Kdo je obkladač?

Co dělá Obkladac

Co obkladač dělá Profesní náplní obkladače je provádění obkladů podlah, stěn, a stropů z dlaždic, mozaik, obkladaček, kamene a kamenných desek. Obkladač také osazuje doplňkové prvky a spáruje.

Jaký je rozdíl mezi dlažbou a obkladem

Dlažbu lze použít jako materiál pro podlahy i stěny. Oproti tomu obklad patří vždy na stěny. Důvodem jsou jiné vlastnosti než podlahová dlažba. Při nákupu materiálu na podlahu proto dbejte hlavně na hodnotu skupiny otěru.
Archiv

Co to je obklad

Keramický obklad je soubor keramických tenkostěnných desek (destiček) užívaných k obložení, tedy pokrývání stěn a fasád, případně i podlah. Obklad se na podklad lepí speciálním lepidlem nebo maltou a mezery pak vyplňují spárovací hmotou. Nejčastěji se používá k obkladu koupelen, umýváren, WC či kuchyní.

Jak se stát Obkladacem

Délka kurzu čítá celkem 140 hodin, z toho 50 činí teorie a 90 hodin praxe. Při závěrečné zkoušce ověřuje uchazečovu příslušnou odbornou způsobilost danou kvalifikačním standardem profesní kvalifikace odborná komise. Ta ale pustí „do světa“ jen takové obkladače, kteří budou schopní v praxi správně a samostatně fungovat.
Archiv

Co se dělá první dlažba nebo obklad

Při obkládání je zapotřebí připravit si lepidlo a obkládat od spodní druhé řady na stěně, která je zarovnána na prkno nebo terč, pak se pokračuje v pokládce dlaždic na podlahu, a až poté jsou dořezány a douloženy obklady první řady nad podlahou na stěnách. Pohledově dlažba patří vždy pod obklad.

Jak se dělají obklady

Obklad by měl vždy začínat dole i nahoře celou kachličkou, pokud to není možné, dodržte alespoň ukončení celou dlaždicí nahoru. Problematické ořezy kachliček kolem zárubně dveří můžete eliminovat zapuštěním obkladu pod zárubeň, která překryje, co je třeba. Zárubeň však musí být širší, ideálně obložková.

Jak vysoko obklady v koupelně

Obklad se obvykle dává do výšky dvou metrů, či o něco výš. Nahoře se končí celým kachlíčkem. Buď se určí horní okraj a od čáry na zdi se obkládá směrem dolů, nad vanou i nad podlahou budou odřezky. Nebo se začne celými kachli nad vanou směrem nahoru, horní konec se určí podle rozměrů celých obkladaček.

Co je Glazovany obklad

Glazované dlaždice mají povrch pokrytý vrstvou barevného skla (glazury), jež jim dává důležité estetické charakteristiky (barvu, lesk, odstín, dekor apod.) i technologické vlastnosti (tvrdost apod.). Glazura je sklovitá hmota, která se v tekuté formě nanáší na povrch obkládaček či dlaždic.

Co jsou kachličky

Pro obkládání stěn se používají zpravidla obkladačky jinak též kachličky. Stěny (zejména vnější fasády) lze ale obkládat i cihlami. Pro obložení podlah se používají dlaždice či dlaždičky, takový obklad se nazývá dlažba.

Co to je Gres

GRES (SLINUTÁ DLAŽBA)

Gres je homogenní materiál. Vyrábí se z přírodních kamenů a jílů, rozemletých na prach, vylisovaný a následně dvakrát vypálený. Vypaluje se při vysokých teplotách jako keramika. Díky minimální nasákavosti je ideální pro použití v interiéru i exteriéru.

Jak srovnat zeď pod obklad

Vyrovnání podlahy a stěn

Pro větší nerovnosti 2-25 mm je ideální sádrová nivelační stěrka a pro vyrovnání velkých vrstev 30-60 mm a místní dobetonávky je vhodné použít rychle tuhnoucí beton. K vyrovnání stěn před lepením obkladů lze použít omítkovou směs, kterou vybereme podle dané nerovnosti podkladu.

Jak se dělají obklady v kuchyni

Obkladačky umisťujte diagonálně přes čtverec tak, aby na okrajích každé plochy byl potřeba stejný počet rozříznutých dlaždic. Pracujte směrem ven na obě strany od první položené dlaždice. A vždy také obkládáme zespodu nahoru. Důležité je dodržovat všude pravý úhel.

Na co se lepí obklad

Doporučuje se použít tenkovrstvou lepicí maltu k lepení obkladů a dlažeb na kritické podklady. Lepicí malta se vysype do přesně odměřeného množství čisté studené vody (8,5 až 9 l vody na 25kg balení) a míchá se pomocí nízkootáčkové vrtačky s míchacím nástavcem, dokud nevznikne jednolitá směs bez hrudek.

Jak dlouho trvá obložení koupelny

Většinou 3 až 5 dní. „Záleží na velikosti koupelny, ale i na velikosti použitých obkladů a dlažby. S velkými obklady se hůř manipuluje, ale práce jde rychleji. Malý mozaikový obklad je naopak pracnější,“ říká řemeslník Jirka.

Co je PEI

PEI – parametr rozlišující třídu otěruvzdornosti keramických glazovaných dlaždic. Hodnoty parametru se skládají ze dvou čísel. První číslo udává třídu a druhé počet cyklických otáček speciálního zařízení pro testování otěruvzdornosti v laboratořích.

Co je to listela

Dekorativní prvky. Obkladačka páskového typu, obvykle bohatě zdobená se odlišuje vzorem a rozměry, zpravidla je jeden její rozměr shodný se standardními obkladačkami a druhý rozměr značně menší. Listely se většinou lepí ve výši očí, aby krása ornamentu či ozdob vynikla.

Co je Bombáto

Bombato: Dekorace páskového typu s profilem ve tvaru U nebo R. Používá se pro vyřešení napojení vodorovných a svislých ploch, k oddělení jednotlivých ploch v obkladu nebo k ukončení obkládané plochy formou keramické římsy. Bordura: Listela vytvořená zdobením ve tvaru pásku na obkladovém prvku.

Co je trida Oteru

Třídy otěru

třída otěru, tím odolnější dlaždice jsou. Čím vyšší je u dlaždic tzv. třída otěru, tím odolnější dlaždice jsou. tyto dlaždice jsou UGL (= neglazované) a jsou vhodné zejména pro oblasti vystavené vysokému mechanickému zatížení, např.

Jaký podklad pod obklady

Podklad musí být dostatečně vyzrálý, bez uvolňujících se částic, zbavený prachu, nátěrů, zbytků odformovacích prostředků a solných výkvětů. Musí být dostatečně drsný, suchý a rovnoměrně nasákavý. Povrch nesmí být vodoodpudivý.

Jakou penetraci pod obklad

Pokud se jedná o savý podklad, aplikujeme před lepením obkladů a dlažeb penetraci weberpodklad A, ředěnou vodou v poměru 1:5. Pokud se jedná o nesavý podklad, použijeme adhezní můstek s pískem weberpodklad haft neředěný.

Co se dělá dřív dlažba nebo obklad

Při obkládání je zapotřebí připravit si lepidlo a obkládat od spodní druhé řady na stěně, která je zarovnána na prkno nebo terč, pak se pokračuje v pokládce dlaždic na podlahu, a až poté jsou dořezány a douloženy obklady první řady nad podlahou na stěnách. Pohledově dlažba patří vždy pod obklad.

Co znamená Protiskluz R10

Dlažba pro chůzi v obuvi – označuje se piktogramem boty a stupnicí R9 až R13. Pro interiér, jako je ložnice či obývací pokoj, je dostatečný stupeň R9 a R10. Pokud dlažba tvoří okolí bazénu, tedy prostor, kde se chodí naboso a je zde vysoké riziko uklouznutí, doporučujeme zvolit označení R10 B nebo R 11 B.

Co to je slinutá dlažba

Slinutá dlažba, to je keramická podlahová krytina, která se skládá z živce a jílu. Dříve se používala téměř výhradně v prostorech, kde byla podlaha silně namáhána a musela toho tedy vydržet hodně. Pro svou odolnost je vhodná do míst s vysokou frekvencí pohybu. Dnes je ale čím dál běžnější i v rodinných domech.

Jak poznat kvalitní dlažbu

Pokud chceme nakoupit kvalitní dlažbu, je nutné sledovat pevnost dlažby (použitý materiál, použití nebo absence glazury a výška dlaždice), otěruvzdornost (obrusnost) a desing dlažby.

Co je to Rektifikovana dlazba

Rektifikace je mechanický proces broušení hrany dlaždice do pravého úhlu. Rektifikovaná dlažba = přesnost zabroušení hrany dosahuje ± 0,2 mm. Rektifikace umožňuje pokládku s minimální spárou od 2 mm. Rektifikovaná dlažba nebo obklady jsou zpravidla dražší než kalibrované.