Na co je karob?

Na co pouzit karob

Karob je slušným zdrojem vlákniny. Ze semen rohovníku obecného se získává karubin, který se používá jako zahušťovadlo a stabilizátor E410 v potravinářském průmyslu. Najdeme jej v pekařských, masných, mléčných a mražených výrobcích, přidává se do polévek, nápojů, cukrovinek a pudinků.
Archiv

Jak jíst karob

Karob se používá všude tam, kde bychom jinak použili kakao. Jeho chuť je příjemně nasládlá, proto po jeho přidání sladíme méně, než kdybychom použili kakao. Použití je rozmanité. Můžeme ho přidávat do nápojů, dezertů, koláčů, cukroví, sušenek, krémů a sladkých pomazánek.

Co obsahuje karob

Karob je z nutričního hlediska cennou potravinou. Obsahuje minerály a stopové prvky, v největším zastoupení především vápník, hořčík a draslík, v menším množství pak železo, zinek, chrom, měď, mangan, nikl, molybden a vanad.
Archiv

Jak chutná karob

Má vysoký obsah vápníku, vlákniny, bílkovin a minerálů, neobsahuje kofein a má velmi nízký obsah tuku. Jak karob chutná Karob (nebo též svatojánský chléb) má mírně nasládlou kořeněnou chuť.

Jak udělat polevu z karobu

V kastrolu rozehřejeme olej a na horký přidáme sladěnku. Směs začne pěnit, je potřeba míchat, aby se nepřipálila na karamel. Do vzniklé pěny vmícháme směs karobu, vody a škrobu, za stálého míchání chvíli prohříváme. Lehce povaříme a hned naléváme na ovoce či poháry.

Kde roste karob

Karob se získává z rostliny stromovitého vzrůstu a vyrůstá až do 15 metrů. Latinský název pro tuto rostlinu je Ceratonia Siliqua. Tato stálezelená rostlina roste ve Středomoří. Mezi hlavní producenty patří Itálie, Řecko a Španělsko.

Co je to Karobovy prášek

Karobový prášek se získává z plodů rohovníku obecného a pochází ze Středomoří. Plody jsou dlouhé tmavě hnědé lusky, které se po dozrání suší a melou. Název svatojánský chléb pochází z pověsti o svatém Janu. Setkat se můžete ale i s názvem rohovník nebo chlebovník.

Jak se vyrábí karob

Jak se vyrábí karob

Karobový lusk je po sklizni zbaven zrníček (ze kterých se vyrábí potravinářské zahušťovadlo karubin), následně se suší a praží. Podle délky pražení získáme buď světlý, nebo tmavý karobový prášek. Světlá varianta karobu je sladší a má jemnou vůni i chuť.

Co to je Carob

Karob je prášek z Rohovníku obecného latinsky Ceratonia siliqua, který patří do rodiny hrachu a pochází z oblasti východního Středomoří. Říká se mu také Svatojánský chléb a jako první jej pěstovali starověcí Řekové.

Co můžu použít místo kakaa

Chybějící množství kakaa nahraďte moukou nebo mletými ořechy. Do moučníku klidně můžete nasekat čokoládu na kousky nebo přidat čokoládu rozpuštěnou.

Čím se dá nahradit jogurt

Velký seznam náhrad: Když vám něco chybí Bílý jogurt: Zakysaná smetana, podmáslí, řecký jogurt (použijte ho o něco méně a dořeďte vodou, nutné to ale není), kokosový jogurt (veganský). Za 1 hrnek jogurtu lze použít i 3/4 hrnku mléka smíchaného se lžičkou citrónu nebo octa (tedy o něco méně než jogurtu).

Jaký je rozdíl mezi Grankem a kakaem

Granko kromě kakaa obsahuje i cukr a možná nějaká další zlepšovací látky. Kakao na vaření by mělo být jen čisté kakao, ale dneska už se musí i to kakao hlídat.

Co jíst kdyz nemuzu mléčné výrobky

Mléko nahrazuji rostlinnými nápoji, např. rýžové, jáhlové, kokosové, pokud nemáte další alergie, lze zařadit i ovesné, špaldové, sójové nebo různá ořechová mléka. Některé rostlinné nápoje jsou obohaceny vápníkem, ty doporučuji preferovat, obzvláště u alergických dětí.

Čím nahradit rum v koláči

Rum lze nahradit pomerančovým džusem, whisky vanilkovým extraktem a vodou v poměru 1:2.

Proč je dobré pít kakao

Podporuje činnost kardiovaskulárního aparátu i nervový systém, podobně jako kofein, ale v menší míře. V kakau obsažený tzv. theobromin působí diureticky (zvyšuje tvorbu moči), a tak pomáhá při infekčních onemocněních ledvin, močového měchýře, snižuje objem vody v těle. Zmírňuje otoky.

Co se vyrábí z kakaa

Kakaový prášek se přidává do různých dalších potravin, zejména do moučníků. Z kakaa se vyrábějí i různé instantní nápoje, u kterých je však nutno si dávat pozor na jejich kvalitu, protože mnohdy obsahují velké množství cukru a jen minimum kakaa. Nejdůležitější pochutinou s obsahem kakaa je čokoláda.

Co nejíst při ABKM

Ze stravy je nutno vyloučit

Kravské mléko a veškeré výrobky z něj: kefír, acidofilní mléko, smetany, jogurty/jogurtové nápoje, kyšku, podmáslí, tvaroh, tradiční pomazánkové máslo, syrovátku, sýry, máslo (ghee je většinou dobře tolerováno), zmrzlinu, mléčné dezerty, pudinky.

Co jíst místo jogurtu

rýžové, jáhlové, kokosové, pokud nemáte další alergie, lze zařadit i ovesné, špaldové, sójové nebo různá ořechová mléka. Některé rostlinné nápoje jsou obohaceny vápníkem, ty doporučuji preferovat, obzvláště u alergických dětí.

Čím se dá nahradit tvaroh

Klasický tvaroh či žervé může plně nahradit rozmixované bílé tofu ochucené bylinkami nebo česnekem. Můžete také z tofu vyrobit „tvarohový“ koláč, pomazánku či různé dezerty. Tofu obsahuje navíc kvalitní bílkoviny, minimum tuků a žádný cholesterol. Je také bohatým zdrojem vápníku a železa.

Kdy pít kakao

Používáme jej při ceremoniích, meditaci, tanci, zpěvu, terapiích, tvoření, při setkáních. Kakao můžete pít každý den jako součást svých osobních rituálů, např. nastavení svých denních záměrů, nebo kdykoliv vás to zavolá.

Co je v kakau

Kakao obsahuje široké spektrum minerálů zásadních pro naše plné zdraví: hořčík, železo, draslík, zinek, měď, vápník, selen, fosfor a mangan a síru.

Proč jíst kakaové boby

Kakaové boby jsou semena podobná větším fazolím, ukrytá v plodu kakaovníku pravého, který dorůstá velikosti cca žlutého melounu. Obsahují hromadu antioxidantů (20x víc než zelený čaj), díky theobrominu pomáhají se soustředěním a další látky zase pomáhají s vylučováním serotoninu, hormonu dobré nálady.

Jak se zjistí ABKM

Nejlepší způsob pro vašeho lékaře jak potvrdit nebo vyloučit diagnózu ABKM je prostřednictvím eliminační diety, která spočívá ve vyloučení proteinů kravského mléka ze stravy vašeho dítěte a následné expozici této potravině, což znamená opětovné zařazení proteinu kravského mléka do stravy dítěte.

Kdy zmizí ABKM

ABKM má dobrou prognózu – v 1. roce vymizí u 50 % dětí a v 6 letech u 90 %. Pojem ABKM je chápán jako imunologicky podmíněná reakce na některou z bílkovin kravského mléka.

Kdy je nejlepší jíst jogurt

Svačina v podobě ovoce nebo jogurtu je ideální mezi hlavními jídly, tedy obědem a večeří. Hlavně nenechte své tělo hladovět a nutit ho ‚vydržet do večeře' – to je totiž jasná cesta, která nás svede na scestí večerního přejídání…