Proč mi praská štrůdl?

Co dělat aby štrůdl nepraskl

Aby vám štrúdl při pečení nepraskal a po vytažení z trouby nesplaskl, je třeba do těsta z vrchu udělat otvory. Těmi bude během pečení pomalu unikat přebytečná pára z jablek. Navíc se vám závin lépe propeče a vy budete mít záruku, že uvnitř nezůstane syrový.
Archiv

Čím pomazat štrůdl

Tažený štrúdl se zpravidla potírá horkým máslem, které chybí v základním těstě, a to při zavinování i těsně před pečením. Listové těsto obsahuje tuku dost, přesto se například v Esce mastí přepuštěným máslem před vytažením z trouby i po něm – pro vůni, chuť i křupavost těsta.

Proč praská makový závin

Trochu kecám, může být, ale pokud ho přecpete, prostě má tendenci prasknout. Makový závin vzhledem k bohaté náplni může být i z celkem skromného těsta a ano, jelikož je mírně tužší, umotáte z něj i podkovy, kdybyste měli chuť.
Archiv

Jak na nejlepší štrůdl

Pokud chcete mít na povrch klasického štrúdlu chutný a křupavý, potřete ho před vložením do trouby rozpuštěným máslem a posypejte ho krystalovým cukrem nebo ho silně poprašte tím moučkovým. Cukr na povrchu zkaramelizuje a vytvoří tam úžasnou krustu. Závin z listového těsta před pečením potřete rozšlehaným vajíčkem.
Archiv

Co se dává do štrůdlu

Štrůdl čili jablečný závin je téměř vždy kombinací jemného těsta a jablečné náplně, která může být vylepšena o řadu dobrot, jako je skořice, opražená strouhanka, rozinky a oříšky. Receptů na těsto je opravdu hodně a způsobů servírování pochoutky také.

Kdy se krájí štrúdl

3. Obě nohavice potřeme rozpuštěným máslem (zbylých 20 g) a mlékem. Pečeme cca 40 minut při 160-170 °C dozlatova. Závin necháme vychladnout, teprve potom krájíme a podáváme.

Jak dlouho vydrží štrúdl

dva dny to krásně vydrží a je to vláčné.

Čím potřít štrúdl aby byl leskly

Pokud připravujete závin na slano, potřete těsto před pečením vyšlehaným žloutkem, použít můžete i celé vyšlehané vejce. Ten sladký můžete potřít rozšlehaným bílkem a posypat jemným krupicovým cukrem, získáte tak nádherně křupavou kůrčičku.

Čím potřít makový závin

Ke konci kynutí rozehřejeme troubu na 180 °C. Obě nohavice závinu pečlivě potřeme bílkem a pečeme při 180 °C cca 30 minut. Jakmile je závin na povrchu zlatavý a vevnitř propečený, vytáhneme z trouby a necháme vychladit do pokojové teploty. Při servírování lehce posypeme moučkovým cukrem.

Co je to Bejgli

Bejgli je tradiční maďarský vánoční závin, plněný ořechovou nebo makovou náplní. I hospodyně, které mají s tímto závinem letité zkušenosti, každoročně čekají, zda se jim dílo vydaří. Abychom získali krásné lesklé záviny s mramorovým povrchem, má technologický postup několik zákonitostí.

Jaké těsto na štrúdl

Do štrůdlu se tradičně používá listové těsto, jeho výroba je ale poměrně pracná, a proto se hotové těsto prodává. Celá řada receptů je ale založena na jiných těstech, které lze doma připravit velmi snadno.

Čím potřít štrúdl když není vejce

Potírání těst nebo pokrmů (mašlování) – rozšlehané vejce jednoduše nahradíš olejem, mlékem nebo máslem.

Co dát do Slaného štrůdlu

Na náplň použijte plátkový sýr a na plátky nebo na kostičky nakrájený sýr balkánského typu (výborná je i mozzarela), pikantní salám typu herkules nebo poličan, plátky šunky nebo uzeného, záleží jen na vás. Ze zeleniny se osvědčily plátky rajčat, paprik, na olivovém oleji opečené plátky cukety nebo lilku.

Čím potřít štrúdl když nemám vejce

Potírání těst nebo pokrmů (mašlování) – rozšlehané vejce jednoduše nahradíš olejem, mlékem nebo máslem.

Jak dlouho vařit makovou náplň

Maková náplň do buchet a koláčůPříprava 5 mins.Vaření / Pečení 15 mins.Čas celkem 20 mins.

Jak dlouho péct makový závin

Pečeme ve vyhráté troubě při 150 °C 50-60 minut. Po upečení doporučuji přikrýt alobalem, závin zůstane díky zadržené vlhkosti vláčnější. Maková náplň: 400 ml mléka spolu s 8 lžicemi cukru přivedeme k varu, přidáme mletý mák a mícháme tak dlouho, až konzistence nebude příliš tekutá.

Jak upéct bagel

Tradičně se bagel připravuje z jednoduchého kynutého těsta bez vajec, které se podobá chlebovému. Po vykynutí se z něj vytvarují prstence, ty se krátce povaří v lehce oslazené vodě a pak upečou v troubě dozlatova. Díky tomu je pečivo hezky lesklé, hutné, dobře drží tvar a nedrobí se.

Jak dlouho se peče štrúdl

Postup přípravyListová těsta rozválíme na 2 větší obdélníky.Do mísy nastrouháme okrájená a vyčištěná jablka.Přes jablka zabalíme boky těsta (viz foto), trochu zmáčkneme, potřeme vajíčkem a posypeme trochou krystalového cukru.Pečeme ve vyhřáté troubě na 200 °C asi 15-20 minut, dozlatova.

Jak dlouho se peče Slaný štrúdl

Nejdřív je natřete protlakem, poklaďte šunkou a pak oběma druhy sýra. Poházejte bazalkou. Závin srolujte, potřete vejcem, posypte sezamem a pečte dozlatova – asi 20 minut při teplotě 180 °C.

Proč je hořký mák

Určitým problémem máku je ale jeho žluknutí. Jde vlastně o proces oxidace zmiňovaných mastných kyselin, který se projevuje zhořknutím produktu. V souvislosti s technickým mákem tak nemusí být důvodem hořké chuti vždy jen použití nepotravinářského máku, ale i starý potravinářský mák.

Co se zbytkem makové náplně

Pokud nespotřebujeme všchnu náplň, můžeme zbytek zamrazit. Někdy jindy můžete uvařenou makovou náplň zkusit dochutit rozinkami nebo strouhanými jablky, také je výborná.

Jak na makovou náplň

Mléko přivedeme k varu a do vařícího vsypeme mletý mák. Za stálého míchání chvilku povaříme. Odstavíme a vmícháme ostatní suroviny. Můžeme přimíchat i 1-2 lžíce rumu, náplň bude voňavější, nebo náplň zkusit dochutit rozinkami, sušenými brusinkami nebo strouhanými jablky.

Co je to Bejgl

Bagel (z německého ein Bagel, také psáno Beigel [ˈbeɪgəl], podle židovského bejgl či bajgl) je rohlíkový produkt z pšeničného těsta. Vyvinula ho židovská komunita v Krakově v Polsku v roce 1610. Bývá tradičně ručně tvarován do podoby hladkého prstence, který se vejde do dlaně.

Co dát do Bagelu

Bagel můžete plnit dle své fantazie. Krémový sýr, uzený losos, rajče a salát je New Yorská klasika.

Co do Slaného štrůdlu

Listové těsto rozválejte. Nejdřív je natřete protlakem, poklaďte šunkou a pak oběma druhy sýra. Poházejte bazalkou. Závin srolujte, potřete vejcem, posypte sezamem a pečte dozlatova – asi 20 minut při teplotě 180 °C.