Na co si dát pozor na dovolene v Turecku?

Na co si dát pozor v Turecku

Při cestě do Turecka je nutné předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin a vyplnit informační formulář. Dále probíhají kontroly na koronavirus na letištích i při příjezdu námořní nebo pozemní dopravou. Při návratu do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.
Archiv

Na co se připravit na dovolené v Turecku

Co si vzít s sebou na dovolenouplavky, brýle na plavání, popř.opalovací krém, kosmetiku.sluneční brýle a klobouk nebo čepici (možno koupit na místě)čtení (ideálně knížku v češtině, kterou po přečtení můžete nechat v hotelové knihovničce pro další Čechy a Slováky)turistické průvodce nebo vytištěné tyto stránky.

Jaké léky si vzít do Turecka

obecně je vhodné s sebou pořídit:léky proti průjmu- Tasectan Kids, probiotika.léky na alergii- Fenistil kapky.léky na bolest a teplotu- Nurofen/Panadol.léky na rýmu a kašel.kapky do očí- např. Ocuflash.dezinfekční přípravek- např. Betadine.náplasti, náplasťové stehy, obvazy.opalovací krém.

Proč jet na dovolenou do Turecka

I Turecko se může pyšnit exkluzivními letovisky, jejichž lesk nemají na svědomí jen luxusní hotely, ale i jedinečné historické památky a okolní příroda. Jedním z nich je malebné Side, které si pro svá milostná vyznání vybrala i Kleopatra s Markem Antoniem.

Co se v Turecku nesmí dělat

Co se nesmí v Turecku

Je zakázán vývoz jakýhkoliv starožitných předmětů (za ty jsou považovány předměty starší 100 let). Je přísně zakázán dovoz drog, obchodování s nimi a i jejich užívání. Tresty jsou velmi přísné. Ve vojenských objektech, nádražích, letištích a u většiny mešit je zakázáno fotografovaní.

Co se vyplatí koupit v Turecku

Co stojí za to si z Turecka dovéztKoberec. Plánujete-li větší nákupy, investice do koberců se jednoznačně vyplatí.Nazar. Symbol Turecka, na který narazíte všude.Keramiku. Repliky antických váz, hrnečky, vázy, dózičky, misky,…Kožené výrobky.Zlato a šperky.Starožitnosti.Čaj.Vodní dýmku.

Co se nesmí vyvést z Turecka

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

Jaké jsou v Turecku zásuvky

Elektrické napětí v Turecku je 220 V/ 50 Hz, zásuvky jsou stejného typu jako u nás a není potřeba používat adaptér.

Jak se zdraví v Turecku

Merhaba je pravděpodobně nejznámější turecký pozdrav, se kterým nemůžete nikdy nic pokazit. Pokud si nejste jisti, je tento pozdrav dobrá volba. Může být použit kdykoli a v jakémkoli kontextu, při jakékoli příležitosti, formální či neformální. Pro ranní pozdrav se používá günaydın.

Co hrozi v Turecku

Doporučuje se vyhýbat se shromážděním, demonstracím a davům, necestovat do oblastí na hranicích se Sýrií, Irákem a Arménií, nevyjadřovat se k současné politické situaci a raději ani toto téma neprobírat se samotnými Turky. Co se týká drobné kriminality, kapsáře můžete potkat především v Istanbulu a v letoviscích.

Čím je lepší platit v Turecku

Ve většině turisticky navštěvovaných míst lze bez potíží platit kartou, bankomaty na ulicích jsou zde běžné. Na odlehlejší místa a do vnitrozemí je však určitě jistější mít u sebe hotovost. Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut.

Kde koupit oblečení z Turecka

Oblečení z Turecka si samozřejmě můžete koupit i sami, velmi často bývá tento artikl zmiňován jako jeden z klasických „dovolenkových“ suvenýrů, který si určitě přivézt z prázdnin. Co se týče obchodních řetězců, k nejznámějším značkám patří: LC Waikiki. Defacto.

Jaké jsou ceny oblečení v Turecku

Ceny triček začínají od 20 lir nahoru, od 40 do 100 lir. Kalhoty najdete od 50 do 170 lir, sukně začínají od 50 lir.

Jaké napětí je v zásuvce

V drtivé většině Evropy se v elektrických zásuvkách můžeme setkat s napětím 230 V a frekvencí 50 Hz. Oproti tomu v USA je běžné napětí 110 až 120 V, frekvence pak 60 Hz.

Jaké jsou zásuvky na Kubě

Na Kubě natrefíte primárně na čtyři typy zásuvek, tedy typ A, B, C a L. Elektrické napětí je pak v zemi 110/220 V při frekvenci 60 Hz – převážně funguje napájení na ostrově při 110 V, některé z novějších hotelů však pracují při napětí 220 V.

Co znamená v Turecku EFE

Mužské křestní jméno tureckého původu. V překladu jméno znamená statečný bratr.

Jak se řekne turecky Dobrý večer

Základní výrazy

Česky Turecky
Vítejte Hoş geldiniz
Dobré ráno Günaydın
Dobrý den Iyi günler
Dobrý večer Iyi akşamlar

Jaké peníze si vyměnit do Turecka

České koruny v Turecku nevyměníte, stejně jako nelze pořídit turecká lira v ČR. Vezměte si s sebou eura nebo dolary a směňte je za liru v turecké bance nebo bankomatu (některé to umožňují).

Jak nakupovat zlato v Turecku

Dovolenou berou jako nutnou přítěží k tomuto nákupu. Musíme zde upozornit na jeden důležitý fakt: zlato dostanete v Turecku všude a levně, ale nesmíte je všude a levně koupit. Vždy je třeba vybírat kamenný obchod, nikdy nekupovat na ulici nebo na běžném bazaru.

Co si přivézt z Turecka

Co si přivézt z TureckaHalva.Čokoládová tyčinka s tureckými pistáciemi.Mléčná čokoláda Nestlé s tureckými pistáciemi.Turecký čaj.Zelený čaj s příchutí sakury.Halva se sušenými fíky a vlašskými ořechy.Džem z černé moruše.Turecká čočková polévka.

Jak je to drahe v Turecku

Obecně jsou ceny v Turecku porovnatelné s cenami v České republice. Levnějším regionem je východ a jihovýchod Turecka, dražším pak Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty. Ceny jídla v supermarketech jsou v průměru o něco vyšší než v Česku.

Jaké jsou zásuvky v Irsku

Napětí pro velkou Británii a Irsko je 230 V, přičemž většina elektrických spotřebičů používá napětí 220 –240 V. Zásuvky ve Velké Británii a Irsku vyžadují jedinečný typ zástrčky se 3 plochými obdélníkovými kolíky.

Jaké jsou v Řecku zásuvky

V Řecku můžete pohodlně platit kartou, či v hotovosti Eurem. Elektrické zásuvky jsou evropské a tedy není potřeba žádný adaptér.

Na co si dát pozor Kuba

Na Kubě dochází k poměrně velkému množství krádeží a loupežných přepadení turistů, a to jak za tmy, tak za denního světla. Měli byste se tedy vyhýbat opuštěným místům, v noci u sebe nenosit větší obnos peněz a drahou elektroniku a mít své věci neustále pod kontrolou.

Jak se řekne turecky Ahoj

Základní výrazy

Česky Turecky
Ahoj Merhaba / Selam
Vítejte Hoş geldiniz
Dobré ráno Günaydın
Dobrý den Iyi günler