Co je potřeba pro vjezd do Chorvatska?

Jaké doklady do Chorvatska 2023

Jaké doklady do Chorvatska 2023Dospělí, tedy osoby nad 15 let: stačí platný občanský průkaz, nebo pas.Osoby mladší 15 let musí mít vlastní platný občanský průkaz nebo pas. Týká se i kojenců, batolat, předškoláků a školáků. Upozorňujeme, že výraznou změnou podoby dítěte pozbývá občanský průkaz i pas platnosti.

Co je potřeba na cestu do Chorvatska autem

Pro legální vstup do Chorvatska není nutné mít cestovní pas. Ke vstupu stačí platný občanský průkaz. Dítě ale musí mít platný cestovní pas nebo dětský občanský průkaz. Pokud budete cestovat autem, můžete být požádáni o předložení platného řidičského průkazu, technického průkazu od vozidla nebo zelené karty.

Na co si dát pozor při cestě do Chorvatska

Na co si dát pozor při cestě do Chorvatska Při cestě do Chorvatska autem je nutné nezapomenout na zakoupení příslušných dálničních známek a uhrazení mýtného. Pokud cestujete s dětmi, od 2 do 5 let je pro ně povinná dětská autosedačka. Myslete rovněž na to, že v Chorvatsku smí dítě na přední sedadlo až od 12 let.
Archiv

Co se nesmí vyvážet z Chorvatska

Při návratu domů pozor na suvenýry

Platí to i o Chorvatsku. Zakázán je vývoz mušlí, díly starých vraků, amfory a všechno, co se počítá k mořskému bohatství. "Mušle, které se kupují na tržištích jako upomínkové předměty, jsou bez problémů.

Kdy je idealni doba na odjezd z Chorvatska

Nejvíce lidí vyráží do Chorvatska v pátek večer nebo v sobotu ráno. To znamená, že celou noc z pátku na sobotu a celou sobotu je na silnicích a na hlavních dálničních tazích do Chorvatska opravdu plno. Zvětšuje se nebezpečí kolize, prodlužuje se doba jízdy a tím se zvyšuje i stres a únava řidiče.

Co se nesmí v Chorvatsku

Co dělat a co nedělat v Chorvatsku. Respektujte místní zvyky a hlídejte si i své bezpečíDávejte si pozor na oblečeníNevydávejte se na pěší túry v žabkách.Nesnažte se vychvalovat svou domovinu.Do moře jen obuti.Pozor na jadranský vítr.Při pozvání domů pozor na jídlo.Na pláž si neberte cennosti.Nebezpečné motorové čluny.

Jak přes Slovinsko bez dálniční známky

Ve Slovinsku se lze vyhnout placení předražené dálniční známky (15€ na 7 dnů nebo 30€ na měsíc) tak, že v Rakousku se sjede z dálnice ještě před hranicemi na 226 km a dáte se směr Mureck. Tam překročíte hranice se Slovinskem po mostě přes řeku a jedete silnicí 433 do města Lenart.

Kdy je nejlepší čas jet do Chorvatska

Hlavní sezona (červenec a srpen): V hlavní sezoně je nejlepší počasí. Nejvíce hodin slunečního svitu je na ostrovech Hvar a Korčula a ve městě Dubrovník. Toto období je nejlepší k cestě za mořem a koupáním, počasí je nejteplejší a nejstabilnější.

Co je v Chorvatsku zakázané

Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. To znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu a privátu je jiný způsob nocování zakázán. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání, soudnímu řízení a peněžité pokutě nebo i vězení.

Co se nesmí vozit do Řecka

Vývozní a dovozní předpisy se liší• ŘECKO – Bez povolení je zakázáno dovážet a vyvážet starožitnosti a umělecké předměty. Zcela zakázáno je vozit do Řecka pokojové rostliny. V kanystru se také nesmí převážet více než 10 litrů pohonných hmot. CHORVATSKO – Pro dovoz potravin jsou množstevní limity.

Co nebrat do Chorvatska

Co s sebou

Nezapomeňte platné cestovní doklady. Určitě nebrat plynové vařiče (jakékoliv tlakové nádoby) nebo hořlaviny (líh, benzin do zapalovačů apod.).

Jak ušetřit v Chorvatsku

Jak ušetřit tisíce korun na dovolené v ChorvatskuNa termínu záležíUšetřete na dopravěUbytujte se v apartmánu nebo v Airbnb.Vsaďte na lokální potraviny.Stravujte se jako místníBavte se za zlomkovou cenu.Nesnažte se šetřit za každou cenu.

Kam ve Splitu na jídlo

Výborné domácí menu vám nabídnou v konobě Korta (Poljana Grgura Ninskog 3). Nejlepší sushi ve Splitu mají v Bota Šare (Obala Hrv. Preporoda 6), nebo v sushi baru Samurai (Bana Josipa Jelačića 1). Vegeteriáni a vegani si určitě oblíbí sympatickou restauraci Vegeton na pobřeží.

Kde koupit dálniční známky do Chorvatska

Známku můžete zakoupit online na stránkách společnosti ASFINAG nebo klasicky na rakouských benzínkách či dálničních přechodech. Přehledný rozpis poplatků pro jednotlivé úseky najdete na stránkách ASFINAG.

Kdy je nejteplejší moře v Chorvatsku

A nejteplejší moře je v srpnu. Průměrná teplota moře v srpnu je většinou kolem 24°C, přes den šplhá dokonce až k 27-28°C. V září říjnu padají v průměru pod 20°C až téměř na úroveň teplot v květnu. Tehdy také končí sezóna koupání na chorvatském pobřeží.

Kde koupit v Chorvatsku postovni znamky

Poštovní známky lze koupit na poštách a v novinových a tabákových stáncích a kioscích.

Jak kempovat v Chorvatsku

Až 90% chorvatských kempů se nachází na pobřeží Jaderského moře, nebo na ostrovech. Zbylých 10% je nejčastěji umístěno u jezer, řek či v blízkosti přírodních zajímavostí. Kempy nacházející se na pobřeží jsou velice často umístěny poblíž pláže.

Co se vyplatí koupit v Řecku

Co nakoupit v Řecku Z Řecka se vyplatí koupit domů jako dárek olivový olej, víno, fetu, sezamová semínka v medu. Dobrý je i zdejší med, nejlepší je tympánový z Limnu a Kalymnu, skvělý jogurt měli i na ostrově Thassos. Výborný je i místní jogurt.

Co si přivézt z Kréty

Nejlepší suvenýry, které se vezměte domů z Kréty z ŘeckaHorský bylinkový čaj.Olivový olej.Tradiční oblečeníKeramika.Víno.Bylinky.Raki.

Jak dlouho se letí letadlem do Chorvatska

Přehledná tabulka s trváním letů

Destinace příletu Délka letu Vzdálenost z Česka
Délka letu do Chorvatska ? 0:40 370 km
Délka letu do Indie ? 7:10 5510 km
Délka letu do Indonésie ? 12:20 10 580 km
Délka letu do Irska ? 2:30 5510 km

Čím je lepší platit v Chorvatsku

Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou, případně vybrat z místních bankomatů. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Kde se koupat ve Splitu

Pláže ve Splitu Pláž Bačvice. Pláž Bačvice je jednoznačně nejoblíbenější pláží ve městě. Pláž Kašjuni. Pláž Kašjuni se nachází v nejzápadnější části města. Pláž Kaštelet (Obojena svjetlost) Pláž Žnjan. Pláž Bene.

Kam kolem Splitu

10 nejlepších jednodenních výletů ze Splitu Trogir. Ležící jen 30 minut jízdy autem od Splitu je Trogir, skrytý klenot Jadranu (je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO). Šibenik. Zadar. Národní park Krka. Národní park Plitvická jezera. Brač – Bol. Hvar. Dubrovník.

Jak platit poplatky v Chorvatsku

Mýto můžete na mýtných stanicích platit hotovostí nebo kartou. ​Pro uživatele palubní jednotky ENC OBU jsou na mýtných stanicích na dálnici zvláštní jízdní pruhy, a to jak otevřeném, tak v uzavřeném systému. Určení výše platby a elektronická platba probíhá automaticky, bez potřeby mýtného ticketu.

Jak se máš chorvatsky

Jak se máš – Kako si