Co to je karob?

Na co pouzit karob

Karob je slušným zdrojem vlákniny. Ze semen rohovníku obecného se získává karubin, který se používá jako zahušťovadlo a stabilizátor E410 v potravinářském průmyslu. Najdeme jej v pekařských, masných, mléčných a mražených výrobcích, přidává se do polévek, nápojů, cukrovinek a pudinků.
Archiv

Jak chutná karob

Má vysoký obsah vápníku, vlákniny, bílkovin a minerálů, neobsahuje kofein a má velmi nízký obsah tuku. Jak karob chutná Karob (nebo též svatojánský chléb) má mírně nasládlou kořeněnou chuť.

Jak jíst karob

Karob se používá všude tam, kde bychom jinak použili kakao. Jeho chuť je příjemně nasládlá, proto po jeho přidání sladíme méně, než kdybychom použili kakao. Použití je rozmanité. Můžeme ho přidávat do nápojů, dezertů, koláčů, cukroví, sušenek, krémů a sladkých pomazánek.
Archiv

Jak se vyrábí karob

Jak se vyrábí karob

Karobový lusk je po sklizni zbaven zrníček (ze kterých se vyrábí potravinářské zahušťovadlo karubin), následně se suší a praží. Podle délky pražení získáme buď světlý, nebo tmavý karobový prášek. Světlá varianta karobu je sladší a má jemnou vůni i chuť.
Archiv

Kde se dá koupit karob

Karob značky VitalVibe je to nejlepší, co na českém trhu seženete. Koupíte ho na webu českého prodejce VitalVibe. Karobový prášek s hmotností 250g dostanete za 149 Kč (půl kila stojí 298 Kč).

Kde roste karob

Karob se získává z rostliny stromovitého vzrůstu a vyrůstá až do 15 metrů. Latinský název pro tuto rostlinu je Ceratonia Siliqua. Tato stálezelená rostlina roste ve Středomoří. Mezi hlavní producenty patří Itálie, Řecko a Španělsko.

Co je to Karobovy prášek

Karobový prášek se získává z plodů rohovníku obecného a pochází ze Středomoří. Plody jsou dlouhé tmavě hnědé lusky, které se po dozrání suší a melou. Název svatojánský chléb pochází z pověsti o svatém Janu. Setkat se můžete ale i s názvem rohovník nebo chlebovník.

Co je to svatojánský chléb

Svatojánský chléb (karob) je název pro sušené lusky rohovníku obecného. Je vhodný pro koně, poníky, dobytek, miniprasátka, ovce a kozy a další malá zvířata. Pro hříbata cenným zdrojem minerálních látek hlavně vápníku.

Co můžu použít místo kakaa

Chybějící množství kakaa nahraďte moukou nebo mletými ořechy. Do moučníku klidně můžete nasekat čokoládu na kousky nebo přidat čokoládu rozpuštěnou.

Co je to rohovník

Rohovník (Ceratonia) je rod rostlin z čeledi bobovité. Rohovníky jsou nevelké stromy se zpeřenými lesklými listy a drobnými květy bez koruny. Plody rohovníku obecného, pěstovaného zejména ve Středomoří, jsou známy jako svatojánský chléb nebo karob.

Jak pěstovat karob

Rohovníku se daří na světlejším místě, v létě mu svědčí pobyt venku. Přes zimu mu bude nejlépe při teplotách mezi 5 až 10 °C. Během léta vyžaduje hojnou zálivku, v období zimního klidu zálivku mírnou. Nadbytek vody může způsobit uhnívání kořenů!

Kdo je to rohovník

Popis. Rohovníky jsou menší až středně vysoké stálezelené stromy dorůstající výšky až 20 metrů a průměru kmene přes 30 centimetrů. Rostliny jsou dvoudomé nebo mnohomanželné (s jednopohlavnými i oboupohlavnými květy).

Co je to Rohovník

Rohovník (Ceratonia) je rod rostlin z čeledi bobovité. Rohovníky jsou nevelké stromy se zpeřenými lesklými listy a drobnými květy bez koruny. Plody rohovníku obecného, pěstovaného zejména ve Středomoří, jsou známy jako svatojánský chléb nebo karob.

Jaký je rozdíl mezi Grankem a kakaem

Granko kromě kakaa obsahuje i cukr a možná nějaká další zlepšovací látky. Kakao na vaření by mělo být jen čisté kakao, ale dneska už se musí i to kakao hlídat.

Čím se dá nahradit jogurt

Velký seznam náhrad: Když vám něco chybí Bílý jogurt: Zakysaná smetana, podmáslí, řecký jogurt (použijte ho o něco méně a dořeďte vodou, nutné to ale není), kokosový jogurt (veganský). Za 1 hrnek jogurtu lze použít i 3/4 hrnku mléka smíchaného se lžičkou citrónu nebo octa (tedy o něco méně než jogurtu).

Jak se jí svatojánský chléb

Lze jím sypat kaše, ochucovat nákypy, pudinky, koktejly, těsta či sójové mléko − na 0,25 l stačí malá lžička. Smíchaný s hroznovým cukrem v poměru 1 : 1 se výborně hodí na ovocné knedlíky.

Proč je dobré pít kakao

Podporuje činnost kardiovaskulárního aparátu i nervový systém, podobně jako kofein, ale v menší míře. V kakau obsažený tzv. theobromin působí diureticky (zvyšuje tvorbu moči), a tak pomáhá při infekčních onemocněních ledvin, močového měchýře, snižuje objem vody v těle. Zmírňuje otoky.

Co se vyrábí z kakaa

Kakaový prášek se přidává do různých dalších potravin, zejména do moučníků. Z kakaa se vyrábějí i různé instantní nápoje, u kterých je však nutno si dávat pozor na jejich kvalitu, protože mnohdy obsahují velké množství cukru a jen minimum kakaa. Nejdůležitější pochutinou s obsahem kakaa je čokoláda.

Co jíst kdyz nemuzu mléčné výrobky

Mléko nahrazuji rostlinnými nápoji, např. rýžové, jáhlové, kokosové, pokud nemáte další alergie, lze zařadit i ovesné, špaldové, sójové nebo různá ořechová mléka. Některé rostlinné nápoje jsou obohaceny vápníkem, ty doporučuji preferovat, obzvláště u alergických dětí.

Čím nahradit rum v koláči

Rum lze nahradit pomerančovým džusem, whisky vanilkovým extraktem a vodou v poměru 1:2.

Jak zpracovat karob

Karobem můžeme nahradit kakao při přípravě domácích dezertů, sušenek, zmrzlin, polev, sladkých pomazánek a dalších sladkostí. Karobový prášek můžete přidat do rostlinného či kravského mléka a získáte lahodný nápoj. Lze ho použít též jako náhradu mouky při bezlepkové dietě. Karob se používá k výrobě náhražky čokolády.

Co je v kakau

Kakao obsahuje široké spektrum minerálů zásadních pro naše plné zdraví: hořčík, železo, draslík, zinek, měď, vápník, selen, fosfor a mangan a síru.

Jak se řekne anglicky kakao

cocoa

Hlavní překlady
Angličtina Čeština
cocoa n (chocolate powder) (prášek) kakao s
Pour the hot milk on the cocoa and stir.
cocoa n (seed of cacao) semeno kakaovníku s + m

Proč jíst kakaové boby

Kakaové boby jsou semena podobná větším fazolím, ukrytá v plodu kakaovníku pravého, který dorůstá velikosti cca žlutého melounu. Obsahují hromadu antioxidantů (20x víc než zelený čaj), díky theobrominu pomáhají se soustředěním a další látky zase pomáhají s vylučováním serotoninu, hormonu dobré nálady.

Co jíst místo jogurtu

rýžové, jáhlové, kokosové, pokud nemáte další alergie, lze zařadit i ovesné, špaldové, sójové nebo různá ořechová mléka. Některé rostlinné nápoje jsou obohaceny vápníkem, ty doporučuji preferovat, obzvláště u alergických dětí.