oplodněná

Jak dlouho je slepice oplodněna po ztrátě kohouta. 3 týdny. Pokud se slepice uměle inseminují, tak se inseminace opakuje po 6 dnech. Z vlastní zkušenosti po 10 dnech už počet neoplozených vajec převyšuje počet oplozených.

Jak ukládání vajec do líhně

Násadová vejce do líhně se sbírají ze snáškového hnízda cca každé 4 hodiny. Násadová vejce do líhně žádným způsobem nemyjte a uložte je na podložku špičatou stranou směrem dolů. Vejce se takto ukládají kvůli přirozenému umístění vzduchové bubliny, která se nachází na plošší straně vejce.

Jak dlouho nechat obarvit vejce

Do barvy ponoříme vejce a necháme je tam ponořená podle typu barev 0,5 – 1 minutu (tekuté) nebo 3 – 5 minut (práškové). Obarvená vejce vyjmeme a necháme oschnout. Chceme-li, aby byla vejce lesklá, přetřeme je zlehka tukem. Chceme-li vejce tmavší barvy, necháme je v barvě déle.

Jak umýt spinave vejce

Špinavé vajíčko lze omývat v dezinfekčním roztoku, ale pozor. Jeho teplota nesmí být vyšší než teplota samotného vejce. Ideální teplotou čistícího roztoku je kolem 41 °C a v jedné misce roztoku zbavte vejce nečistot a v druhé misce ho pak znovu umyjte dočista.

Proč se vejce skladují špičkou dolů

Vejce naskládejte do děrovaných plat špičkou dolů, aby kolem nich mohl proudit čerstvý vzduch. Právě na tomto konci se totiž nachází póry, kterými vejce přijímá kyslík.

Co dělat když slepice snáší vejce bez skořápky

Tenká skořápka nebo vejce úplně bez skořápky mohou mít příčinu ve vysokých teplotách a v tom, že slepice v horku více pijí a méně jedí. Menší příjem živin v krmení znamená méně materiálu pro tvorbu skořápky.

Jak se pozná kohout od slepice

Kohouti se opeřují pomaleji než slepice, mívají výš posazený ocas a na první pohled větší. Ve třech měsících kohouti kokrhají a jejich odlišnosti jsou více zřetelné – narostlejší hřeben a začínají se rýsovat okrasná ocasní pera. V kloace kohouta najdete na rozdíl od slepičky zakrnělý pohlaví výčnělek.

Jak vyčistit razítko

Do nízké nádobky (použila jsem víčko od krabičky) si složte papírovou utěrku a namočte ji. Tak akorát, nemusí plavat. Použité razítko jednoduše odložte na mokrou utěrku a chvíli jej tam nechejte. Razítkovací barva se vpije do papíru a stačí jen lehce osušit a razítko je krásně čisté.

Jak umýt razítko

Klasická razítková barva je z převážné části složená z vody, glycerolu a propylenglykolu. Barvu odstraníte umytím kůže ve vlažné vodě s použitím běžného mýdla. V případe většího znečištění kůže použijte houbičku nebo kartáček.

Kdy prosvítit vejce v líhni

Všechna vejce se liší barvou i tloušťkou skořápky. Tmavá vejce je proto nutné kontrolovat již 4 – 5 den inkubace. Světlá vejce je možné prosvítit 7 – 10 den, později to již není možné, pod lampou není nic vidět.

Kdy vkládat vajíčka do líhně

Uskladňujte vejce v platech na vajíčka špičkou dolů. Vejce je dobré líhnout od 2. do 6/7 dne od snesení. Vejce starší než 8 dní mají sníženou šanci na vylíhnutí, která se blíží nule, pokud je vejce starší než 15 dní.

Jak často se otáčí vejce v líhni

Před vložením do líhně se vejce označí například tužkou na dvou protilehlých stranách, každá strana jiným znakem (nejlépe „R“ jako ráno a „V“ jako večer). Vejce se otáčí ručně, jedno po druhém, minimálně dvakrát denně, o 180°, maximálně se otáčí jednou za hodinu.

Jak uvařit vejce natvrdo aby nepraskla

Jak zajistit, aby vejce při vaření nepraskloVejce před vařením vytáhněte s dostatečným předstihem z lednice a nechejte je ohřát na pokojovou teplotu.Do vody dejte sůl nebo ocet.Širší konec vejce propíchněte špendlíkem nebo ostrým tenkým hrotem.Vejce začněte vařit ve studené vodě.

Jak obarvit vajíčka bez octu

Jak na přírodní barvyHnědá: odvar z cibulových slupek.Žlutá: kurkuma.Červená: odvar z červeného zelíRůžová: šťáva z červené řepy.Fialová: šťáva z borůvek.Zelená: odvar ze špenátu.Oranžová: čaj nebo káva.

Jak často sbírat vajíčka

Ideální je vejce tedy sbírat alespoň dvakrát denně, zejména potom v létě, kdy jsou dost často venku i vysoké teploty. Horko totiž žloutku ani bílku opravdu neprospívá. V zimě vajíčku zase vadí mráz, takže i v chladném počasí, se do kurníku vydávejte dvakrát denně.

Jak nejlépe skladovat vajíčka

Vajíčka by měla být uskladněna v lednici, kde se teplota pohybuje mezi 2 až 8 °C. Dát je můžete také na místo, kde teplota nekolísá a nepřekročí 18 °C, např. do spíže. Změny teploty vajíčkům nesvědčí, dveře lednice proto nejsou ideálním místem k úschově.

Kdy se zkazí vejce

Trvanlivost vajec činí 28 dní po snesení. Pokud tedy kupujete vejce z obchodu, zjistíte datum snášky po odečtení 28 dnů od minimální trvanlivosti. Po uplynutí devítidenní lhůty už je vhodné používat vejce pouze k vaření nebo pečení.