Co to je Stinadlo?

Co to jsou Stínadla

Fiktivní městská část, kterou vytvořil ve svých knihách spisovatel Jaroslav Foglar. Pravděpodobně se jedná o neurčenou historickou čtvrť s úzkými a křivolakými uličkami plných stínů, které ožívají po setmění. Název byl pravděpodobně odvozen od dříve zde stojícího popraviště (Stínadla = stínati hlavu).
Archiv

Kde se nachází Stínadla

Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.
Archiv

Kdo jsou Vontove

Vontové jsou původně smyšlené chlapecké hnutí z knih Jaroslava Foglara. Jejich členem mohou být pouze chlapci ze Stínadel. Mají složitou organizaci, rozmanité zvyky a tradice.

Kde se odehrávají Rychlé šípy

životopis jaroslava foglara

vyšel pod názvem Život v poklusu. Bobří řekou v nich nazývá Sázavu. Inspirativní byl pro Foglara i kraj nedaleko Ledče nad Sázavou. V okolí Sluneční zátoky, kde pořádal se svým oddílem Dvojka tábory, vznikaly jeho romány i příběhy o Rychlých šípech.
Archiv

Kde se natacel jezek v kleci

Olomoucký svět filmových Rychlých šípů Stínadla z nesmrtelného díla Jaroslava Foglara ožila v roce 1993 na plátně ve filmu Záhada hlavolamu. Bránu do světa Vontů a ježka v kleci našli filmaři v Olomouci, stejně jako 200 kluků do velké pranice. Jeden z nich teď po letech odhaluje zákulisí natáčení.

Kdo nakreslil ježka v kleci na zeď domů

Záhy se prokáže, že ježka v kleci pouze někdo nakreslil křídou na zeď. Rychlé šípy se však rozhodnou, že podrobně zmapují historii hlavolamu. Při pátrání náhodou potkají bývalého kostelníka od sv. Jakuba ve Stínadlech, který znal původního majitele ježka – zámečnického učedníka Jana Tleskače.

Kdo byl Jan Tleskac

Jan Tleskač je fiktivní postava z díla Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu, resp. ze Stínadelské trilogie. V televizním seriálu Záhada hlavolamu (1969) ho ztvárnil Jaromír Hanzlík.

Jak se jmenuje Rychlonožka

“ „Já se jmenuju Jan Novák“, sdělil Červenáček. „A já Jan Novák“, téměř se slzami prohlásil Rychlonožka. „Tak už víte, že nám vlastně není pomoci!!

Kdo nepatřil mezi Rychlé šípy

Marko Čermák (79) V roce 1968 se stal kreslířem seriálu Rychlé šípy. Vytvořil komiksové verze několika knih Jaroslava Foglara. V roce 1965 byl zakládajícím členem skupiny Greenhorns (později Zelenáči) a v roce 1968 White Stars.

Co ukryl Jan Tleskač v hlavolamu ježek v kleci

Jan Tleskač vyrůstá ve stínadelském sirotčinci na Rváčově. Jeho jedinou památkou na rodiče je kovový hlavolam ježek v kleci a v něm ukrytý medailonek s portrétem maminky. Chlapec musí svádět boj nejen s bandou místních výrostků, ale i s nelítostným Správcem či záhadným podivínem Ksichtem.

Jak dostat ježka z klece

„Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem, posuneme ježka do poloviny výšky klece. Pak točíme za vyčnívající osten ježkem, až na jeho protilehlé straně dostaneme do kolmé polohy nad sebou dva jiné ostny, nejdelší po tom, který už vyčnívá vpředu.

Co Ukryval jezek v kleci

Memoriál Jana Tleskače uspořádalo SPJF poprvé v roce 2001, od té doby se koná s drobnými přestávkami každoročně. Akce připomíná stínadelskou trilogii Jaroslava Foglara, ve které byl Jan Tleskač vlastníkem hlavolamu Ježek v kleci a ukrýval v něm plánek létacího kola. Návod na vyjmutí ježka z klece znal přitom jen on.

Co se stalo s ježkem v kleci

Původním vlastníkem hlavolamu je v románu zámečnický učeň Jan Tleskač, kterému se podařilo ježka z klece vyndat, rozdělil ho na dvě polokoule spojené závitem a do dutiny uvnitř ukryl plánek vlastního vynálezu – létajícího kola. Po Tleskačově smrti se hlavolam stal odznakem moci vůdce vontské organizace.

Kdo zabil Tleskače

Ve skutečnosti nebyly přímé příčiny jeho smrti nikde v románu dostatečně osvětleny, byť Rychlé šípy byly nakonec toho názoru, že Tleskačův pád zavinil jeho zámečnický mistr, tajemný Em (otec Mažňáka), kdy při jejich vzájemné hádce a potyčce na vrcholu zvonice Jan Tleskač nešťastnou náhodou přepadl přes zábradlí.

Co našli Rychlé šípy v kůlně Jana Tleskače

Jan Tleskač měl radost, že tajemný pachatel v kůlně nic důležitého nenašel. Jan Tleskač našel ve své kůlně všechno přeházené a rozhrabané. Jan Tleskač přistihl Ema, jak si hraje s ježkem v kleci a tvrdí, že ho náhodou našel ve složeném železe před dílnou. Janu Tleskačovi se ztratil ježek v kleci.

Jak zemřel bublina

Bublina má nejraději Rychlonožku, protože se mu nejvíce líbí. Rychlé šípy jednou půjdou do Stínadel sledovat Vontskou poradu na níž je Mirkův dvojník. Bublina za nimi přiběhne a Vontové ho zajmou. V zajetí Vontů umírá.

Kdo je Mirek Dusin

Mirek Daneš je téměř dokonalý fyzický dvojník Mirka Dušína, který vede jednu z vontských part ve druhém díle trilogie. Jejich podoba způsobí řadu nedorozumění a přispěje i ke krátkému rozkolu mezi samotnými Rychlými šípy. Daneš drží ve sklepě jejich psa Bublinu a zaviní tak jeho smrt.

Jak se jmenují Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka jsou jména hochů z klubu Rychlých šípů, hrdinů románů Jaroslava Foglara.

Jak chovat ježka

Ježci nemají rádi průvan, proto se nechovají v klecích. Teplota by měla být od 22 do 26°C. Box by měl být zajištěn, protože ježci mají snahu utéci, a pak se velmi špatně v bytě hledají. Jako podestýlka se doporučují bezprašné hobliny ve vrstvě asi 2 cm, nebo silnější látková podložka, nejlépe však Asan.

Kdo je široko

Široko. Též Širokko, tajemná postava, která se zjevuje ve Stínadlech s ježkem v kleci. Spolu s Emilem Hačiříkem a dalšími dvěma chlapci se mu podařilo vylovit hlavolam z bezedného bahna a kalu podzemní stoky. Hledá vhodného nástupce, kterému by svěřil ježka v kleci, aby se stal Velkým Vontem.

Jak vznikl ježek v kleci

Tenhle v Česku asi nejznámější hlavolam většina z nás zná díky Jaroslavu Foglarovi a jeho knize Záhada hlavolamu. Jenže český spisovatel se nechal pouze inspirovat, sám pravděpodobně přišel jen s myšlenkou šroubovacího ježka. Tahle kulička s různě dlouhými ostny umístěná uvnitř válcového pouzdra má totiž původ v USA.

Kdo vymyslel hlavolam

Vynález novodobého hlavolamu ježka ve válcové kleci se v Česku tradičně připisuje Jaroslavu Foglarovi, ale ten se při psaní knihy patrně inspiroval již existujícím hlavolamem nebo hlavolamy.

Kdo napsal Ježek v kleci

Vynález novodobého hlavolamu ježka ve válcové kleci se v Česku tradičně připisuje Jaroslavu Foglarovi, ale ten se při psaní knihy patrně inspiroval již existujícím hlavolamem nebo hlavolamy.

Co na to Tleskač

Zjistí, kdo byl Jan Tleskač a na čem pracoval ve své dílničce, zda má podíl na jeho předčasné smrti tajemný Em a možná se budou podílet i na zvolení Velkého Vonta. Právě tajemství opředeného kolem vynálezce Jana Tleskače (resp. jeho fiktivního bratrance) o několik desítek let později využila i plzeňská skupina Tleskač.

Kdo zabil Tleskace

Ve skutečnosti nebyly přímé příčiny jeho smrti nikde v románu dostatečně osvětleny, byť Rychlé šípy byly nakonec toho názoru, že Tleskačův pád zavinil jeho zámečnický mistr, tajemný Em (otec Mažňáka), kdy při jejich vzájemné hádce a potyčce na vrcholu zvonice Jan Tleskač nešťastnou náhodou přepadl přes zábradlí.