Čím je známé Polsko?

Co stojí za vidění v Polsku

Nejnavštěvovanější polské destinace. Místa, která byste neměli vynechatKrálovský Krakov.ČenstochováVysoké Tatry.Vratislav.Palác Wilanow.ToruňPalác Lazienki.Krkonoše.

Co přivézt z Polska

V oblasti Podkarpatí vyzkoušejte housky „proziaki” v Lublinu a okolí, cibulové koláče „cebularze”, ve Velkopolsku, rohlíčky svatého Martina a v Toruni místní tradiční perník. Můžete si ho dokonce upéct podle starodávných receptů sami v Muzeu perníků, jež je nositelem Zlatého certifikátu Polské turistické organizace.
Archiv

Co zažít v Polsku

10 důvodů, proč navštívit Polsko: pláže, jezera, hory, lesy a města s více než tisíciletou historiíSolný důl Wieliczka.Zubři.Nákupní dům ve VaršavěHrad Malbork.Ranní Gorce.Rezervace Biskupin.
Archiv

Co je zajímavého v Polsku

Zajímavá místa a památky v PolskuVaršava (Warsaw)Sloviňský národní park (Słowiński National Park)Krakov (Kraków)Bělověžský prales (Bialowieza Forest)Hrad Malbork (Malbork Castle)Koncentrační tábor Osvětim (Auschwitz concentration camp)Gdaňsk (Gdańsk)Solný důl Wieliczka (Wieliczka Salt Mine)
Archiv

Kam za nákupy v Polsku

Co se týče levných nákupů v Polsku, k neoblíbenějším cílům nejen Čechů tradičně patří tržiště v Polském Těšíně. Zajet na nákupy do Polského Těšína se vyplatí zejména obyvatelům severní Moravy, případně Olomouckého kraje – od Ostravy je vzdálený 35 km, od Olomouce pak 115 km.

Jaké nerostné suroviny se těží v Polsku

Polsko má bohatá naleziště nerostných surovin. Patří k předním výrobcům a vývozcům na světě co se týče černého uhlí, síry, mědi a stříbra. Má rovněž značné zásoby cínu, olova, zemního plynu, soli a jiných nerostů. Využívání uhelných ložisek tvoří základ zásobování země energií a důležitý zdroj devizových příjmů.

Kam na potraviny v Polsku

Ač v Polsku najdete stejné nadnárodní řetězce jako u nás, třeba Lidl nebo Kaufland, nebojte se zavítat do těch, které doma nenajdete. Potraviny seženete třeba v Carrefouru, Sparu nebo velmi oblíbeném obchodu jménem Biedronka.

Co dovážet z Polska

Dovoz z Polska pokrývá všechny druhy potravin, počínaje masem a výrobky z něj přes vejce, sýry, tvaroh, zeleninu, čokoládu a různé nápoje. Z Polska například loni pocházela čtvrtina rostlinných tuků a olejů spotřebovávaných v Česku.

Co dělat na severu Polska

Duny u města Łeba jsou co do výšky i rozlohy největší v Evropě. Gotický kostel v Helu nyní slouží jako muzeum rybářství. Na bunkry narazíte na písečné kose Hel téměř všude. Večerní procházka historickou uličkou v Helu.

Kam v Polsku pro oblečení

Pokud se chystáte do Polska na nákupy oblečení, i pak je Polský Těšín dobrou volbou – na trzích zde seženete levný textil, ale i obuv. Levně zde můžete nakoupit i různé sezónní zboží – v zimě se vyplatí zajet do Polska na levné vánoční nákupy dekorací včetně umělých stromečků.

Jak v Polsku platit kartou

Kreditní karty můžete používat naprosto stejně běžně jako u nás. Zaplatíte v restauracích i menších obchodech. Na jarmarky či vánoční trhy se však vybavte hotovostí. Dostupnost bankomatů a směnáren je v Polsku srovnatelná s Českou republikou.

Co se pěstuje v Polsku

Polsko je významným producentem ovoce a zeleniny. Mezi nejčastější plodiny patří jablka, hrušky, švestky, višně a třešně, dále bobulovité ovoce (jahody, maliny, rybíz a angrešt). Mezi nejvýznamnější polní zeleninu pěstovanou v Polsku patří zelí, rajčata, mrkev, okurky, cibule a červená řepa.

Co se těží v Polsku

Polsko má bohaté naleziště nerostných surovin. Patří k předním výrobcům a vývozcům na světě pokud se týče černého uhlí, síry, mědi a stříbra. Má rovněž značné zásoby cínu, olova, zemního plynu, soli a jiných nerostů. Využívání uhelných ložisek tvoří základ zásobování země energií a důležitý zdroj devizových příjmů.

Kam v Polsku na oblečení

Pokud se chystáte do Polska na nákupy oblečení, i pak je Polský Těšín dobrou volbou – na trzích zde seženete levný textil, ale i obuv. Levně zde můžete nakoupit i různé sezónní zboží – v zimě se vyplatí zajet do Polska na levné vánoční nákupy dekorací včetně umělých stromečků.

Jak koupit léky z Polska

Léky na předpis můžete koupit osobně v Polské lékárně ale jen na papírový předpis. Zatím elektricky nefunguje (nemůžou ověřit vaše údaje). Musíte mít s sebou občanku nebo pass a údaje stejné jako na papírovém předpisů.

Kdy je nejtepleji v Polsku u moře

Nejkrásněji je u polského moře na přelomu července a srpna. Teplota vzduchu dosahuje až 29° C, teplota vody může mít příjemných 22° C. Nejdeštivějším obdobím bývá první polovina července.

Kde je nejtepleji v Polsku

Tarnów je nejteplejším místem v Polsku. Léto zde trvá až 118 dní a průměrná roční teplota dosahuje až 9 °C.

Jaké jsou ceny v Polsku

Ceny běžných potravin v Polsku1 litr oleje – 57 Kčvepřové maso na guláš (400 g) – 50 Kč1 kg kuřecích prsou – 130 Kč1 kg kuřete – 52 Kč1 kg citronů – 45 Kč1 kg banánů – 30 Kč1 chleba – 33 Kčtoustový chléb v pekárně – 36 Kč

V jaké měně je lepší platit v Polsku

Oficiální měnou Polska je polský zlotý (PLN) a v ČR jej bez problémů získáte téměř kdekoli. Místy zaplatíte i eury, ale kurz bývá nevýhodný. Ceny zboží i služeb jsou ve srovnání s ČR nižší.

Jak platit v Polsku biedronka

Jak platit vyhodne v Polsku

Počítejte s tím, že v Polsku žádné problémy s českými platebními kartami mít nebudete. Berou je všude, kde se kartou platit dá.

Co produkuje Polsko

V zemědělské produkci převažuje pěstování brambor, ovoce a zeleniny, pšenice a chov drůbeže a prasat. Průmyslová výroba se specializuje na strojírenství a chemický průmysl, dále je v Polsku dominantní těžba uhlí. Vývoz tvoří především produkty strojírenského a automobilového průmyslu a zemědělské výrobky.

Jaké jsou hory v Polsku

V Polsku se nacházejí tři pohoří – Sudetské pohoří (Sudety), Karpaty a Svatokřížské hory (Góry Świętokrzyskie). Hlavními vrcholky Sudet a Karpat vedou hranice s Českem a Slovenskem.

Jaký je v Polsku průmysl

Průmyslová výroba se specializuje na strojírenství a chemický průmysl, dále je v Polsku dominantní těžba uhlí. Vývoz tvoří především produkty strojírenského a automobilového průmyslu a zemědělské výrobky. Hlavními exportními partnery jsou Německo s odstupem následované Francií a UK.

Kde bere Polsko plyn

Nejvýznamnějším regionem těžby ropy na území Polska je oblast Polské nížiny v centrálním a západním Polsku, kde je dobývána většina současné polské produkce ropy a zemního plynu. Menší význam mají karpatská a baltická oblast. Ložiska v karpatském regionu jsou v převážné většině vytěžena.

Kde se dá koupat v Polsku

Kde se koupat v Polsku nedaleko českých hranic – Přírodní plážePLÁŽ V KLIMKÓWCE U KLIMKOWSKÉHO JEZERA.PLÁŽ MUCHARZ U JEZERA MUCHARSKIE.PLÁŽ ZARABIE V GDOWĚ NA ŘECE RABA, Mapa.PLÁŽ NA CZORSZTYNSKÉM JEZEŘE.PLÁŽ NA VISLE V KRAKOVĚDIVOKÁ PLÁŽ U JEZERA BUKÓWKA.PLÁŽ ŠTĚRKOVNA PROSZKOWICE.