Kdo dělá graffiti?

Kdo je to Banksy

Banksy je pseudonym anglického street artového umělce pocházejícího z bristolské undergroundové scény, jehož skutečná identita je neznámá.

Kde je Banksy

Tajemný umělec, který se ze začátku proslavil sprejováním graffiti v anglickém Bristolu, přitom bedlivě střeží svou pravou identitu. Jeho díla si můžete prohlédnout i u nás, a to na výstavě The World of Banksy v odsvěceném kostele Svatého Michaela na Starém Městě pražském.

Kdo vymyslel graffiti

Fenomén graffiti si začali osvojovat jak mladí lidé z černošských ghett, tak i absolventi uměnovědných disciplín (např. Keith Harring, Jean Michel Basquiat (New York), Banksy (Anglie)), později si našlo cestu do galerií.

Co to je graffiti

Graffiti je druh výtvarného projevu spočívající ve vytvoření výtvarného díla pomocí sprejových barev. Protože je však většinou vytvářen nelegálně (např. na domech, památkách, dopravních prostředcích apod.), jde o závažnou formu vandalismu, která je v České republice trestným činem.

Jak se říká sprejerům

„U vlaků a městské hromadné dopravy jde o adrenalin,“ říká sprejer. Mezi nejčastěji sprejery napadané vozy MHD patří tramvaje, a to zejména druhé vozy v soupravě. Výjimku netvoří ani zcela nové vozy.

Jak se naučit kreslit graffiti

Proces bude nejprve pomalý a pravděpodobně budete obtahovat pouze vnější linii písmen či stínovat jejich základní tvar. Při vytváření graffiti je zapotřebí dávka kreativity a prostorová představivost, jelikož musíte obrys písmen deformovat. Pokud prostorovou představivost nemáte, nezoufejte, je to pouze o tréninku.

Jaký je trest za graffiti

Nelegální grafity považuje zákon za poškození cizí věci, což je trestný čin (§ 228 Trestní zákoník – 40/2009 Sb.) , za který může dospělému hrozit i 1 rok vězení, mladistvému 6 měsíců. Stejně tak i pokud půjde o pomalování či popsání barvou.

Jak začít dělat graffiti

Při vytváření graffiti je zapotřebí dávka kreativity a prostorová představivost, jelikož musíte obrys písmen deformovat. Pokud prostorovou představivost nemáte, nezoufejte, je to pouze o tréninku. Navíc existují jakési graffiti abecedy, kde se můžete inspirovat.

Co hrozi za vandalismus

Vandalismus jako trestný čin

Z právního hlediska se jedná o trestný čin poškození cizí věci, který může být v případě velkého rozsahu potrestán odnětím svobody na dvě léta až šest let.

Jaké spreje na graffiti

Ideálním řešením jsou v tomto případě například akrylové spreje na vodní bází MTN Water Based, které mají téměř nulový zápach a výborné vlastnosti. Stejně tak spreje MTN 94 jsou s nízkým zápachem a nízkým tlakem, takže je s nimi možné dosáhnout velmi precizních tahů.

Jak pracovat se sprejem

Postup aplikace Plechovka spreje by měla mít pokojovou teplotu. Sprej musíte před samotnou aplikací i během aplikace protřepat. Před aplikací – uvnitř zabezpečte dobré větrání a zakryjte okolí sprejované částí, aby nedošlo k zamlžení sprejem.

Co je úmysl nepřímý

Nepřímý úmysl znamená, že osoba věděla, že může způsobit určitý následek a byl s tímto následkem srozuměn, i když následek nebyl jeho cíl (např. Zloděj vystřelí ze zbraně směrem k policistovi, aby ho odradil od zatčení. Při tom je mu jedno, zdali policistu zasáhne a usmrtí nebo ho střela mine.)

Kde hlasit vandalismus

Většina odborníků radí, ať poškozené vozidlo ihned vyfotíte a případ předáte policii. Je dobré však zvážit, zda je případ tak závažný, že si zaslouží asistenci policie. Ta případ sepíše a pokusí se pachatele nalézt, v těchto případech je to bohužel i s kamerovými systémy nebo svědky velmi těžké.

Jak dlouho schne sprej

v rámci 1-2 minut. Následně nechte povrch 24 hodin proschnout. I když spreje schnout mnohem rychleji, než barvy natírání štětcem, k plnému odpaření ředidel a rozpouštědel dojde v rámci 24 hodin.

Jak dlouho schne plnič

Pracovní postup:

Použití: ideální základ pod autolak, při malých opavách na autě
Odvětrání mezi vrstvami: 10 minut
Schnutí: brousit a přelakovat můžete po 2 hodinách
Vzhled: šedý
Doporučujeme: protřepat alespoň 2 minuty

Jak dlouho tvrdne plnič

Plnič necháme schnout minimálně 6 hodin, pak brousíme do hladka P800 mokrou cestou. Plnič můžeme zakoupit ve spreji.

Jak prokázat úmysl

V praxi tedy při zkoumání, zda se jedná o úmyslný nebo nedbalostní trestný čin postačí většinou nahlédnout do dikce trestního zákoníku. Pokud v ní není přímo uvedena nedbalost, je k jejímu naplnění potřeba úmysl. Prokázat úmysl přitom bývá v trestních řízeních jednou z nejobtížnějších záležitostí.

Co je to úmysl

Úmysl (dolus, starším slovem zámysl) nebo i záměr označuje myšlenku, případně soubor myšlenek, jenž fakticky znamená předběžný plán na nějaký konkrétní čin nebo na určitou reálnou činnost, která se má stát v budoucnu (proběhne v budoucnosti).

Co dělat když vám někdo nabourá auto

Linku 158 volám za podmínek, kdy řešení nehody vyžaduje policejní dohled, nebo třeba když došlo k přestupku či trestnému činu. Po nehodě je důležité, abych odhadl výši škody a různá důležitá fakta, týkající se nehody (např. zranění atd.). Můj odhad určí, zda zavolám policii, či ne.

Co dělat když Odřu cizí auto

Bude potřeba zavolat policii, která událost zdokumentuje a následně kontaktuje poškozeného. Nemáte se přitom čeho bát – škody se v těchto případech platí z vašeho povinného ručení. Situaci určitě neřešte vzkazem nebo vizitkou strčenou za stěrač poškozeného auta, dle zákona podobné řešení nestačí.

Na co je plnič

MOTIP plnič 04064 (FILLER) je speciální základový lak (tmel) na železo, ocelový plech (karoserie), dřevo nebo hliník. MoTip plnič je perfektní základový lak pro malé a větší opravy s lakovacími systémy.

Jak nanášet barvu ve spreji

1) Plechovka spreje by měla mít pokojovou teplotu. Nižší teplota způsobí prskání barvy, zhoustnutí pojiva a barvy ve spreji. 2) Sprej musíte před samotnou aplikací i během aplikace protřepat. Před aplikací se doporučuje protřepávat sprej alespoň 2 minuty pokud jasně neuslyšíte míchací kuličky uvnitř spreje.

Jak brousit plnič

Brousit by se měl rozhodně vlastní povrch před nástřikem základní barvy či plniče. Brousíme samozřejmě pomocí brusných papírů (šmirglů) a to buď ručně, nebo pomocí elektrických nástrojů (vibrační, delta, excentrická, pásová či přímá bruska – viz FAQ – Nástroje pro casemodding). Záleží pochopitelně i na tvaru povrchu.

Jak ředit plnič

První je standardní plnič pro běžnou aplikaci, stačí ho naředit 10% akrylátovým ředidlem a výborně se nanáší a slévá. Druhý je rychleschnoucí a již po 1 hodině při 20°C jej lze pohodlně brousit.

Kdo jiného uvede v omyl

(1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.