Kdo je to rohovník?

Co je to rohovník

Rohovník (Ceratonia) je rod rostlin z čeledi bobovité. Rohovníky jsou nevelké stromy se zpeřenými lesklými listy a drobnými květy bez koruny. Plody rohovníku obecného, pěstovaného zejména ve Středomoří, jsou známy jako svatojánský chléb nebo karob.

Co je rohovník obecný

Rohovník obecný je stálezelený, malý až středně velký strom, dorůstající výšky až 10 (výjimečně až 16) metrů. Koruna bývá hustá a polokulovitá, kmen tlustý, s hrubou hnědou borkou. Listy dosahují délky 10 až 20 cm, jsou sudozpeřené nebo lichozpeřené, složené ze 4 až 10 párů většinou vstřícných lístků.

Co je Rohovnikova moucka

Rohovníková mouka je chutná a zdravá přirozeně sladká náhrada kakaa. Je vhodná pro alergiky a děti. Vyznačuje se sladkou karamelovou chutí a čistotou. Je bohatým zdrojem riboflavinu, vápníku, mědi a manganu.
Archiv

Jak pěstovat rohovník

Rohovníku se daří na světlejším místě, v létě mu svědčí pobyt venku. Přes zimu mu bude nejlépe při teplotách mezi 5 až 10 °C. Během léta vyžaduje hojnou zálivku, v období zimního klidu zálivku mírnou. Nadbytek vody může způsobit uhnívání kořenů!

Kde roste rohovník obecný

Popis: Rohovník je strom z čeledi bobovitých. Roste především v jižní Evropě na pobřeží Středozemního moře. Bývá označován také jako čokoládový strom, protože jeho nasládlé plody mohou sloužit jako náhrada kakaa.

Kde roste karob

Karob se získává z rostliny stromovitého vzrůstu a vyrůstá až do 15 metrů. Latinský název pro tuto rostlinu je Ceratonia Siliqua. Tato stálezelená rostlina roste ve Středomoří. Mezi hlavní producenty patří Itálie, Řecko a Španělsko.

Jak se jí svatojánský chléb

Lze jím sypat kaše, ochucovat nákypy, pudinky, koktejly, těsta či sójové mléko − na 0,25 l stačí malá lžička. Smíchaný s hroznovým cukrem v poměru 1 : 1 se výborně hodí na ovocné knedlíky.

Co je to svatojánský chléb

Svatojánský chléb jsou kousky lusku rohovníku obecného. Každý lusk obsahuje asi 20 semínek, která mají tu pozoruhodnou vlastnost, že každé váží přesně 0,2 g. Řekové je nazývali karation a používali je jako závaží k vyvažování drahokamů.

Jak se vyrábí karob

Jak se vyrábí karob

Karobový lusk je po sklizni zbaven zrníček (ze kterých se vyrábí potravinářské zahušťovadlo karubin), následně se suší a praží. Podle délky pražení získáme buď světlý, nebo tmavý karobový prášek. Světlá varianta karobu je sladší a má jemnou vůni i chuť.

Jak je zdravý karob

Dvě polévkové lžíce karobu obsahují téměř 5 gramů vlákniny, což je více než 20% procent denní doporučené dávky. Vláknina pomáhá udržet delší pocit sytosti, zabraňuje zácpě, pomáhá udržovat zdravá střeva, podílí se na regulaci cukru v krvi a snižuje cholesterol.

Co to je karob

Karob je prášek z Rohovníku obecného latinsky Ceratonia siliqua, který patří do rodiny hrachu a pochází z oblasti východního Středomoří. Říká se mu také Svatojánský chléb a jako první jej pěstovali starověcí Řekové. Rohovníky jsou označovány jako „černé zlato Kypru“, protože až do 40.

Jak zpracovat karob

Karobem můžeme nahradit kakao při přípravě domácích dezertů, sušenek, zmrzlin, polev, sladkých pomazánek a dalších sladkostí. Karobový prášek můžete přidat do rostlinného či kravského mléka a získáte lahodný nápoj. Lze ho použít též jako náhradu mouky při bezlepkové dietě. Karob se používá k výrobě náhražky čokolády.

Jak chutná karob

Má vysoký obsah vápníku, vlákniny, bílkovin a minerálů, neobsahuje kofein a má velmi nízký obsah tuku. Jak karob chutná Karob (nebo též svatojánský chléb) má mírně nasládlou kořeněnou chuť.

Co to je Carob

Karob je prášek z Rohovníku obecného latinsky Ceratonia siliqua, který patří do rodiny hrachu a pochází z oblasti východního Středomoří. Říká se mu také Svatojánský chléb a jako první jej pěstovali starověcí Řekové.

Jak jíst karob

Karob se používá všude tam, kde bychom jinak použili kakao. Jeho chuť je příjemně nasládlá, proto po jeho přidání sladíme méně, než kdybychom použili kakao. Použití je rozmanité. Můžeme ho přidávat do nápojů, dezertů, koláčů, cukroví, sušenek, krémů a sladkých pomazánek.

Co je to Karobovy prášek

Karobový prášek se získává z plodů rohovníku obecného a pochází ze Středomoří. Plody jsou dlouhé tmavě hnědé lusky, které se po dozrání suší a melou. Název svatojánský chléb pochází z pověsti o svatém Janu. Setkat se můžete ale i s názvem rohovník nebo chlebovník.

Na co je dobrý karob

Blahodárné účinky karobu

Tato superpotravina je známá dlouhou řadou přínosů pro naše zdraví. Dodává energii a pomáhá také při kašli, usnadňuje totiž vykašlávání. Pomáhá snižovat cholesterol, reguluje hladinu cukru v krvi a chrání organismus proti civilizačním chorobám. Podporuje trávení a zklidňuje žaludek.

Na co je karob

Karob se využívá především do pečení, nebo všude tam, kde by jste obyčejně použili kakao. Přidává se do cukroví, ale i polev nebo sladkého pečiva. V potravinářství se z něj získává karubin, který je používaný jako zahušťovadlo a stabilizátor.