Co je typické pro Mexiko?

Čím je známé Mexiko

Náhorní plošiny, džungle, pouště a sopky

Mexiko je třináctou největší zemí světa! Leží v subtropickém až tropickém pásmu a omílají ho vody Tichého oceánu, Karibského moře a Mexického zálivu.

Co ochutnat v Mexiku

Jídla jako Enchiladas de Mole, vajíčková Huevos Rancheros, polévky Sopa Azteca, Sopa de Lima, Taco de Cochinita jsou v zemi proslulé. Stejně je na tom místní pivo (španělsky cerveza) Corona a národní nápoj tequila (vybírejte ze státu Jalisco). Když jste v Mexiku, musíte ochutnat i mezcal, pulque či margaritu.
Archiv

Co pochází z Mexika

Mexiko kuchyně – kuriozity

Víte, co všechno pochází z Mexika Je to až k nevíře, ale kakao (nápoj bohů a platidlo dávných Aztéků), vanilka, kukuřice, fazole, papája, dýně, cuketa, slunečnice, krocani a krůty a samozřejmě věhlasné “chile” neboli poangličtěné chilli – tím vším naši kuchyni obdarovalo Mexiko.
Archiv

Jakou řečí se mluví v Mexiku

Úředním jazykem Mexika je španělština, která se liší od španělské španělštiny v řadě výrazů. Některá slova jsou v mexické španělštině převzata z původních jazyků. Společně se španělštinou se na území Mexika vyskytuje až 364 indiánských jazyků. Téměř 6 milionů Mexičanů mluví indiánským jazykem.

Jaké zásuvky jsou v Mexiku

Zástrčky jsou amerického typu, uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory. V Mexiku využívají stejný elektrický systém jako v USA. Velmi rozšířený je typ B.

Jak se domluvit v Mexiku

Úředním jazykem je španělština s totožnou gramatikou jako ve Španělsku. V turistických centrech se lze domluvit anglicky. Latinskoamerické španělštiny ovšem mají svá specifika, kde mezi nejvýraznější patří nepoužívání 2. osoby množného čísla.

Co jedí v Mexiku

Typické pokrmy

Tradičními jídly jsou v Mexiku kuře, krocan a vepřové maso, z polévek pak jsou velmi oblíbené „sopa de lima“, což je kuřecí vývar ochucený citrónem. Slavnostním národním jídlem je „mole poblano“ – vařená krůta nebo krocan s hustou hnědou omáčkou z chilli, koření, oříšků a hořké čokolády.

Co se dá koupit v Mexiku

MexikoTextilní výrobky. Téměř veškeré textilní zboží pochází z místních továren, někteří Mexičané se věnují tradičnímu umění ručního tkaní barevných látek.Stříbrné šperky.Bižuterie.Sombrero.Minerální kameny.Kalendáře.Tequila.

Co se nesmí vyvážet z Mexika

Bez povolení je z Mexika zakázáno vyvážet rostliny, jejich plody a semena, korály, živočichy a výrobky z nich. Dále je zakázán vývoz archeologických předmětů a památek. Mohlo by se hodit: Celní úřad Mexika, www.sat.gob.mx.

Jak se zdraví v Mexiku

Na zdraví! = ¡Salud! Prosím dejte mi účet.

Jak se chovat v Mexiku

Nedoporučuje se pohybovat po silnicích po západu slunce, chodit po městech v noci, navštěvovat odlehlá místa, nosit při sobě cennosti či větší finanční obnosy a nocovat v přírodě či neregistrovaných zařízeních. Bezpečnost cestování MHD, ale také pouličním taxi, se v posledních letech velmi zhoršila.

Kdy nejezdit do Mexika

Pokud se chcete vyhnout nejen dešťům, ale i davům a zácpám, vyvarujte se období letních prázdnin, zejména v srpnu a době velkých svátků, jako jsou Vánoce a Velikonoce. Vaše dovolená bude pohodovější a navíc ušetříte. Nejlepší kdy jet do Mexika je koncem listopadu nebo naopak v únoru před začátkem svátků v USA.

Kam nejezdit do Mexika

Všeobecně také platí, že je zapotřebí se vyhýbat konfliktům, ať už v nočních klubech (Cancún, Acapulco, Cabo San Lucas, Mazatlán), kde se pohybují kriminální živly, nebo při politických demonstracích.

Jak se jmenuje hlavní město Mexika

Mexico cityMexiko / Hlavní městoCiudad de México, česky Mexiko, je hlavní a největší město Mexika a nejlidnatější město Severní Ameriky. Ciudad de México je jedním z nejdůležitějších kulturních a finančních center na světě. Vedle 31 států je jednou ze 32 státotvorných územně-správních jednotek Spojených států mexických. Wikipedie

Na co si dát pozor v Mexiku

Nedoporučuje se pohybovat po silnicích po západu slunce, chodit po městech v noci, navštěvovat odlehlá místa, nosit při sobě cennosti či větší finanční obnosy a nocovat v přírodě či neregistrovaných zařízeních.

Co si přivézt z Mexika

Suvenýry z MexikaTextilní výrobky. Téměř veškeré textilní zboží pochází z místních továren, někteří Mexičané se věnují tradičnímu umění ručního tkaní barevných látek.Stříbrné šperky.Bižuterie.Sombrero.Minerální kameny.Kalendáře.Tequila.

Jaké oblečení do Mexika

Na dovolenou do Mexika si vezměte lehké oblečení, plavky, sluneční brýle, pohodlnou obuv, láhev na pití, fotoaparát a dobrou knihu. Využijete i deštník, který poslouží jako slunečník. Do vyšších nadmořských poloh a do kostela nezapomeňte svetr nebo mikinu, delší kalhoty, případně sukni.

Co si s sebou vzít do Mexika

Na dovolenou do Mexika si vezměte lehké oblečení, plavky, sluneční brýle, pohodlnou obuv, láhev na pití, fotoaparát a dobrou knihu. Využijete i deštník, který poslouží jako slunečník. Do vyšších nadmořských poloh a do kostela nezapomeňte svetr nebo mikinu, delší kalhoty, případně sukni.

Kdy je nejtepleji v Mexiku

Počasí v Mexiku

Období dešťů trvá od června do září a po něm následuje krátké období hurikánů v průběhu září a října. Nedoporučujeme jet do Mexika v srpnu, kdy je období dešťů a během září a října, kdy hrozí hurikány. Rychlé a intenzivní srážky přicházejí v odpoledních hodinách.

Kdy je nejlepší letet do Mexika

Nejideálnější doba pro návštěvu je od listopadu do května, kdy spadne nejméně srážek. Průměrná teplota vody se pohybuje kolem 27 °C. Počasí je nádherně slunečné, teploty se vyšplhají až na 33 °C. Počasí ovlivňuje i nadmořská výška.

Co se vyváží z Mexika

největší vývozce na světě, přičemž 80 % mexického vývozu míří do USA. Vyváží zejména automobily a autodíly (25,6 % vývozů), elektrické stroje (18,2 %), stroje (16,7 %), ropu a nerosty (6,6 %). Mexiko svou strategickou polohu dokáže využít díky dobré infrastruktuře.

Jak platit v Mexiku

Při cestě do Mexika doporučujeme vzít s sebou americké dolary, které jsou snadno směnitelné za pesos v každém hotelu a jeho kurz je vždy mnohem výhodnější než jakékoli jiné měny. Orientační kurz je 1,6 MXN za 1 KČ. V hotelích a ve velkých obchodech a restauracích se běžně přijímají kreditní karty VISA, Master Card.

Jaké jsou ceny v Mexiku

Když budete chtít více luxusu – v hotelech střední kategorie vás to bude stát 407–1.424 pesos (kolem 20–70 dolarů). Na oběd v restauraci si přichystejte 101– 305 pesos (kolem 5–15 dolarů). Malá láhev piva, balená voda, potraviny vás vyjdou na 20 pesos (1 dolar).

Kam nejezdit v Mexiku

Určitě nenavštěvujte okrajové čtvrti hlavního města a vyhněte se severu země. Tam totiž bují drogová válka. Není vhodné navštěvovat ani bary a jim podobné podniky v obdobných lokalitách. Naopak za nejbezpečnější části Mexika lze považovat poloostrov Yucatán a oblast na jih od Mexico city.

Co se nejvíce těží v Mexiku

Mexiko těží hlavně zlato, měď, stříbro, zinek, železo, molybden, olovo, fluorit. Na jejich průzkum a těžbu bylo jen v roce 2021 investováno skoro pět miliard dolarů a do konce roku 2022 se očekává více než 5,5 miliardy dolarů.