Jak poznat že je řetěz vytahaný?

Jak změřit délku řetězu

Nejjednodušší způsob, jak poznáš správnou délku řetězu je podle délky toho starého, pokud ti bez problému fungoval byla jeho délka správná, pak stačí spočítat kolik článků má a u nového stejný počet článků napočítat.

Jak často mazat řetěz na kole

Mohlo by se jednat o signál, že řetěz potřebuje namazat. A jezdíte-li pravidelně, měli byste řetěz čistit a mazat alespoň jednou za měsíc. Pokud rádi jezdíte v terénu a na blátě, měli byste ho čistit častěji.

Jak nasadit spojku na řetěz

Vezměte kombinačky a stiskněte rychlospojku křížem mezi jejich čelisti. A to tak, že čelist kombinaček vždy tlačí na jednu polovinu rychlospojky v místě, kde je pevný čep. Pozor – nikoliv u té strany článku, kde dochází k rozpojení rychlospojky. Nakonec stačí mírný stisk a vyvlečení čepů většími otvory.
Archiv

Jak měřit opotřebení řetězu

Měření řetězu posuvným měřítkem:

Pro měření posuvným měřítkem nastavte měřítko na 132mm, vložte hroty do řetězu a následně lehce roztáhněte. Nový řetěz se zastaví na hodnotě 132,2 mm. Pokud naměříte 132,8mm, je řetěz opotřeben na 80% a je čas na jeho výměnu, pokud se chcete vyhnout zničení kazety a převodníku.

Jak dlouho vydrží řetěz

Na životnost mají zásadní vliv kvalita materiálu řetězu, hmotnost jezdce, jízdní styl, typ pohonu nebo provozní podmínky. V závislosti na těchto proměnných najedete na řetězu 500–5000 km. Většina rekreačních MTB jezdců mění řetěz mezi 1000 a 2000 km, ale opravdu se nedá příliš zobecňovat, je nutné měřit.

Proč přeskakuje řetěz na kole

Pokud řetěz přeskakuje mezi pastorky po přehození směrem k menším, bude na vině „unavená“ pružina přehazovačky. Pokud je to obráceně a jak tvrdíte, bovdeny jsou nové, může jít o křivou patku. Také bych doporučil kontrolu řetězu, jestli není v některé části překroucený.

Jak nejlépe vyčistit řetěz

Asi nejjednodušší a nejčistší metodou, jak si vyčistit řetěz nasazený na kole, je použít pračku řetězu. Je to malý nástroj, který se připevní k řetězu. Je opatřen nádržkou, kterou naplníte vybraným čisticím prostředkem. Když šlapete pedálem dozadu, řetěz prochází otáčejícími se kartáčky v čističi.

Čím mažete řetěz na kole

Očištěný řetěz doporučujeme mazat klasickým olejem v kapátku (náš oblíbený je Finish Line Cross Country Wet). Nezapomeňte olej nejprve protřepat. Poté jej přiložte nad řetěz (ideálně mimo zadní pastorky) a začněte rukou protáčet šlapací kliky dozadu. Při tom olej nanášejte na řetěz.

Jak často měnit řetěz na kole

Na životnost mají zásadní vliv kvalita materiálu řetězu, hmotnost jezdce, jízdní styl, typ pohonu nebo provozní podmínky. V závislosti na těchto proměnných najedete na řetězu 500–5000 km. Většina rekreačních MTB jezdců mění řetěz mezi 1000 a 2000 km, ale opravdu se nedá příliš zobecňovat, je nutné měřit.

Jak poznat špatný řetěz na kole

Jak se dá vlastně poznat, že je řetěz opotřebovaný, vytahaný, no, že je prostě zralý na výměnu V podstatě existují dvě možnosti, buď použití speciální měrky na řetěz, nebo měření pomocí posuvného měřidla, známého též pod pojmem šuplera. Měrka na řetěz se dá sehnat v každém slušně zásobeném obchodě s velomateriálem.

Kdy vyměnit řetěz

132,6 mm je okamžik na výměnu řetězu

Řetěz bychom měli vyměnit v okamžiku, kdy naměříme 132,6 mm. Při 132,8 se obvykle nový řetěz ještě "chytne" a nepřeskakuje, pokud se hodnota blíží 133 mm, bývá již zpravidla pozdě.

Proč mi padá řetěz na kole

Nejčastější příčinou problémů s řazením na kole je opotřebení nebo špatné seřízení lanka, které přitahuje klec přehazovačky či přesmykače, a tím i řetěz.

Jak dlouho vydrží převodník

po cca 8 – 9 tisících km.

Jak často mazat řetěz

Výrobci uvádí, že při optimálním počasí se řetěz maže jednou za cca 500km, a kompletní čištění a mazání cca po 1500km. Když jedeš za deště, je vždycky potřeba nechat řetěz oschnout a poté vyčistit a namazat.

V čem vyprat řetěz

Pokud máte například pěnový Cyklostar, můžete ho nanést na řetěz, chvíli nechat působit a pak spláchnout vodou. Když pomůžete ještě kartáčkem, vezme to více času, ale výsledek bude rozhodně lepší. O krok dál jsou pak myčky na řetěz, ve kterých na řetěz v odmašťovací lázni působí hned několik rotujících kartáčků.

Jak zbavit řetěz rzí

REZ NA ŘETĚZU, PŘEHAZOVAČCE, PASTORKU A ZADNÍM NÁBOJI

To lze provést postřikem dílů odmašťovačem WD-40 Bike Degreaser, který je na bázi rozpouštědel a rychle odstraní mastnotu, olej a nečistoty. Funguje při kontaktu bez zanechání jakýchkoli zbytků a nevyžaduje oplachování.

Jak určit délku řetězu na kolo

Pro naměření správné délky nového řetězu existují dvě možnosti. První znamená spočítat články řetězu starého, protože při pouhém poměření s novým je vytahaný řetěz delší. Druhou možností je naměření délky přímo na kole.

Jak dlouho vydrží řetěz na kole

Na životnost mají zásadní vliv kvalita materiálu řetězu, hmotnost jezdce, jízdní styl, typ pohonu nebo provozní podmínky. V závislosti na těchto proměnných najedete na řetězu 500–5000 km. Většina rekreačních MTB jezdců mění řetěz mezi 1000 a 2000 km, ale opravdu se nedá příliš zobecňovat, je nutné měřit.

Jak měřit řetěz na kole

Měření řetězu kalibrem – řetěz je v pořádku

Kalibr nasadíme pravým výřezem na libovolnou rolničku napnutého řetrězu, namontovaného na kole. Levý stupňovitý zobák kalibru lehce zatlačíme mezi články řetězu a podle toho jak hluboko tato část kalibru zapadne, vyhodnotíme míru protažení řetězu.

Jak dlouho vydrží duše v kole

Při běžném použití do 1000 km budete vyměňovat zpravidla drobnější součástky, jako jsou duše a pláště, lanka brzd a měničů, brzdové špalíky, apod.

Jak se maže řetěz na kole

Základní pravidla mazání řetězu

Mazat bychom měli řetěz čistý, zbavený alespoň hrubých nečistot. Ideální je nanést na každý článek jednu až dvě kapky, či pomocí spreje vytvořit lehký film, ten nechat působit přes noc a ráno čistým hadrem setřít zbytky zaschlého maziva s povrchu.

Jak zastavit rez

Noroston (NRS) je aktivní ochranný prostředek, který řeší veškeré problémy se rzí, a co víc, postupující rez dokáže zcela zastavit. Není divu, že je vyhledáván jako trvalá ochrana proti korozi.

Co odstraní rez

Rez můžete odstranit z kovů mechanicky pomocí ocelového kartáče, ocelové vlny nebo smirkového papíru. Druhou možností je rezavou vrstvu rozpustit přírodními nebo chemickými rozpouštědly. Doporučuje se kovový předmět naložit do jablečného octa nebo Coca-Coly.

Jak se lepí duše na kolo

Když najdete díru, lehce ji i s okolím očistěte smirkovým papírem. Záplata bude lépe držet. Poté duši upusťte, ale nechte stále mírně nafouknutou a naneste na oblast defektu lepidlo. Můžete rozetřít prstem – raději více do široka, abyste měli jistotu, že bude pokrývat celou záplatu.

Jak najit diru na dusi

Najděte díru a zalepte ji

Pokud prasklinu na duši hned nevidíte, musíte ji najít. Nejjednodušší je samozřejmě ponořit duši do vody a sledovat unikající bublinky, ale co když poblíž žádná voda není V takovém případě vytáhněte pumpičku, začněte pumpovat a poslouchejte, kde syčí vzduch.