Co je to ETF investice?

Proč investovat do ETF

ETF fondy umožňují spekulaci na růst ale i na pokles hodnoty podkladového aktiva. Přičemž podkladovým aktivem mohou být akcie, akciové indexy, komodity a měny. Zároveň je při nich minimalizováno riziko, protože kopírují složení určitého tržního indexu.

Jaký je další rozdíl mezi ETF a investičními fondy

Podílové fondy aktivně řídí manažer a úspěšnost fondu závisí na tom, jaké akciové tituly do fondu vybere. ETF fondy oproti tomu pasivně kopírují vývoj akcií v daném indexu podle toho, jak se daří segmentu nebo trhu, který tento index sleduje. Od toho se pak odvíjí i výše zisku.
Archiv

Jak začít investovat do ETF

Vzhledem k tomu, že se s ETF obchoduje na akciovém trhu, potřebujete investiční účet – nejlépe u specializovaného online brokera. To vám umožní převést vaši objednávku prostřednictvím obchodní platformy na trh.

Které ETF koupit

Nejlepší ETF fondy (2023)iShares Core S&P 500 UCITS ETF.iShares Core MSCI World UCITS ETF.iShares NASDAQ 100 UCITS ETF.iShares MSCI EM UCITS ETF USD (Acc)Lyxor Core STOXX Europe 600.VanEck Vectors Morningstar Global Wide Moat UCITS ETF.

Jak funguje ETF

ETF se obchodují se jako klasické akcie. Nákupem ETF nakupujete akcie konkrétního fondu (emitenta) a obchodování s ETF se příliš neliší od obchodování s akciemi. Jako vlastník máte nárok na část zisků, jako jsou zaplacené úroky nebo vyplacené dividendy a můžete získat zbytkovou hodnotu v případě likvidace fondu.

Jaké ETF S&P 500 koupit

Mezi ETF na S&P 500 jsme vybrali především největší ETF podle objemu kapitálu amerických velkých správců aktiv, jako jsou BlackRock a Vanguard. Co se týče výkonu, evropské ETF se jen nepatrně liší. Přesná replikace indexu nenabízí velký prostor pro výkonnostní odchylky.

Co určuje cenu ETF

Cena ETF se stanovuje každých 15 sekund na burze a stejně jako u normálních akcií je pro něj klíčový střet poptávky a nabídky na trhu. Likvidita ETF se určuje jako likvidita podkladového aktiva.

Jak prodat ETF

Fondy z kategorie ETF jsou široce diverzifikované, protože součástí indexu jsou desítky, stovky až tisíce cenných papírů. Investor tak může snadno nakoupit velmi diverzifikované portfolio. ETF jsou velmi likvidní, tedy směnitelné za hotovost. ETF můžete prodávat kdykoli během obchodních hodin dané burzy cenných papírů.

Jak investovat do ETF S&P 500

Jak investovat do S&P 500

Obchodovat S&P 500 index lze několika způsoby: přímý nákup akcií některé z 500 firem (poměrně nákladný způsob), prostřednictvím ETF fondů, pomocí CFD kontraktů (vhodné spíš pro krátkodobé spekulace na růst nebo pokles indexu).

Jaké ETF 2023

ETF v roce 2023: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IUSA) iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)

Co je fyzicky ETF

Základním rozdílem mezi fyzickými a syntetickými ETF je ten, že fyzická ETF skutečně nakupují akcie v poměru, ve kterém jsou v daném indexu zastoupena. Proto zpravidla právě fyzická ETF věrně kopírují sledovaný index. Existují také ETF s částečnou fyzickou replikací.

Jak a do čeho investovat

Do čeho investovat v roce 2023:Investice do sebe.Spořicí účty.Stavební spořeníPenzijní připojištěníDluhopisy.Investice do vlastního podnikáníForex.Podílové fondy.

Jak fungují akumulační ETF

Akumulační ETF jsou taková ETF, kdy správci ETF automaticky reinvestují ziskané dividendy z nakoupených aktiv. Tzn., že dividendy nejsou vyplaceny na váš investiční účet a fond za ně nakupuje další aktiva a cena ETF rychleji roste.

Jak obchodovat s ETF

Jak obchodovat ETF

Namísto aktivního řízení podílového fondu drahými manažery probíhá investování ETF podle přesného algoritmu. Tím algoritmem je index, lépe řečeno přesné kopírování složení vybraného indexu podle známého složení aktiv v indexu.

Jaké firmy jsou v S&P 500

Seznam společností S&P 500 (ke dni 13. 4. 2022)

# Společnost Ticker
1 Apple Inc. AAPL
2 Microsoft Corporation MSFT
3 Amazon.com Inc. AMZN
4 Tesla Inc TSLA

Kdo spravuje ETF

exchange-traded fund, zkráceně ETF), jsou stejně tak jako akcie snadno dostupné investiční nástroje kapitálového trhu, které vytvářejí a spravují specializované finanční instituce. Na americké burze se obchodují od roku 1993. Jsou to společnosti založené buď jako investiční trust nebo investiční fond.

Co udělat se 100 000

Pokud je sto tisíc korun jediná úspora investora, dobrou volbou mohou být kvalitní firemní dluhopisy. Ty mohou nést přijatelné riziko, a přesto vynášet úrok nad inflaci. Pokud jsou obchodované na burze, investor může dluhopisy kdykoli prodat a investici ukončit,“ dodává.

Kam uložit peníze před inflaci

Pokud máte volné peníze a nechcete je nechat ležet ladem, využít můžete také termínovaný účet. Vyberete si, na jak dlouho chcete peníze uložit, a získáte garantovaný úrok po celou dobu vkladu. Ten je obvykle vyšší než na spořicích účtech a pomůže vám úspory před inflací chránit.

Jak danit akumulační ETF

Danění podílových fondů, akcií a ETF

Sazba je v případě fyzických osob nastavena na 15 %, nicméně movitější investoři mohou část svých příjmů danit i 23% sazbou, která se aplikuje na část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy, což pro zdaňovací období 2022 činí 1 867 728 Kč.

Jak poznat dividendové akcie

Dividenda na akcii se počítá vydělením celkových vyplacených dividend za určité časové období počtem vydaných akcií společnosti. Dalším klíčovým ukazatelem je dividendový výnos, který je uváděn jako % z ceny akcie.

Jak funguje investování do S&P 500

Jak investovat do S&P 500

Obchodovat S&P 500 index lze několika způsoby: přímý nákup akcií některé z 500 firem (poměrně nákladný způsob), prostřednictvím ETF fondů, pomocí CFD kontraktů (vhodné spíš pro krátkodobé spekulace na růst nebo pokles indexu).

Jak se urcuje cena ETF

Tento mechanismus vzniku a zániku ETF je zárukou toho, že ETF kopíruje cenu podkladového aktiva. Cena ETF se stanovuje každých 15 sekund na burze a stejně jako u normálních akcií je pro něj klíčový střet poptávky a nabídky na trhu. Likvidita ETF se určuje jako likvidita podkladového aktiva.

Jak ušetřit 100 000 za rok

50:30:20 = jak našetřit 100 000 bez omezování

Polovinu (50 %) svého příjmu dáte na nutné (mandatorní) výdaje, jako jsou jídlo a bydlení a větší část zbytku (30 %) zkrátka utrácejte tak, jak je vám to příjemné. 20 % příjmu odložte bokem jako úsporu.

Jak uložit peníze aby vydělávaly

Víte-li, že chcete peníze bokem uložit na delší dobu, častou volbou jsou termínované vklady a stavební spoření. Úročení je pevně stanovené a podmíněné tím, že si prostředky nevyberete dřív, než v předem sjednané lhůtě. Termínovaný vklad využijete v případě úschovy financí na několik měsíců až pár let.

Jaká bude inflace v roce 2023

Česká národní banka dnes zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. HDP by v roce 2023 měl dle prognózy vzrůst o 0,5 %. Únorová prognóza ještě počítala s 0,3% poklesem. Predikce celkové inflace za rok 2023 byla oproti minulé prognóze zvýšena z 10,8 % na 11,2 %.