Co je to provětrávaná fasáda?

Jak si udělat provětrávaná fasádu

U rodinného domu je dostačující provětrávaná 4 cm mezera mezi domem a fasádním obkladem (4 cm je minimum, pokud dáte 6 cm, bude řešení ještě lepší). Čím delší je však provětrávaný úsek, tím je třeba mezera větší. U bytových domů se tak můžete setkat i s odvětrávanou mezerou okolo 10 cm.
ArchivPodobné

Co je to fasáda

Fasáda (z francouzského face tvář, líc) je vnější stěna budovy a její konečná úprava. Fasáda bývá prolomena okny a vchody a členěna různými architektonickými prvky, například římsou, pilastrem, lisénou. Hlavní fasáda (průčelí) bývá honosnější a architektonicky propracovanější než boční a zadní fasády.

Jakou vatu do Provetravane fasády

A) Provětrávaná fasáda energeticky mimořádně úsporná

Použijte izolaci ze skelné vlny Naturboard 037 s tloušťkou 240 mm (popř. izolaci Naturboard 035, Naturboard 032, TP 435 B, TP 425 B, MPS, MPE). Součinitel prostupu tepla takto zateplené konstrukce je 0,15 W/m2K. Norma doporučuje hodnotu 0,18 – 0,12 W/m2K.

Jak obložit fasádu dřevem

Při instalaci dřevěné fasády horizontálně se palubky pokládají vždy perem nahoru. Palubky nikdy nestahujte, při vyšší vlhkosti by mohlo dojít k vyboulení fasády. Doporučená vlhkost je ale 12–19 %, v tomto případě je dobré mezi nimi nechat vůli 1–2 mm.

Čím Oblozit dům

Kámen je tradiční materiál, využívá se od pradávna. Vybrat si můžeme různou velikost, tloušťku a tvrdost obkladu. K nejtvrdším patří žula, méně tvrdý je mramor, vápenec, travertin, měkký je pískovec. Umělý obkladový kámen dokonale imituje přírodní lomový, je lehčí, lépe se s ním pracuje, příznivá je i cena.

Jak dlouho schne fasáda

Nedodržuje se pravidlo, že jeden milimetr omítky nebo lepidla by měl schnout 24 hodin. Kolikrát se stane, že firmy natáhnou lepidlo s perlinkou a druhý den nanáší finální omítku. Lepidlo je tlusté pět milimetrů, mělo by schnout za dobrého počasí pět dní,“ řekl Straka.

Jakou zrnitost fasády

Pro použití na zateplení musí být minimální zrnitost 1,5 mm. Pokud byste chtěli mít fasádní omítku jemnější, musíte na fasádu nejprve natáhnou vrstvu zrnitější omítky, a následně ji překrýt hladkým typem.

Jaké dřevo na obklad fasády

Vhodnými dřevinami na dřevěné obklady na fasády jsou především smrk, akát, borovice nebo ipe. Pokud hledáte levnější variantu, použijte na fasádu sibiřský smrk nebo červený smrk. I přes nižší cenu se ovšem nemusíte bát, že by byla fasáda méně kvalitní. Rozdíl je především v životnosti, ta udává cenu.

Jak přidělat palubky na fasádu

Palubky nemontujte přímo na stěnu. Šroubují se na rošt vytvořený tak, aby za dřevěnou fasádou mohl proudit vzduch směrem nahoru a nahoře unikat. Když nosné latě montujete vodorovně, je třeba přes ně namontovat ještě svislé kontralatě. Vzdálenost mezi jednotlivými hranoly roštu musí být přiměřená tloušťce palubky.

Čím natřít sokl domu

Odpověď: Dobrý den, pro nátěr můžete použít silikonovou (BARLET SILIKON BARVA FASÁDNÍ V4018) nebo akrylátovou (BARLET AKRYLÁT BARVA FASÁDNÍ V4013) fasádní barvu. Další možností ne natažení mozaikové omítky Barlet mozaiková omítka.

Jak upravit sokl domu

K úpravě soklové části domu se obvykle přistupuje při opravě nebo rekonstrukci fasády, ale zejména ve chvíli, kdy sokl neplní ochrannou a izolační funkci. V první řadě je třeba provést hydroizolaci a zateplení, teprve v další fázi se na soklovou část nanáší dekorativní omítka.

Kdy je vhodné dělat fasádu

„Nejvhodnějším obdobím pro zateplení jakéhokoli objektu jsou měsíce, kdy teploty neklesnou pod 5 °C a nepřekročí hodnotu 30 °C. Velká vedra nejsou pro zateplování ideální, neboť vám bude materiál při nanášení fasády zasychat naopak příliš rychle,“ radí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Kdy penetrovat před fasádou

Penetrace se provádí po vyzrání základní vrstvy minimálně však po 5 dnech. Podkladní nátěr se nanáší válečkem nebo štětcem. Následná povrchová úprava se provádí po zaschnutí penetračního nátěru dle místních klimatických podmínek, minimálně však po 12 ti hodinách.

Jaká je nejlepší barva na fasádu

Obecně se doporučuje používat fasádní nátěry u minerálních, silikonových a silikátových omítek s hodnotami do 30 a do 25 u omítek z umělých pryskyřic. Chcete-li na fasádě použít tmavší odstíny, které tyto hodnoty překračují, využijte je pouze jako dekorační prvek.

Jakou fasádu zvolit

Obecně platí, že k dřevěným oknům (nebo plastovým oknům s motivem dřeva) se hodí spíše přírodní tóny – tedy hnědé, okrové a bílé odstíny. K šedým/antracitovým oknům můžete volit barvy pastelové nebo naopak divočejší. K bílým oknům pak ladí v podstatě jakákoliv barva fasády. Trendem je například šedá.

Čím natřít sibiřský modřín

Lignofix Olej Exteriér, modřín.

Lze ji použít na všechny druhy dřeva – smrk, borovice, modřín, exotické dřevo. Nátěr je trvale spojen s podkladem díky zafi xování do buněk dřeva, je prodyšný a hydrofobní. Neloupe se a nepraská, lze jej snadno obnovit. Chrání dřevo před účinky nepříznivého počasí, vlhkostí a UV zářením.

Jak na dřevěný obklad

Pokud je do domu nezabudováváte dodatečně, montujeme dřevěné obklady zásadně na neomítnuté stěny. Obložení připevňujeme na konstrukci z dřevěných latí (ta tvoří mezi obložením a stěnou mezeru širokou 2 až 3 cm). Díky mezeře dochází k žádoucímu odvětrání dřeva a vytvořený vzduchový polštář navíc brání tepelným ztrátám.

Čím přidělat palubky

Latě kotvíme zpravidla na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu (stěně nebo stropu). Dnes je možné k ukotvení použít i montážní lepidlo („tekuté hřebíky“). Při kotvení je většinou třeba rošt vyrovnat. Nejen že se vám budou palubky snadněji montovat, ale také výsledný estetický efekt bude výrazně lepší.

Kdy natírat palubky

Na co při montáži palubek nezapomenout

Pokud plánujete palubky natřít bezbarvým voskem, můžete to udělat až po montáži. Jinak je ale potřeba palubky natírat ještě před montáží, abyste se dostali do všech záhybů.

Proč se dělá sokl

A proč je to vlastně důležité Soklové typy EPS či XPS totiž na svém povrchu mají speciální strukturu, která zvyšuje přilnavost lepidla k vlastnímu izolantu. Díky této vyšší adhezivitě může tepelná izolace lehce udržet i těžký obklad soklu, který se zde také často používá.

Jak správně zateplit sokl domu

Optimální řešení soklu domu v praxi

Sokl domu je obložen extrudovaným polystyrenem (XPS) do výšky až 1,2 v případě domu bytového a 0,6 m u domu rodinného. Extrudovaný polystyren není nasákavý, ukládá se do země (cca do 0,5 metru pod úroveň terénu, použije se nopová izolace) či do soklových lišt.

Čím natáhnout sokl

Ideálním řešením pro obložení soklu domu je marmolit – dekorativní omítka, která působí vzhledově jako kámen a vyrábí se z přírodního mramoru. Vlastnosti marmolitu jsou ideální pro obklad soklu.

Jak dlouho trvá fasáda

Zateplení trvá podle složitosti zakázky cca 2-3 týdny, resp. 10 pracovních dní v závislosti na klimatických podmínkách.

Jak dlouho schne fasádní omítka

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech.

Jak přetřít fasádu

Silně savé podklady (voda se ihned vsakuje) přetřeme nejprve penetračním nátěrem. Podkladová barva se musí nanášet v hojné vrstvě plochým štětcem či širokou hranatou štětkou. Nejprve natíráme všechny vnitřní i vnější rohy. Veškeré výstupky a architektonické detaily lze barevně odlišit a tím fasádu celkově zvýraznit.