Jaké jsou druhy omítek?

Jaké jsou vnitřní omítky

Nejčastěji se do interiéru používají sádrové, vápenné, vápenocementové nebo hliněné omítky, možností je ale mnohem více.Co všechno ovlivňuje výběr omítkyZákladní typy omítek.Vápenné omítky.Štuková omítka.Sádrová omítka.Vápenocementová a cementová omítka.Hliněné omítky.Další speciální typy omítek.

Jaký je rozdíl mezi štukem a omítkou

Zatímco jádrová omítka je shodná s omítkou pro interiérové použití, štuková vrstva obsahuje vysoký podíl cementu a hrubší zrnitost použitého písku. Mimo tyto minerální omítky existují především pro finální úpravu zateplovacích systémů omítky dodávané v pastovité formě, kde pojivem jsou akryláty nebo silikony.

Jaká omítka

Na vnitřní omítání jsou vhodné omítky sádrové, vápenné, vápenocementové, hliněné nebo štukové, které se hodí pro všechny typy běžného zdiva. Do místností se zvýšenou vlhkostí se používají sádrové omítky, aplikované v jedné vrstvě, které je možné použít i na keramické a porobetonové zdivo nebo na dřevotřískové tvárnice.
Archiv

Jak se dělají omítky

Míchá se zpravidla v poměru 1 díl vápna a 3 díly písku. V každém případě by mělo být ve směsi dostatek pojiva, aby se směs dobře zpracovávala. Příliš vysoký podíl vápna však kvalitu omítky nezlepšuje, naopak sníží její pevnost a způsobuje po vyzrání vznik jemné sítě vlasových trhlin v omítce.
Archiv

Kdy se dělají omítky

Dobrý den, ve většině případech se omítky (čisté) provádí před litím anhydritu – finální vrstvu (barvu) je třeba ale nechat až po podlahách. Při realizaci se mohou lehce postříkat stěny – někde víc, někde míň. Není to jen o šikovnosti "liče", záleží i na tekutosti směsi a lité tloušťce anhydritu.

Jak se dělá fajnová omítka

Štuk se nanáší na stěnu od zdola nahoru a dlouhými tahy hladítkem se zahlazuje do ideální roviny. Poté se štuk nechá chvíli zaschnout a filcovým hladítkem namočeným ve vodě se krouživými pohyby dokonale zahladí poslední stopy nerovností. Před nanášením nátěru je třeba nechat štukovou omítku vyschnout.

Jaká je tloušťka omítky

Vnitřní omítky plní funkci převážně vnitřní povrchové úpravy. Jejich tloušťka se většinou pohybuje v rozpětí 10 až 15 mm jádrové omítky a 1 až 3 mm štuku. Moderní strojní omítky jsou většinou jednovrstvé.

Jak vybrat omítku

Pro omítání zateplení fasády doporučujeme zvolit tenkovrstvou pastovitou omítku. Dle požadovaných vlastností a cenových možností zvolte akrylátovou, silikátovou, silikonovou nebo speciální omítku. Vyrábí se v různých zrnitostech. Pro použití na zateplení musí být minimální zrnitost 1,5 mm.

Co je potřeba na omítky

Maltu na omítání namícháte z hašeného vápna, cementu, říčního či kopaného písku a příp. vody. Jedná se o klasickou vápennocementovou omítku namíchanou tradičním způsobem. Poměr složek malty je 1:1:3 – 1:1:5, tedy 1 lopata vápna, 1 lopata cementu a 3 – 5 lopat písku.

Jak omítnout roh

Rohový profil se při omítání vkládá do předem nataženého lepicího tmelu na povrchu izolantu nebo zdiva. Zatlačí se do lepidla, stejně jako perlinka po stranách lišty, a srovná se pomocí vodováhy. Vytlačené lepidlo se stáhne pomocí ocelového hladítka.

Jak dlouho vysychá omítka

Omítky jsou několik dnů po aplikaci vlhké. Délka kompletního vysušení záleží na ročním období, zdivu, větrání a mnoha dalších vlivech. Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Co je to štuková omítka

Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Je vhodná i pro nanášení na stěny panelových bytů. Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody aplikují klasickým způsobem.

Jak se dělá štuková omítka

Postup při nanášení štuku

Štuk nejdříve do plochy vtlačujte a až následně uhlazujte. Nechte první vrstvu trochu zaschnout a až omítka přestane lepit, naneste vrstvu druhou a dejte si pozor na všechny nerovnosti. Jakmile začne štuk na některých místech schnout a světlat, rozmyjte ho.

Jakou zvolit zrnitost omítky

Pro použití na zateplení musí být minimální zrnitost 1,5 mm. Pokud byste chtěli mít fasádní omítku jemnější, musíte na fasádu nejprve natáhnou vrstvu zrnitější omítky, a následně ji překrýt hladkým typem.

Co se dělá dřív omítky nebo podlahy

Podlahy je vhodnější provádět až po dokončení omítek. Snadněji se totiž instalují obvodové dilatace. Navíc se omezí pohyb po podlahových vrstvách, a tudíž i zátěž a znečištění, které s sebou nese realizace omítek. Kromě toho nedochází k dalšímu „přinášení“ vlhkosti do prostoru, což by zpomalilo vysychání potěrů.

Co je pastovitá omítka

AKRYLÁTOVÁ , DISPERZNÍ PASTOVITÁ OMÍTKA

Probarvená omítka, jejíž základ tvoří vodná disperze styren akrylátového kopolymeru nebo vodní disperze syntetického polymeru. Tyto disperze jsou dobře ředitelné vodou a dobře mísitelné s anorganickými plnidly a pigmenty. Lze je míchat do sytých a tmavých odstínů.

Jak dlouho zraje omítka

Omítky musí být vyzrálé

Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí. Když dáte svým omítkám dostatek času, můžete klidně hned malovat barevnými odstíny.

Jak dlouho se dělají omítky

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Na co je fajnová omítka

Štuková omítka se natahuje ve velmi tenké vrstvě, větší frakce písku by znesnadňovala konečnou úpravu štukové omítky. Štuková omítka (lidově nazývaná fajnová omítka) se natahuje na jádrovou omítku, a to pomocí ocelového, nebo plastového hladítka. Příprava štukové omítky je jednoduchá.

Jaký je rozdíl mezi silikonovou a Silikátovou omítkou

Silikátová omítka je spojena draselným sklem, a proto má vynikající paropropustnost. Má sice horší pružnost a vodoodpudivost, ale je přirozeně odolná proti plísním. Silikonová omítka má lepší vlastnosti z hlediska vodoodpudivosti, pružnosti i prodyšnosti.

Jakou omítku na cihly

K omítání v interiéru jsou vhodné jednovrstvé omítky. Mají jemné zrno (max. 1 mm) a po jejich dostatečném zavadnutí je možné je vyhladit do konečné povrchové úpravy, aniž by bylo třeba nanášet další vrstvu. Univerzální jednovrstvou omítku lze použít v exteriéru i jako dokončovací vrstvu na tepelněizolační omítku.

Jak dlouho nechat schnout omítku

Vnitřní omítka je hotová, před nanesením nátěru je však potřeba nechat stěnu vyschnout. Každý milimetr tloušťky omítky schne cca 1 den. Štuková omítka tedy schne minimálně 2 – 3 dny, lepší je však počkat déle.

Jak správně omítat

Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).

Co je silikátová omítka

Obsahuje vodní sklo: Zajišťuje vysokou paropropustnost a umožňuje stěně dýchat. Vysoká barevná stálost: obsahuje anorganické pigmenty s vysokou UV stabilitou. Na bázi silikátů: Přirozeně odolná vůči řasám.

Jakou omítku na zateplení

Pro omítání zateplení fasády doporučujeme zvolit tenkovrstvou pastovitou omítku. Dle požadovaných vlastností a cenových možností zvolte akrylátovou, silikátovou, silikonovou nebo speciální omítku. Vyrábí se v různých zrnitostech. Pro použití na zateplení musí být minimální zrnitost 1,5 mm.