Jaká přehrada je největší?

Jaká je naše největší přehrada

Větší než 2,5 km²

Přehradní nádrž Rozloha ha Objem m³
Orlík 2 545,540 716 500 000
Novomlýnská 1 668,000 87 750 000
Švihov 1 337,550 309 000 000
Nechranice 1 307,770 287 632 000

Jak se jmenuje největší přehrada na světě

Tři soutěsky (Čína)

Největší přehrada světa vznikla v čínské provincii Chu-pej na řece ‎Jang-c'-ťiang. Společně s Velkou čínskou zdí to jsou jediná lidská díla viditelná z vesmíru. Soutěsky jsou natolik gigantické, že zpomalily otáčení Země kolem své osy o desetiny mikrosekundy.

Co je větší Orlík nebo Lipno

Orlík je rozlohou naší druhou největší přehradou. Je ovšem daleko hlubší než Lipno – maximální hloubka Orlické přehrady je 74 metrů, rozloha vodní plochy je 2,732 hektarů.
Archiv

Jaká je největší přehrada v Evropě

Největší přehradní nádrže v Evropě podle rozlohy

Přehrada Stát Rozloha km²
Cimljanská přehrada Rusko 2702
Čeboksarská přehrada Rusko 2270
Kremenčucká přehrada Ukrajina 2252
Kachovská přehrada Ukrajina 2150

Jak se jmenuje největší přehrada v ČR

Lipno I je díky rozloze 4870 ha největší přehradní nádrží ČR a zároveň jde i o největší vodní plochu na našem území. Často bývá označována jako České či Jihočeské moře. Toto vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952 – 1959 má maximální hloubku 25 m.

Jak se jmenuje přehrada na Vltavě

Vltavská kaskáda je soustava vodních děl na řece Vltavě, budována postupně od roku 1934 až do 90. let 20. století pro výrobu elektrické energie. Jedná se o přehrady Lipno I a II, Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Slapy, Kamýk, Štěchovice a Vrané.

Jak se jmenuje největší přehrada na Vltavě

Vltavská kaskáda je soustava devíti vodních děl na řece Vltavě, vybudovaných po etapách mezi lety 1930 a 1992. Do Vltavské kaskády patří přehrada zadržující největší objem vody z českých nádrží (Orlík) i přehrada největší co do plochy hladiny (Lipno).

Co to je přehrada

Vzdouvací stavba, která přehrazuje vodní tok a jeho údolí a vytváří vodní nádrž. Přehradu tvoří přehradní hráz (přehradní těleso) spolu s funkčním zařízením přehrady (výpusti, přelivy, odběry). To může být umístěno přímo v hrázi nebo samostatných objektech.

Co by se stalo kdyby prasklo Lipno

Kdyby nebylo Lipno, protékala by Krumlovem větší voda než při povodních v roce 2002. Bez protipovodňových opatření v Krumlově bylo koryto Vltavy schopné zvládnout zhruba 80 kubíků, neškodný odtok z Lipna je pro město 90 kubíků.

Jak se jmenuje největší vodní plocha u nás

Lipno I je díky rozloze 4870 ha největší přehradní nádrží ČR a zároveň jde i o největší vodní plochu na našem území. Často bývá označována jako České či Jihočeské moře. Toto vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952 – 1959 má maximální hloubku 25 m.

Jak se jmenuje nejstarší přehradní nádrž v Česku

Vodní nádrž Jordán nalezneme v Táboře. Její vznik se datuje do roku 1492, kdy došlo k přehrazení Košínského potoka. Jedná se o nejstarší údolní nádrží nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Celková plocha činí 50 ha a maximální hloubka dosahuje 14 m.

Proč už nezamrzá Vltava

Důvod, proč dnes Vltava zamrzá víceméně jen sporadicky, a to ještě tak tenkou vrstvičkou, že by neunesla ani dítě, je celkem jednoduchý. V šedesátých letech minulého století řeku rozkrájela sestava přehrad a nádrží. Přehradní voda se do proudu vypouští spodem, a je tedy poměrně teplá, proto řeka nezamrzá.

Která přehrada v ČR zadržuje nejvíce vody

Orlík má z českých nádrží největší objem zadržované vody 703,8 mil.

Jak vznikne přehrada

Přehradní nádrž neboli přehrada je vodní nádrž, která vzniká umělým přehrazením údolí s vodním tokem přehradní hrází. Slouží k zásobování vodou, výrobě elektrické energie, ochraně před povodněmi, vyrovnávání průtoků, okrajově k rekreaci, vodním sportům, rybolovu aj.

Jaká je největší vodní nádrž v České republice

Lipno I je díky rozloze 4870 ha největší přehradní nádrží ČR a zároveň jde i o největší vodní plochu na našem území. Často bývá označována jako České či Jihočeské moře. Toto vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952 – 1959 má maximální hloubku 25 m.

Co žije v Lipně

V Lipně se vyskytuje velké množství druhů ryb – kapři, sumci, štiky, candáti, líni a okouni. Přehrada nikdy nebyla vypuštěna a tak zde ryby dorůstají velikých rozměrů.

Jak se jmenuje pravý přítok Vltavy

V těchto místech se zprava vlévá řeka Sázava, o něco dále na okraji Prahy za Zbraslaví se zleva připojuje řeka Berounka. Po průtoku hlavním městem se Vltava teprve v Kralupech nad Vltavou vymaňuje z úzkého údolí do roviny a u Mělníka ve výšce 156 m n. m. se vlévá do Labe.

Na co jsou přehrady

Slouží k zadržování vody pro zásobování vodou, výrobě elektrické energie, ochraně před povodněmi, vyrovnávání průtoků, okrajově k rekreaci, vodním sportům, rybolovu aj. Některé funkce jako vodní přehrady mají i jezy.

Co je to hráz

Hráz je stavba nebo přírodní útvar, který zabraňuje volnému průtoku vody. Hrázemi je vytvářeno vzdutí rybníků (viz rybniční hráz), hráze údolních nádrží se nazývají přehrady, podél břehů řek se staví protipovodňové hráze.

Jak dlouho se napouštěla Lipno

Vodní nádrž Lipno, nebo také „jihočeské moře“, má za sebou šedesát let od svého předčasného napuštění. K němu došlo 17. února 1958, přehrada tím zachránila Český Krumlov před povodňovou zkázou a po Vraném, Štěchovicích a Slapech se stala i čtvrtým stupněm Vltavské kaskády.

Jaká je hloubka Vltavy

7,2 mVltava / Maximální hloubka

Jaká je nejdelší řeka v české republice

Naší nejdelší řekou je Vltava, která na úseku mezi pramenem na Šumavě a ústím do Labe v Mělníku měří přes 430 km. Řeka protéká řadou našich významných měst, například Českým Krumlovem, Českými Budějovicemi nebo Prahou.

Co je hráz u ženy

Hráz (latinsky: perineum) je v anatomii člověka definována jako silná svalnatá oblast mezi řitním otvorem a pohlavním orgánem (u žen vstupem do pochvy, u mužů šourkem). U žen je tato oblast silně namáhána během porodu, a proto bývá někdy nastřižena (tzv. epiziotomie).

Co je to perineum

Hráz (lat. perineum) je oblast mezi řitním otvorem a zevními pohlavními orgány.

Kam jet na raft

10 tipů, kam na rafting6.5.Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku.Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla.Vodácký areál Lídy Polesné – rafting na divoké vodě a surfovací vlna v Českém Vrbném.Slalomový kanál v Troji – divoká voda v centru Prahy.Umělá slalomová dráha v Roudnici nad Labem.