Co je Kvičala?

Jak vypadá Kvíčala

Drozd kvíčala je relativně velkým pěvcem – jeho tělo dosahuje délky až 26 cm. Kvíčala je však nápadná nejen svou velikostí, ale i zbarvením. Při pohledu zezadu a zepředu nabízí zcela jiné škály barev. Hlava, kostřec (spodní polovina zad) a ocas jsou šedé, oranžová náprsenka a světlé břicho jsou poseté hnědými skvrnami.
Archiv

Co je to Kvicala

Kvíčala je původem sibiřský pták, který teprve v nové době osídlil i severní Evropu – například na Islandu a v Grónsku se objevila až ve 20. století. Střední Evropu osídluje od severu od 19. století, ale toto šíření se odehrálo v několika vlnách, mezi kterými rozšíření kvíčaly opět ustoupilo k severu.
Archiv

Jak vypadá Drozd

Drozd brávník (Turdus viscivorus)

Náš největší drozdovitý pták je 27 cm dlouhý, v rozpětí může měřit až 48 cm. Vyniká zvučným flétnovým hlasem a opakuje veselé melodie, které bývají jednodušší než u drozda zpěvného. Má rád podhorské lesy se starými stromy, smrkové i borové, nejraději poblíž otevřených luk.

Kde hnízdí Drozd

Hnízdění – hnízdí běžně v lesích, parcích a zahradách v dubnu až červnu dvakrát ročně. Hnízdo je jedno z nejpozoruhodnějších ptačích hnízd – je to hluboká miska ze suchých stébel, stonků a mechů uvnitř vymazaná jemnou dřevitou hmotou. Hnízdo je umístěno nízko v křoví nebo na jehličnatých stromech.

Jak poznat Drozda

Drozd zpěvný (Turdus philomelos) je o málo menší než kos, shora hnědý, na hrdle a prsou světle okrový s tmavě hnědými podélnými skvrnami. Vyskytuje se ve všech typech lesních porostů, v parcích, na hřbitovech apod. Potrava jako u kosa (drobní bezobratlí jako hmyz a měkkýši, dužnaté plody).

Jaký je rozdíl mezi Kosem a drozdem

Drozd zpěvný je velikostí podobný kosovi, avšak nenápadný. Jeho zpěv je méně nápaditý, ale velmi podmanivý a libozvučný. Samička staví z rozžvýkaného trouchnivého dřeva hnízdo, které po vyschnutí vypadá jako dokonalá miska – je trvanlivé, pevné a měkké.

Co jí drozdi

Potrava. Živí se převážně žížalami, měkkýši a hmyzem. Z měkkýšů převažují plovatky, okružáci, plzáci, slimáci a hlemýždi, z hmyzu brouci a motýli. Na konci léta a na podzim vyhledává také nejrůznější bobule a semena, často meruzalky, jahodníku, brusnice, jeřábu, bezu, střemchy aj.

Jak dlouho hnízdí Drozd

Afrika, Asie, Evropa (Hnízdí v Evropě kromě Pyrenejského poloostrova, dále na východ po Bajkal. Zimuje ve Středomoří a JZ Asii.) Samice snáší 3–5 vajec, inkubace trvá 10–17 dní.

Jak se zbavit kosu na zahradě

Aby kosi a špačci nesklidili úrodu třešní, jahod, borůvek nebo třeba rybízu za vás, můžeme kolem nepříliš vysokých ohrožených rostlin natáhnout sítě, postavit strašáky anebo na stromy rozvěsit fáborky ze šustícího alobalu. Dobře fungují i stará CD.

Kde žije kos černý

Třída Ptáci (Aves)
Řád Pěvci (Passeriformes)
Rozšíření Afrika, Asie, Evropa (severní Afrika, Evropa kromě SZ části, Asie po východní Čínu)
Biotop travnaté území, listnatý a smíšený les (světlé lesy, zahrady, parky, křoviny v otevřené krajině)
Potrava bezobratlí, plody (bezobratlí, bobule, semena )

Proč jíst kvasnice

Je to jeden z nejlepších přírodních zdrojů k doplnění vitamínů B a to včetně B12. Z výčtu minerálních látek je dobré zdůraznit obsah hořčíku, vápníku, železa nebo draslíku či selenu. Zároveň jsou kvasnice vyváženým zdrojem esenciálních aminokyselin. Ty jsou pro fungování lidského organismu nepostradatelné.

Proč je droždí zdravé

Pekařské droždí je zdrojem celé řady živin a vitamínů. V prvé řadě vitamínů typu B, které se podílí na uvolňování energie ze sacharidů obsažených v potravě: Vitamin B1 (thiamin) pozitivně ovlivňuje činnost srdeční a nervové soustavy.

Čím krmit mládě Drozda

Vhodné krmivo dle druhů: Hmyzožravci (vlaštovky, jiřičky, sýkorky, rehkové) – mouční červi bez hlavičky, mouchy, rozškrábané syrové libové kuřecí nebo hovězí. Zrnožraví (pěnkavy, strnadi, vrabci) – proso, loupaný oves, ovesné vločky. Kosi, drozdi – jeřáb, bez, kompot, jakékoliv ovoce.

Co proti kosům

Aby kosi a špačci nesklidili úrodu třešní, jahod, borůvek nebo třeba rybízu za vás, můžeme kolem nepříliš vysokých ohrožených rostlin natáhnout sítě, postavit strašáky anebo na stromy rozvěsit fáborky ze šustícího alobalu. Dobře fungují i stará CD.

Jak ochranit Tresne

Osvědčila se i stará CD, která na provázcích zavěsíte na větve. Jak s nimi vítr otáčí, vytvářejí odlesky, které ptáky mohou odradit od plundrování úrody. Osvědčeným je i strašák ve tvaru lidské postavy.

Proč koš zpívá

Kosí zpěv má všechny významy připisované ptačímu zpěvu. Je to vyznačení revíru každého samečka, jeho symbolická obrana, slouží k informaci samičky o přítomnosti samečka a po dobu hnízdění synchronizuje i činnost páru vyvoláním příslušných reakcí samičky.

Kdy vylétají kosi z hnízda

Celkový vývoj mláďat od vajíčka po samostatného jedince je poměrně krátký, samice nasedá po snesení druhého vajíčka, ty sama zahřívá po dobu 13 dnů, po vylíhnutí se o ptáčata pečlivě starají oba rodiče, z hnízda vylétají přibližně za 15 až 16 dnů.

Jak správně jíst kvasnice

Ideální je, pokud se droždí konzumuje tak, jak ho koupíte. To ale nezvládne každý, proto je vhodnější vyrobit z něj například pomazánku. Droždí ale nemusíte jen jíst, abyste mohli využít jeho zázračných schopností. Chcete-li krásnější pleť nebo vlasy, není nic jednoduššího, než se z něj vyrobit zábal či pleťovou masku.

Jaký je rozdíl mezi kvasnicemi a droždím

Pekařské droždí neboli kvasnice je surovina, bez které se takřka neobejde výroba základní lidské potraviny – pečiva. Jedná se o živé buňky kvasinek druhu Saccharomyces cerevisiae, které ke svému rozmnožování potřebují cukr.

Jak správně jíst droždí

Jsou známé zejména v sušené formě jako jedlé droždí, které nezpůsobuje kvašení a je zdrojem látek důležitých pro organismus. Lze jimi dochucovat pokrmy. Lahůdkové droždí jsou sušené vločky droždí s výtažkem sladu. Nepoužívá se ke kynutí, ale k ochucování pokrmů, polévek, omáček a syrové i tepelně upravované zeleniny.

Co dělat když vypadne ptáče z hnízda

Pokud najdeme mládě vypadlé z hnízda, snažíme se hnízdo, z kterého vypadlo, nalézt a mládě do něj vrátit. Rodiče takových mláďat bývají totiž obvykle nablízku a mládě pak přijmou zpět a dále se o něho starají. Není třeba se obávat, že dotykem odradíme rodiče od mláděte.

Jak se zbavit straky

Jediným způsobem, jak se zbavit strak, je docílit toho, aby se cítily ohrožené a aby si přestaly být jisté svou reakcí. ScaryBird přesně toho dosáhne a je vyroben tak, aby zastrašil i ty nejzvědavější straky.

Co proti červům v třešních

Jako vhodný chemický přípravek můžeme použít Calypso 480 SC, Decis Mega, Reldan 22, Mospilan 20 SP, případně Perfekthion. Vhodná doba postřiku je obvykle, když začne vykvétat bez černý. Výborně však funguje i prevence.

Jak odehnat kosy

Aby kosi a špačci nesklidili úrodu třešní, jahod, borůvek nebo třeba rybízu za vás, můžeme kolem nepříliš vysokých ohrožených rostlin natáhnout sítě, postavit strašáky anebo na stromy rozvěsit fáborky ze šustícího alobalu. Dobře fungují i stará CD.

Kde spí kosi

V době hnízdění pouštějte svou kočku ven až po setmění, to malí kosi bezpečně spí v křoví. Nechte v zahradě pár hustých keřů a míst s vyšší trávou, aby se měli ptáci kde schovat.